Wizyta marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Wyrzysku 1936

Historia naszej małej ojczyzny, wspomnienia, refleksje, stare zdjęcia...

Wizyta marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Wyrzysku 1936

Postprzez PrzemoBoss » 27 maja 2010, o 18:18

Przekazanie broni dla wojska na ręce marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, ufundowanej przez ludność powiatu wyrzyskiego. 1936-11-15

Obrazek
Marszałek Edward Rydz-Śmigły witany przez ludność cywilną podczas uroczystości przekazania broni. Marszałkowi towarzyszą generałowie: Tadeusz Kasprzycki, Edmund Knoll-Kownacki, Wiktor Thommee.

Obrazek
Marszałek Edward Rydz-Śmigły przechodzi przed frontem kompanii Związku Strzeleckiego. Marszałkowi towarzyszą generałowie: Tadeusz Kasprzycki (za Rydzem), Edmund Knoll-Kownacki, Wiktor Thommee, Władysław Bortnowski (za Kasprzyckim).

Obrazek
Marszałek Edward Rydz-Śmigły przechodzi przed frontem kompanii honorowej 61 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Poczet sztandarowy salutuje sztandarem przed marszałkiem, któremu towarzyszą generałowie: Tadeusz Kasprzycki (z prawej za Rydzem), Władysław Bortnowski (z lewej za Rydzem).

Obrazek
Marszałek Edward Rydz-Śmigły słucha mszy polowej. Za marszałkiem siedzą od prawej: starosta krajowy Ludwik Begale, generałowie, Edmund Knoll-Kownacki, Wiktor Thommee, wojewoda poznański Artur Maruszewski, z drugiej strony widoczny gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki.

Obrazek
Widok na trybuny podczas przemówienia Naczelnego Wodza.

Obrazek
Grupa mieszkańców w strojach ludowych, która po odtańczeniu regionalnych tańców stworzyła "żywy" obraz z trzymanymi w rękach napisami: "Niech żyje Marszałek".

Obrazek
Przewodniczący komitetu uroczystościowego rtm. Jerzy Paweł Dzwonkowski (odwrócony) przekazuje marszałkowi Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu, ufundowaną przez społeczeństwo powiatu wyrzyskiego, broń dla WP. Widoczni również generałowie: Edmund Knoll-Kownacki (pierwszy z lewej), NN, Tadeusz Kasprzycki (przy mikrofonie), Władysław Bortnowski (obok Kasprzyckiego), NN (trzeci z prawej) oraz wojewoda poznański Artur Maruszewski (trzeci z lewej).

Obrazek
Marszałek Edward Rydz-Śmigły odbiera defiladę. Widoczne 75 mm armaty polowe wz.1897 z przodkami w trakcji konnej.

Obrazek
Marszałek Edward Rydz-Śmigły z trybuny, udekorowanej orłem Związku Strzeleckiego,odbiera defiladę. Widoczne 75 mm armaty polowe wz.1897 z przodkami w trakcji konnej.

Zdjęcia i informacje zaczerpnięte z Zbiory NAC
Załączniki
N.jpg
Zdjęcie z własnej kolekcji
N.jpg (41.62 KiB) Przeglądane 5954 razy
Kupie stare pocztówki Wyrzyska i okolic
Avatar użytkownika
PrzemoBoss
 
Posty: 22
Dołączył(a): 25 maja 2010, o 14:11
Lokalizacja: Wirsitz

Re: Wizyta marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Wyrzysku 1936

Postprzez jsk » 19 wrz 2012, o 16:25

Tych zdjęć Marszałka jest u ludzi w Wyrzysku więcej. Wstawie jak kupie nowy skaner bo mi padł. Mam też wiele innych zdjęć starego Wyrzyska.
jsk
 

Re: Wizyta marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Wyrzysku 1936

Postprzez Endrio » 11 gru 2014, o 10:28

Aż chciało by się odszukać tę niezwykle pogodną, choć tak ciężko przez życie doświadczoną, rzeźbiarkę na zdjęciu pracowników starostwa z ok. 1945/6 na stronie 239 Dziejów Wyrzyska. Może to pani pierwsza z lewej? A może to tylko życzeniowe złudzenie? Ciekawe, czy ktoś jeszcze potrafi zidentyfikować osoby na tej fotografii.
FSL:
Endrio
 
Posty: 1
Dołączył(a): 11 gru 2014, o 10:14

Re: Wizyta marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Wyrzysku 1936

Postprzez mrn » 11 gru 2014, o 13:38

Przeczytałem właśnie wiersz Seroki o wizycie Rydza-Śmigłego w Wyrzysku, wtedy. To na portalu M-GOK "OCZY SZEROKO OTWARTE". Tam też są fajne zdjecia z tego dawnego wydarzenia.
mrn
 

Re: Wizyta marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Wyrzysku 1936

Postprzez oo!! » 11 gru 2014, o 18:49

http://ro.com.pl/wysluchaj-wspomnien-o- ... iej/014317

Na tej stronie jest tez jej zdjecie a w googlach masa informacji.
NB. A pomnik Chrystusa Króla który ona wyrzeźbiła a przynajmniej jego cokół wymaga pilnej renowacji. Może nowe władze to zauważą, bo poprzednie to głowy do tego nie miały, choć na nikomu niepotrzebną swietlicę pod Klawkiem kasa była, bo to miała być kiełbasa wyborcza. Ale jak widac nasze społeczeństwo tak głupie nie jest :lol:
oo!!
 

Re: Wizyta marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Wyrzysku 1936

Postprzez oo! » 7 mar 2015, o 14:38

Ja osobiście widziałem jak pani Świtycz - Widacka wykonywała te rzeżbę. Przedtem ZMP-owcy (!!)wykonali cokół i schody. Takie to były czasy, trudne ale ciekawe.
Co do zdjęcia o które pyta jeden z przedmówców, to być może ona. Mieszkała w środkowym poniemieckim budynku przy obecnej ul. Grunwaldzkiej, była tam także świetlica dla mieszkańców, a praktycznie dla nas - dzieci.
Tu po wojnie mieszkało więcej artystów z wileńszczyzny, śpiewak Ran, muzycy filharmoni. Niestety szybko wyjechali bo pracy w zawodzie tu nie mieli.
Ciekawostką z czasów wcześniejszych - przedwojennych jest,że mieszkał w Wyrzysku jakiś czas Adam Harasiewicz, znany pianista. Jego ojciec był inspektorem szkolnym.

PS. Ran na otwarciu domu kultury (była willa starosty, rok 1946 lub 7) po którymś kielich zaśpiewał " jedna bomba atomowa i wrócimy znów do lwowa ;-) i jakos siedzieć nie poszedł.


Ostatnio przesunięty w górę 7 mar 2015, o 14:38 przez: Anonymous.
oo!
 


Powrót do Wyrzysk dawniej...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron