Kary za brak abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Czyli plotki, nieoficjalne informacje, o których się mówi na mieście

Kary za brak abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Postprzez Magix » 7 kwi 2013, o 23:43

Witam.
Chciałem poruszyć temat, bo słyszałem, że ostatnio bywają wzmożone kontrole odnoście słynnego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Podobno kontrolowali z sąsiedniej gminie Wysoka, a teraz doszły mnie słuchy, że również w Osieku i Wyrzysku.
Podobno ci co zaprzestali płacenia to nawet komornik zawołał od nich 1500 złotych, ale to rozumiem, bo mieli odbiornik zarejestrowany, ale zapomnieli płacić przez kilka lat.

Swoją drogą to trudno mi zrozumieć za co jest ta cała opłata, bo nudna tv państwowa nadaje, że to abonament radiowo-telewizyjny, a z drugiej strony niby jest jakaś ustawa, która mówi o obowiązku płacenia opłaty czy może kary za posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego.
Na moje jeśli byłby to obowiązkowy podatek, to pewnie państwo dawno od każdego jednego obywatela ściągnęło by go do grosza, a tak nie czyni chyba, bo bardzo możliwe, że z Konstytucją za bardzo to zgodne nie jest.
Jeśli to jednak jest abonament radiowo-telewizyjny to znów czegoś nie rozumiem, bo niby za co on jest i na rzecz kogo? O abonamencie możemy mówić, chyba dopiero po zawarciu umowy z jakąś wybraną firmą prywatną. Gdy takowej umowy nie ma to chyba mogą spadać na drzewo.

Ten śmieszny abonament czy opłata za posiadanie telewizora został wymyślony jeszcze w PRL-u i niestety jak prawie wszystko inne powinien razem z PRL-em się skończyć. Powstał wtedy po to aby płacić na rzecz jedynej wówczas i najwspanialszej państwowej Telewizji Polskiej, której obecnie już od nie ma. Powstała Telewizja Polska S.A. - firma, która powinna się sama utrzymywać, ale nie oni wolą abonament, by prezesi mieli kominowe wynagrodzenia. Ponadto ta telewizja nie spełnia już swojej roli. Ja jako nastolatek w latach osiemdziesiątych miałem jeden, a w porywach dwa kanały tej telewizji, ale pamiętam do dziś, jak ta telewizja pomimo komuny panującej potrafiła edukować. W okolicach południa programy edukacyjne dla rolników Telewizyjne Technikum Rolnicze, później takie programy jak Sonda, Laboratorium. Tu telewizja pełniła swoją misję. Kiedyś w jednym programie był Dziennik Telewizyjny, Sport i Pogoda, ale ze względu na to że państwowej tivi nie wolno przerywać programów reklamami to podzielono, na Wiadomości, potem wiele reklam, następnie Sport, znów wiele reklam, a następnie Pogoda, z której niewiele wynika i znów wiele reklam, no i film, który miał zacząć się o 20.00, zaczyna się o 20.13. Obecnie telewizja państwowa nasza jeśli ma pełnić taką misję jaką pełni to lepiej ją zlikwidować, bo wszystko co ludziom potrzebne to i tak jest w prywatnych kanałach, np. Polsat, TVN. Jeśli misja TVP S.A. to Klan, Na dobre i na złe, Na anioł pański czy szczyt edukacyjnych możliwości tej telewizji Rodzinka.pl, to ja dziękuję bardzo.

Podobnież takie kontrole mają prawo przeprowadzać pracownicy Poczty Polskiej. Więc może lepiej profilaktycznie nie ufać listonoszom. Ponoć kara jaką mogą wlepić to około 650 złotych.

Osobiście telewizji oglądam z 2 godzinki w tygodniu, a jak oglądam to najczęściej National Geographic czy jakieś Discovery lub Polsat News czy TVN24, ale to wszystko mam w abonamencie Polsatu Cyfrowego, który opłacam po dokonaniu świadomego wyboru, a nie nakazu odgórnego.

