//

Dzisiaj jest piątek
19 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
7.00 °C

.
Gości na portalu: 43
.
Polecamy
Ulica Zduny w Wyrzysku już gotowa
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2017-03-05, godz.11:06

Zbliża się 8 marca

Zbliża się 8 marca i wszyscy wiedzą, że tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Są tacy, którzy mówią z pogardą, że jest to komunistyczne święto, inni podchodzą do tego bardziej sympatycznie obdarowując w tym dniu Panie kwiatkami, upominkami.

Wśród kobiet postawy wobec tego święta też są różne; jedne panie oczekują dowodów pamięci, inne są obojętne (chociaż wszystkie lubimy kwiaty).

Przyznam się, że mój stosunek do tego święta był i jest ambiwalentny. Nie domagałam i nie domagam się szczególnej pamięci o tym, że jestem kobietą, a dowody pamięci (kwiatki, życzenia, itp.) sprawiały mi radość, kiedy czułam, że wynikają z sympatii i życzliwości, a nie ze zwyczaju (obowiązku).

W tym roku (2017) Międzynarodowy Dzień Kobiet upływa pod hasłem Międzynarodowego Strajku Kobiet. W wielu miejscach na całym świecie, w wielu miastach w Polsce organizuje się strajki, pikiety, protesty. Jest to kontynuacja październikowego „Czarnego protestu”.

Organizują je kobiety.

Moja koleżanka zapytała mnie-„dlaczego akurat tego dnia, przecież wtedy kobiety świętują?”

Męczyło mnie to pytanie, sięgnęłam więc do najpopularniejszego obecnie źródła informacji „Doktora Google” i drogie czytelniczki i czytelnicy, doszłam do wniosku, że ta data jest chyba najodpowiedniejszą na kobiece protesty.

Jeśli spojrzymy na ponad stuletnią jego tradycję (pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych- źródło Wikipedia) to zauważymy, że u podstaw tego „święta” były protesty i strajki kobiet, których celem było równouprawnienie kobiet we wszystkich dziedzinach życia (prawa do pracy, godnej płacy, prawa wyborcze, prawo do nauki i dokształcania, udziału w życiu politycznym i wielu innych).

Kilkadziesiąt lat „sytych”, czyli takich, kiedy kobiety uzyskały (albo raczej im się wydawało) równouprawnienie, spowodowały, że przestałyśmy dostrzegać, albo może zwracać uwagę, na jeszcze funkcjonujące nierówności i zagrożenia. Dobitnie przekonujemy się o tym ostatnio w Polsce.

Czy „słodkie słówka” nas otumanią i ogłupią?

Drogie Panie, wiem, że wiele z Was jest wspieranych przez wspaniałych mężczyzn, poprawię się więc, Drodzy Państwo, zapraszam do wspólnego protestu w obronie praw kobiet, który odbędzie się, wzorem wielu miast w Polsce, w Wyrzysku, 8 marca 2017 r. o godz. 18, na Placu Wojska Polskiego.

Poniżej podaję informację od organizatorów.

Magdalena Kułakowska




Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą. Czarne protesty OSK doprowadziły do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji. Sukces zawdzięczamy maksymalnemu rozproszeniu naszego protestu – temu, że każda kobieta w Polsce mogła wziąć sprawy w swoje ręce.  Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach – niedługo po nas na ulice wyszły m. in. Koreanki i mieszkanki wielu krajów Ameryki Łacińskiej. Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat – jesteśmy przecież wszędzie. W koalicji Międzynarodowego Strajku Kobiet biorą udział kobiety z prawie 30 państw, planując na 8 marca 2017 r. masowe, solidarne, zróżnicowane działania pod hasłem „Solidarność naszą bronią”. 

W dniu 8 marca NIE IDZIEMY DO PRACY lub w inny sposób demonstrujemy swoją solidarność z Międzynarodowym Strajkiem Kobiet. 

W Wyrzysku spotykamy się 8 marca 2017 roku o godzinie 18.00 na Placu Wojska Polskiego. 

#ŻĄDAMY:
1. Pełni praw reprodukcyjnych:
- utrzymania standardów opieki okołoporodowej
- dostępu do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji
- dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży
- dofinansowania in vitro
- badań prenatalnych najnowszej generacji

2. Państwa wolnego od zabobonów:
- rzetelnej edukacji seksualnej
- edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową
- opieki medycznej, nie watykańskiej
- likwidacji tzw. „klauzuli sumienia"
- religii w parafiach i na koszt Kościoła
- niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele 
- wymierzenia bezwzględnych kar sprawcom i osobom winnym ukrywania przestępstwa pedofilii w Kościele

3. Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej:
- przesunięcie finansowania budżetowego z Kościoła na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową
- bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej
- bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur zapobiegających wtórnej wiktymizacji 
- ochrony ofiar i izolacji sprawców
- współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wdrażaniu Konwencji
- ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy

4. Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet:
- zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet
- realnego zabezpieczenia społecznego rodzin dzieci z niepełnosprawnościami
- skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych
- podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z FA do średniego wynagrodzenia 
- równości płac bez względu na płeć

Jeżeli chociaż w części zgadzacie się z tymi postulatami, zapraszam w środę, 8 marca 2017 r. do Wyrzyska, na Plac Wojska Polskiego.

Pokażmy naszą solidarność!!!

Więcej informacji o akcji strajkowej można znaleźć na Facebooku (Ogólnopolski Strajk Kobiet) i innych mediach społecznościowych.

   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.