Dawny kościół w Wyrzysku?

Historia naszej małej ojczyzny, wspomnienia, refleksje, stare zdjęcia...

Re: Dawny kościół w Wyrzysku?

Postprzez Ciekay » 8 sie 2012, o 21:42

A może wie ktoś cokolwiek na temat tej budowli na ul. Pocztowej, tj. taki budynek z czerwonej cegły niemalże naprzeciwko Orionu. Nie mam pojęcia do czego i komu dzisiaj służy. Słyszałam, że to także stary kościółek ale nie wiem ile w tym prawdy... pozdrawiam
P.S. chyba skusze się i sięgne po lekture o historii naszego miasta.. Może byc ciekawe zderzenie z historia..
Ciekay

Postprzez Paweł » 9 sie 2012, o 08:16

yxz: to zwykłe trolle, więc nie ma się co takimi przejmować.
Ciekay: ta budowla to była Synagoga.
Paweł

Postprzez Znawca » 9 sie 2012, o 13:16

Nawiedzenie psychicznie to są ci co niedziele jak cielaczki wędrują na msze posłuchać smutów klera i zapłacić haracz czarnej mafii za wyimaginowane łaski po śmierci. Pozdrawiam serdecznie.
Znawca

Postprzez Gość » 9 sie 2012, o 19:56

was synagoga? jude raus aus Wirsitz!!!
Gość

Postprzez znawca » 9 sie 2012, o 23:21

Polkacken auch.
znawca

Postprzez Gość » 10 sie 2012, o 20:04

NATURLICH
Gość

Postprzez świadek historii » 11 sie 2012, o 18:46

Obecne organy w kościele na rynku pochodzą właśnie z niego.[/i]

Totalna bzdura. Organy te zostały po prostu barbarzyńsko zdewastowane w 1945 roku przez "ruskich" a dzieło to kontynuowała nasza polska durna młodzież, no bo przecież kościół "niemiecki" a na to słowo pamietając okupację, reagowano (skądinąd słusznie) - alergicznie.
Sam byłem w tym kościele jako dziecko nie jeden raz, także w maju 1945, kiedy te organy dewastowano. Dziś cieszę się że ręki do tego nie przyłożyłem. To był bardzo ładny i dość obszerny kościół z chórem i galeriami po obu stronach nawy głównej, ogrzewaniem podziemnymi kanałmi. Na wieży nie byłem bo część schodów była tam zrujnowana pod początku (może celowo).
Na pewno proponowano jego przejęcie polskim władzom kościelnym, ale nie doszło do tego m. in z powodu dość nie tradycyjnej jego lokalizacji. Więc niszczał przerobiony na magazyn zbożowy GS-u, a potem już nie był nikomu do niczego potrzebny a jego remont ze wględu na totalnie zły stan sie nie opłacał.
Kościół katolicki był wprawdzie zbyt mały, ale ks. Pszczoliński go rozbudował, a jego (nędzne do dziś) organy permanentnie naprawiał aż do śmierci pan Lisiecki.
świadek historii

Postprzez świadek historii. » 11 sie 2012, o 18:52

Widzę że bydło i tutaj w akcji. Do totalnej ignorancjai doszło chamstwo, wiec przepraszajać poważnych napiszę - > :mrgreen: żegnam, hołoto.
świadek historii.

Postprzez znawca » 11 sie 2012, o 20:01

Bydło to jest zaganiane co niedziele i święta.
znawca

Postprzez asta » 11 sie 2012, o 21:27

Tu jest dyskusja nie na temat wiary tylko koscioła jako obiektu materialnego,w dodatku historycznego, więc szanowny "znawco" nie masz tu nic do roboty. :lol:
asta

Postprzez Gość » 11 sie 2012, o 22:20

to moze zostalo cos jeszcze pod ziemia warto by tam troche poszperac zawsze to jakis kawalek naszej histori
Gość

Postprzez Gość » 12 sie 2012, o 09:17

świadek historii napisał(a):Obecne organy w kościele na rynku pochodzą właśnie z niego.[/i]

Totalna bzdura. Organy te zostały po prostu barbarzyńsko zdewastowane w 1945 roku przez "ruskich" a dzieło to kontynuowała nasza polska durna młodzież, no bo przecież kościół "niemiecki" a na to słowo pamietając okupację, reagowano (skądinąd słusznie) - alergicznie.
Sam byłem w tym kościele jako dziecko nie jeden raz, także w maju 1945, kiedy te organy dewastowano. Dziś cieszę się że ręki do tego nie przyłożyłem. To był bardzo ładny i dość obszerny kościół z chórem i galeriami po obu stronach nawy głównej, ogrzewaniem podziemnymi kanałmi. Na wieży nie byłem bo część schodów była tam zrujnowana pod początku (może celowo).
Na pewno proponowano jego przejęcie polskim władzom kościelnym, ale nie doszło do tego m. in z powodu dość nie tradycyjnej jego lokalizacji. Więc niszczał przerobiony na magazyn zbożowy GS-u, a potem już nie był nikomu do niczego potrzebny a jego remont ze wględu na totalnie zły stan sie nie opłacał.
Kościół katolicki był wprawdzie zbyt mały, ale ks. Pszczoliński go rozbudował, a jego (nędzne do dziś) organy permanentnie naprawiał aż do śmierci pan Lisiecki.

a dlaczego czekano z dewastacja do maja ?przeciez w Wyrzysku juz dawno niebylo niemcow w maju ruskie byli juz w Berlinie i niewiadomo jeszcze gdzie
Gość

Postprzez Gość » 16 sie 2012, o 17:39

Czy czekano do maja ? Nie wiem, ja w maju 1945 roku wróciłem do Wyrzyska z ucieczki i moje doświadczernie dotyczy tego czasu. Pewnie dewastowano już wcześniej z tym ze jak ruscy szli NA Berlin to raczej na to czasu za wiele nie mieli. Choc Piłe spalili jeszcze zima. A po zdobyciu Berlina to była fala powrotów, w rzece na prowizorycznym moście (bo ten betonowy był zerwany jeszcze w 1939) co noc ktos wpadał do wody, i obok tych rannych w bitwach było masę połamańców. Niby byli w szpitalach (dyły dwa, drugi w obecnej szkole),ale ci lzej ranni łazili po okolicy i z nuduów pewnie robili rózne breweryje :mrgreen:
Gość

Postprzez Gość » 17 sie 2012, o 17:11

to moze zostalo cos jeszcze pod ziemia warto by tam troche poszperac zawsze to jakis kawalek naszej histori
Są na pewno kanały nawiewne do ogrzewania. Nawet pamiętam gdzie był wylot. Grobów raczej nie ma bo zmarłych ewangelicy chowali na cmentarzu przy Podgórnej (obok katolickiego). Z tymi resztkami nalezało by też zrobic porządek - jakąś tablice pamiatkową zrobić bo w przyszłości pewnie i was, dziś młodych tam położą, bo ziemia droga.
Gość

Postprzez Ciekawy » 30 sie 2012, o 21:50

Drążąć temat dawnej synagogi z ul. Pocztowej zauwazylam w ostatnich dniach jak trwaja tam jakies remonty. Moze orientuje sie ktos co to za remonty i czy maja jakis w tym cel. A wogole do kogo dzisiaj nalezy budynek??
Ciekawy

Postprzez marcin stańczyk » 2 wrz 2012, o 22:53

W synagodze powstaje sala zabaw dla dzieci. Coś na kształt Family Park w Bydgoszczy.
marcin stańczyk

Postprzez Gość » 3 wrz 2012, o 17:14

dla żydowskich dzieci!
Gość

Postprzez pop » 27 paź 2012, o 22:56

Kurcze ten budynek stał tylko kilkadziesiąt lat temu, a teraz nie wiele o nim wiadomo.
W ogóle stare budynki nadają miastom duszy.
W zasadzie to ten Wyrzysk ma jeszcze parę ciekawych budynków z historią.
Osobiście podoba mi się ten dom na wzniesieniu na ulicy podgórnej.
W sumie historia tego budynku także jest nieznana.
Domyślam, że pewnie właścicielem tego budynku musiała być niegdyś tzw Persona non grata :)
pop

Postprzez rodak » 22 kwi 2013, o 00:45

świadek historii napisał(a):Obecne organy w kościele na rynku pochodzą właśnie z niego.[/i]

przepraszam ale troche niewierze panu ile ma pan lat teraz ze w maju 45 byl pan dzieckiem ktore pamieta to do dzis
rodak

Postprzez Gość » 22 kwi 2013, o 08:28

Znawca napisał(a):
I tu mamy przykład szczytu zabobonów w Polsce. To pierdoły mające na celu wzmocnić przekonanie, że kościół ma coś wspólnego z Bogiem.

jw.

A tak w ogóle to temat dotyczy starego kościoła i tego typu wypowiedzi powinny być traktowane jako off topic i usunięte.

Cenzura krytyki sekty katolickiej?

Każdy kto wierzy w postacie wyimaginowane ma problemy z psychiką.

Pozdrawiam serdecznie.

Znowu psychiczny pod nazwą "znawca" wtrącił swoje przewidywalne trzy grosze do dyskusji bo zwietrzył możliwość ulżenia sobie. Cóż osobniku, jesteś do bólu przewidywalny. A to nie dobrze. Swoje serdeczności zostaw dla siebie, na pewno kiedyś będzie ci lepiej, przestanie łupać w kościach, przestanie boleć głowa, zobacz- nadeszła wiosna. Uprzedzam twoją odpowiedź, która mnie nie interesuje- wiosna jest nie tylko na pielgrzymki i nie wszyscy muszą je lubić. Widzisz, jaki jesteś robaczku przewidywalny? Ty muszko nasza radosna. Napisz coś jeszcze- ja się znowu pośmieję. Widzisz, na tym polega wyższość osób wykształconych i inteligentniejszych od ciebie- nie warczą, ale w delikatny sposób zwracają ci uwagę,że.....ldkjfaoghofghpaofihpasoihfpaor!!!!!
Gość

Postprzez Paras » 22 kwi 2013, o 09:20

ma ktoś może starą fotografię zdjęcia góry Adama i Ewy?
Paras

Postprzez świadek historii » 22 kwi 2013, o 10:06

przepraszam ale troche niewierze panu ile ma pan lat teraz ze w maju 45 byl pan dzieckiem ktore pamieta to do dzis
rodak

Ile ? 2013-1945= ?
I co dziwisz sie ze jestem czynny w internecie ? :lol: Co to takiego nadzwyczajnego ?? Prościzna nie rozumiem tylko do końca Androida ale ;podejrzewam że Ty też nie :D
świadek historii

Postprzez jsk » 22 kwi 2013, o 10:15

Większej durnoty niz ta ze organy z kościoła ewangelickiego "ukradziono" do katolickiego, to nie słyszałem. Te piękne organy z ewangelickiegi po prostu polsko-ruska dzicz rozwaliła. Zapytajcie straszych dziadków i babć, jak nie pamietaja to zapytajcie choćby o to, czy,pamietaja w kosciele katolickim montaz jakichs nowych organów po wojnie. Wiem ze bezustannie remontował je pan Lisiecki (operator w kinie).

A teraz smarkateria pewnie ze zdumieniem dowie sie ze w Wyrzyskuu było ... kino :mrgreen:
jsk

Postprzez rodak » 22 kwi 2013, o 15:19

świadek historii napisał(a):przepraszam ale troche niewierze panu ile ma pan lat teraz ze w maju 45 byl pan dzieckiem ktore pamieta to do dzis
rodak

Ile ? 2013-1945= ?
I co dziwisz sie ze jestem czynny w internecie ? :lol: Co to takiego nadzwyczajnego ?? Prościzna nie rozumiem tylko do końca Androida ale ;podejrzewam że Ty też nie :D

tak tylko napisał pan ze w maju był pan juz dzieckiem a nie noworodkiem a w pozniejszym poscie ze wrocił pan z ucieczki czy cos przeoczyłem prosze o wiecej szczegułów a co do czynnosci na internecie to niewyobrazem sobie mojego 69 -letniego ojca serwujacego w internacie a pan jes pewnie ciut starszy bez obrazy pozdrawiam
rodak