Reasumując pragnę zapytać forumowiczów, czy wiedzą coś na temat przypadków kar za przymusową telewizję wśród znajomych czy rodziny?
Magix

Re: Kary za brak abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Postprzez ukarany » 8 kwi 2013, o 08:20

No niestety żyjemy w państwie bezprawia. Urząd Skarbowy przysłal mi pismo że wchodzi mi na wynagrodzenie w wysokości bez paru złotych 1500 zł. Jakież było moje zdziwienie że nie dano mi czasu na odwołanie czy protest bo w tym samym dniu takie pismo trafiło do Zakładu Pracy. Moja interwencja w US na nic się zdała bo przyznali mi rację, że Poczta Polska powinna mnie powiadomić o wysokości zadłużenia i wezwać ostatecznie do zapłaty. Nic takiego nie zrobiła. US uznał że mam prawo do protestu ale nie wstrzymuje to egzekucji. Ponadto naliczyli wstecz 5 lat odsetki pomimo że zgodnie z prawem mogli tylko 3 lata ( 5 lat w przypadku zaległości podatkowych. Abonament RTV nie jest przecież podatkiem. Ale z kim dyskutować i do kogo się odwołać? Koszty egzekucji to ok. 100 zł. Bezprawie polskie w literze prawa.
ukarany

Postprzez pnn » 8 kwi 2013, o 09:33

Magix masz całkowitą racje, a co co napisał ukarany nie jest niczym dziwnym.
Też jestem za tym, aby TVP zlikwidować.
Samo płacenie w taki sposób jest absurdalne, a płacenie za to aby nam robić pranie mózgu to już przekracza wszelkie granice.
Niestety abonament to kropla w morzu takich absurdów, a wszystko zmierza w takim kierunku, że my zwykli obywatele będziemy coraz bardziej grabieni.
Jedyna szansa to uwierzyć w następne wybory i mądrość narodu.
Być może zdarzy się cud i zostanie wybrany nie jak zwykle ten co obieca, że dużo da, ale dla odmiany ten co da słowo, że mało zabierze!
pnn

Postprzez Dorota263 » 8 kwi 2013, o 10:29

Abonament radiowo-telewizyjny nie ma nic wspólnego z odbieraniem kanału TVP1, czy TVP2 tylko po prostu płacimy za posiadanie telewizora czy też radia. Nawet jeżeli ktoś posiada cyfrowy polsat czy cokolwiek innego to nie zwalnia go z tej opłaty. Też uważam,że jest to idiotyczne,ale nic z tym nie zrobimy. Wiem,że w Anglii i Czechach też jest taka opłata i też są robione kontrole,wiec teraz doszło to do nas
Dorota263

Postprzez aaa » 8 kwi 2013, o 11:15

Proponuję referendum- przecież jesteśmy w yum dobrzy
aaa

Postprzez Gość » 8 kwi 2013, o 11:53

Witam! No niestety u mnie już był komornik i zapłaciłem od 01.01.2008 do 31.01.2013 razem z kosztami i odsetkami około 1500,00. Pożyczyłem i zapłaciłem. Szkoda gada ;)
Gość

Postprzez Gość » 8 kwi 2013, o 12:47

Podobno niewolnictwo zostało zniesione?
Dzisiaj płacimy za odbiornik, co by nasi Panowie mogli nas przez niego okłamywać!
Jutro zapłacimy za śmieci, co by nasi Panowie mogli nas do nich porównać,
Pojutrze zapłacimy za buty dla naszych Panów co by mogli nas nimi w dupę kopnąć!
Co będzie później aż strach pomyśleć.
Tak na marginesie w Korei Północnej panuje głód i nędza, ale telewizja ma się dobrze.
Jeśli nic się w Polsce nie zmieni to za parę lat u nas będzie tak samo!
Gość

Postprzez rafa » 8 kwi 2013, o 14:29

Gdzies czytalem, ze jest to chory wymysl Prl-u.... a jesli trzeba oplacac ten chory abonament, to prosze sie okazac tym, ze nie podpisywaliscie zadnej umowy!! powinno byc po sprawie!!!
rafa

Postprzez xxxaaa » 8 kwi 2013, o 14:33

jak po sprawie? jak Ci na pensję wejdą to nic nie zrobisz :)))))))
xxxaaa

Postprzez Gość » 30 lis 2013, o 03:11

to jest chore, wkoncu kupujac tv płacimy podatek za niego, a oni jeszcze pobieraja za posiadanie tv czy radia, a jak tv hest uzywane jako monitor komputerowy to co w takim przypadku
Gość

Postprzez misi3k » 27 kwi 2018, o 08:19

hej,
polecam telewizje online, zobaczcie jak ją oglądać http://tvwatch.pl/uslugi-telewizji-onli ... nline.html dzięki temu unikniecie kar, a tv będzie zawsze działało wystarczy tylko internet :D
misi3k

Powrót do O czym wróbelki ćwierkają...