Uniwajdy - dawne Honowajdy (Hungerwerder)?

Historia naszej małej ojczyzny, wspomnienia, refleksje, stare zdjęcia...

Uniwajdy - dawne Honowajdy (Hungerwerder)?

Postprzez Rysiek1 » 26 sie 2012, o 11:41

Kilka lat temu padło na portalu pytanie skąd pochodzi nazwa UNIWAJDY. Wiele wskazuje na to, że wywodzi się ona z nazwy tajemniczej katolickiej(?) liczącej kilkadziesiąt osób osady z XIXw. nad Łobzonką HONOWAJDY (HUNGERWERDER).
Rysiek1

Re: Uniwajdy - dawne Honowajdy (Hungerwerder)?

Postprzez ciekawski » 28 sie 2012, o 18:25

Masz jakies materialy ? do poczytania , odnosnie Twojej wypowiedzi ?
ciekawski

Postprzez Rysiek1 » 28 lut 2014, o 12:28

Niestety, nie jest to takie proste - to co napisałem, jest tylko wstępną rekonstrukcją opartą na podstawie odnalezionych głównie w internecie wiadomości. Na początku chodziło mi o wyjaśnienie pochodzenia zwyczajowo używanej nazwy Uniwajdy, i nawet wpadł mi do głowy dosyć przekonujący na pierwszy rzut oka koncept, że to może zniekształcenie niemieckiego "um die Weide" (koło, wokół, przez pastwisko). Potem jednak na starych mapach na terenie Uniwajd(ów) znalazłem nazwę Hungerwerder powiązaną z wyodrębnionym obszarem nad Łobzonką położonym tuż przed zakolem rzeki - "patelnią" (jeszcze przed obwodnicą), do którego prowadzi jakaś droga od dzisiejszej ul. Wiejskiej (patrz np. Dzieje Wyrzyska, s. 56 lub mapki Wyrzyska w Googlach). Sprawdzenie nazwy Hungerwerder w wyszukiwarce przyniosło min. powiązanie jej z jej polskim odpowiednikiem Honowajdy, która to nazwa najpewniej uległa później zniekształceniu w dzisiejsze potoczne Uniwajdy. Idąc za wyszukiwarką po hasłach Hungerwerder i Honowajdy znalazłem w jednym ze spisów miejscowości z 2 poł. XIXw. informację o zamieszkiwaniu tej osady przez bodajże 73 katolików (mapka powiatu z 1839r. wykazuje 69 osób); inne źródła wspominają chyba nawet o chrztach w tej osadzie. Nazwy te pojawiają się często przy okazji badań genealogicznych: padają tu min. takie nazwiska jak Jagodziński, Waloch (od Wachholz, Wacholc ?). Tak czy owak, wiele tu niewiadomych i niejasności. Może sprawę tajemniczej osady naświetliłyby gruntowne badania archiwalne czy nawet archeologiczne (aż kusi, by w pewnych przebarwieniach roślinności na polach widzianych z satelity - np. Zumi czy Google Earth - dopatrywać się jej śladów !). Pozdrawiam :)
Rysiek1

Postprzez tralala » 31 lip 2014, o 22:21

Co to są te Uniwajdy ?
tralala

Postprzez Gość » 1 sie 2014, o 09:29

Łąki za ulicą Rzeczną.
Gość

Postprzez valdi » 1 sie 2014, o 15:01

byle slynne kompielisko nad rzeka
valdi

Postprzez tak » 1 sie 2014, o 18:21

"Byłe słynne kąpielisko" było w parku koło amfiteatru.
tak

Postprzez Gość » 3 sie 2014, o 18:36

Oba były swego czasu popularne. Było jeszcze miejsce zwane potocznie "koło pinka (pieńka)" - niestety niesławnej pamięci ze względu na nieszczęśliwy wypadek, który skończył się ciężkim uszkodzeniem kręgosłupa i paraliżem skaczącego do wody - mniej więcej na wysokości wylotu ulicy Grunwaldzkiej, ok. 200 metrów od mostu (od strony Piły).
Gość

Postprzez trx » 3 sie 2014, o 22:45

"Pinek" to był pod FAJERSRETE :D Ale nie wiem co to słowo znaczy :cry: Tak jak owe "uniwajdy"
A wie kto gdzie za pruskich czasów była Winna Góra z winnicą ?
trx

Postprzez trx » 3 sie 2014, o 22:47

A Hejtki ?
trx

Postprzez ~123~ » 4 sie 2014, o 12:09

nie wiem czy dobrze kojarzę ale "hejtki" to chyba gdzieś od Czubatki (za oczyszczalnią ścieków) w stronę Karolewa.
~123~

Postprzez syla » 4 sie 2014, o 15:13

te hejtki to za szpitalem, wlasciwie za ulica szpitalną
syla

Postprzez wyrzyszczanin » 27 lis 2014, o 13:55

Moim zdaniem nazwa Uniwajdy to skrócona i spolszczona nazwa Wiese unter den Weiden - łąki pod wierzbami . do dzisiaj idąc na spacer wzdłuż rzeki można natrafić na stare wierzby pozdrawiam
wyrzyszczanin

Postprzez kinza » 4 mar 2015, o 13:48

Bardzo cenny temat. Myślę, że wzbogaci naszą wiedzę o historii Wyrzyska. Zgadzam się też, że tren otaczajacy były kosciół ewangelicki powinien byc pod ochroną, aczkolwiek mógł by byc w jakiś sposób "ucywilizowany", np jako teren rekreacyjny z minimalną ingerencja w to co stworzono wcześniej.
You can join us for best Testking ccie certification dumps exam nclex questions training solutions. Our usna contains all those materials you want to pass for real Rasmussen College
kinza

Postprzez Gość » 25 wrz 2015, o 15:58

Czy ktoś wie coś więcej? Myślę, że więcej ludzi bo poczytało

Ostatnio przesunięty w górę 25 wrz 2015, o 15:58 przez: Anonymous.
Gość

Powrót do Wyrzysk dawniej...