Dzisiaj jest wtorek
20 sierpnia 2019
.
Temperatura powietrza
15.13 °C

.
Gości na portalu: 49
.
Polecamy
Budynek urzędu przejdzie renowację elewacji
Nadchodzące wydarzenia
Bieg i marsz dla zdrowia, nakrętki dla Martynki
   Wyrzysk, dodano: 2012-11-19, godz.20:59

O Wielkopolsce - w pięknych słowach

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku gromadnie przybyli na VIII Szkolny Konkurs Krasomówczy, by opowiedzieć legendy i baśnie wielkopolskie.


W tym roku niemal trzydzieścioro uczniów prezentowało historie zaczerpnięte ze skarbca tradycji naszego regionu. Spośród bogactwa opowieści uczestnicy wybrali na przykład tę, która tłumaczy, skąd na wieży ratuszowej w Poznaniu wzięły się koziołki albo tę, która wyjaśnia, dlaczego każdego roku wypiekane są rogale świętomarcińskie. Uczniowie nie omieszkali wspomnieć, o czym szumią rogalińskie dęby, co wspólnego ma strażnik ratuszowy z królem kruków, a także o bystrym chłopie, który wygrał zakład z panem.
Legenda płynęła za legendą, baśń za baśnią, a najuważniej przysłuchiwały się im panie z jury: p. Urszula Lach, p. Elżbieta Kwasek, p. Katarzyna Chyła, przed którymi stanęło nie lada zadanie- wybór najlepszych krasomówców. Po długich obradach okazało się, że w klasach młodszych zwyciężyła Antonina Wawrzyniak z klasy IIa (opiekunka- p. Małgorzata Jakóbek), a kolejne miejsca na podium przypadły w udziale: Mateuszowi Nowickiemu i Patrycji Cieśli z klasy IIIc (opiekunka- p. Mieczysława Kaczmar-Bernacka). W klasach starszych najlepszym mówcą okazał się Stanisław Knioła z klasy IVc (opiekunka- p. Anna Panek), a za nim znalazły się Maria Jagodzińska z klasy IVa i Katarzyna Zamiatała z klasy VIb (opiekunka- p. Dorota Matczyńska).
Poważnego zadania przygotowania się do konkursu podjęły się też uczennice: Magdalena Lińska i Amelia Tośko z klasy Ib, Agata Tyburczy i Nicola Borucka z klasy IIa, Klaudia Lewinska z klasy IIb. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły klasy trzecie. Do ich grona należą: Marta Bednarek i Marta Fredrych (IIIa), Zuzanna Jaskólska, Sandra Komasińska, Vanessa Łosoś, Marta Manthai, Julia Mocek, Wiktoria Mróz, Klaudia Nowakowska, Jacek Spichalski (IIIb), Kacper Bujak, Zuzanna Maćkowska, Jagoda Andrzejewska (IIIc). Poza wymienionymi uczniami w konkursie uczestniczyli też: Kacper Grubich (IVa), Julia Badura, Julia Walczak (IVc), Ostap Lewicki (IVd).


Wszystkim uczestnikom należą się wyrazy uznania za podjecie wyzwania, jakim jest posługiwanie się piękną bogatą polszczyzną w publicznych wystąpieniach. Podziękowania składam na ręce nauczycielek i rodziców, którzy pomagali dzieci w przygotowaniach, a paniom z jury- za cierpliwość i życzliwą ocenę.

Organizatorka SKK: Anna Panek   

   Temat wyświetlono: 2992 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.044834 sekund