Postprzez znawca » 22 kwi 2013, o 16:30

Gość napisał(a): Znowu psychiczny pod nazwą "znawca" wtrącił swoje przewidywalne trzy grosze do dyskusji bo zwietrzył możliwość ulżenia sobie. Cóż osobniku, jesteś do bólu przewidywalny. A to nie dobrze. Swoje serdeczności zostaw dla siebie, na pewno kiedyś będzie ci lepiej, przestanie łupać w kościach, przestanie boleć głowa, zobacz- nadeszła wiosna. Uprzedzam twoją odpowiedź, która mnie nie interesuje- wiosna jest nie tylko na pielgrzymki i nie wszyscy muszą je lubić. Widzisz, jaki jesteś robaczku przewidywalny? Ty muszko nasza radosna. Napisz coś jeszcze- ja się znowu pośmieję. Widzisz, na tym polega wyższość osób wykształconych i inteligentniejszych od ciebie- nie warczą, ale w delikatny sposób zwracają ci uwagę,że.....ldkjfaoghofghpaofihpasoihfpaor!!!!!

"Niedobrze" Wykształcony (po wyższej szkole gotowania im. Ojca Dyktatora Rydzyka) i inteligentny(na tle pantofelków), miły człowieku.
Szanownemu Panu ulżyły homoseksualne popędy, pisząc do mojej skromnej osoby muszko czy robaczku. Czy mamy do czynienia z Wielmożnym Kapłanem, który w zakrystii raczy święconą bitą śmietaną ministrantów?
Co do ostatniego zdania, to jeszcze nie osiągnąłem takiego poziomu, aby pismo katolickie odczytywać móc.
Pozdrawiam serdecznie.
znawca

Postprzez abcdee » 22 kwi 2013, o 17:12

Do znawcy bezbożnika. Ujawnij sie i nie szczekaj po ciemku. Moze jak się ujawnisz to zapisze sie do twojej sekty i bedziesz moim GURU!
abcdee

Postprzez znawca » 22 kwi 2013, o 19:06

Szanowny Pan wybaczy, ale nie zamierzam naśladować Świętego Kościoła Apostolskiego, gdyż sekty i szamani mnie brzydzą. Najważniejsze nie jestem hipokrytą(wierzącym w wyimaginowane postacie) tylko uczciwym i oświeconym ateistą. Pozdrawiam serdecznie.
znawca

Postprzez khuytr » 22 kwi 2013, o 21:36

.... za to idiotą do kwadratu :mrgreen:
Wszędzue ciebie bucu pełno i tylko trolisz ....
Juz sama ksywa świadczy o wybujałym ego, a w istocie jesteś typowym wiejskim gupkiem :mrgreen:
khuytr

Postprzez świadek ... » 22 kwi 2013, o 21:49

[i]...tak tylko napisał pan ze w maju był pan juz dzieckiem a nie noworodkiem a w pozniejszym poscie ze wrocił pan z ucieczki czy cos przeoczyłem prosze o wiecej szczegułów a co do czynnosci na internecie to niewyobrazem sobie mojego 69 -letniego ojca serwujacego w internacie a pan jes pewnie ciut starszy bez obrazy pozdrawiam
rodak ..."
Obraza ? Chyba komplement ale nie dziękuje bo to nic dziwnego. Jest wielu takich jak ja a nawet starszych i to także w Wyrzysku. O jakie szczegóły Ci chodzi ? Z ucieczki wróciłem z rodzicami oczywiście. I jako dzieciak grasowałem z kolegami po okolicznych wzgórzach w tym i tym obok kościoła ewangelickiego. I wiele z tego czasu pamiętam. A co chcesz wiedzieć jeszcze ?
świadek ...

Postprzez znawca » 22 kwi 2013, o 22:09

khuytr napisał(a):.... za to idiotą do kwadratu :mrgreen:
Wszędzue ciebie bucu pełno i tylko trolisz ....
Juz sama ksywa świadczy o wybujałym ego, a w istocie jesteś typowym wiejskim gupkiem :mrgreen:

Najmocniej Szanownego Pana upraszać pragnę, lecz Szanownego Pana jakże zacny rodzinny tytuł nie przystoi mojej skromnej osobie. Pozdrawiam serdecznie.
znawca

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wyrzysk dawniej...