Dzisiaj jest niedziela
21 października 2018
.
Temperatura powietrza
7.13 °C

.
Gości na portalu: 16
.
Polecamy
I Gminny Dzień Seniora
Nadchodzące wydarzenia
II liga mężczyzn w tenisie stołowym
   Kosztowo, dodano: 2017-08-29, godz.00:47

Dożynki Gminne w Kosztowie

W niedzielne przedpołudnie, 27 sierpnia 2017 roku, spod Szkoły Podstawowej w Kosztowie wyruszył barwny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą. Były delegacje z wieńcami, sztandary organizacji rolniczych i straży pożarnych, bryczka wioząca starostów, zaproszeni goście i rolnicy.
>
Po przybyciu korowodu na teren boiska sportowego ksiądz Marek Pisarski odprawił Mszę św.Oficjalnego otwarcia dożynek dokonała Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska wraz z sołtysami Renatą Młodzik i Krzysztofem Bartkusem.

Gospodarz gminy Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska podziękowała rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom na trud zebrania tegorocznych zbiorów. W swoim wystąpieniu mówiła: - Ten rok nie był łatwy dla rolników. Dlatego z wielką wdzięcznością oraz szacunkiem i podziwem dla ciężkiej pracy rolników spoglądamy na niezwykle wymowne chleby dożynkowe i przepiękne wieńce przyniesione przed chwilą przez delegacje sołectw. Świadczą one o tym, że tegoroczne żniwa, mimo licznych problemów i niesprzyjających warunków atmosferycznych przyniosły upragnione plony, a rok nie należał do łatwych. Gdy nadeszły żniwa często padające deszcze utrudniały zbiory z pól. Z niepokojem spoglądaliśmy też w niebo podczas gwałtownych burz, które siały zniszczenie wokół. Na szczęście w naszej gminie nie przyniosły one tak wielkich szkód, jak w powiatach ościennych. Mamy więc za co dziękować opaczności bożej i cieszyć się z tego, że nikomu w naszej gminie nie zabraknie chleba. Drodzy rolnicy, dostrzegając wielką wartość waszej pracy życzę Wam niezmiennej satysfakcji z gospodarowania, pomyślności i dobrego zdrowia.

Bogusława Jagodzińska podkreśliła: - Jestem ogromnie dumna, że poziom rolnictwa w naszej gminie, dzięki Waszej wielkopolskiej przedsiębiorczości i etosowi pracy, jest wyróżniający na tle innych obszarów naszego kraju. Cieszę się, że rozwijacie swoje gospodarstwa i stale modernizujecie bazę narzędziową. Życzę Wam, by nigdy nie zabrakło Wam sił do działania i kultywowania polskiej tradycji i historii.


Prezentację obrzędu dożynkowego przedstawiły Zespoły Pieśni i Tańca Jabłoneczka i Sadkowianie, które działają przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sadkach.
Następnie starostowie Marek Ścigaj i Beata Kowalska oraz wicestarostowie Robert Kaliski i Marzena Tadych przekazali bochny chleba na ręce włodarzy gminy.


Marek Ścigaj prowadzi wspólnie z żoną Alicją gospodarstwo rolne w miejscowości Kosztowo. Obszar gospodarstwa to około 70 ha. Pan Marek specjalizuje się w chowie bydła mlecznego. Produkcja roślinna głównie podporządkowana jest zapotrzebowaniom produkcji zwierzęcej. Gospodarstwo zostało zmodernizowane w ostatnich latach poprzez zakup nowego sprzętu rolniczego. Pan Marek jest członkiem OSP w Kosztowie oraz wiceprzewodniczącym Rady Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka w Strzelcach Krajeńskich.

Beata Kowalska prowadzi wspólnie z mężem Franciszkiem gospodarstwo rolne w miejscowości Kosztowo. Obszar gospodarstwa to 40 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę trzody chlewnej i bydła opasowego. Produkcja roślinna podporządkowana jest zapotrzebowaniom produkcji zwierzęcej. Gospodarstwo Pani Beaty w ostatnich latach zyskało nowy sprzęt taki jak: agregat uprawowy, przyczepy oraz kombajn. Pani Anna jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich.

Robert Kaliski prowadzi wspólnie z żoną Iloną gospodarstwo rolne w miejscowości Rzęszkowo. Obszar gospodarstwa wynosi 54 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła opasowego oraz trzody chlewnej. Produkcja roślinna głównie podporządkowana jest produkcji zwierzęcej. Pan Robert w ostatnich kilku latach zakupił na potrzeby swojego gospodarstwa: 2 ciągniki rolnicze, pług obrotowy, opryskiwacz i agregat uprawowy. Ponadto Pan Robert jest członkiem Rady Sołeckiej.

Marzena Tadych prowadzi wspólnie z mężem Robertem gospodarstwo rolne w miejscowości Anusin. Obszar gospodarstwa to 27 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest w hodowlę bydła opasowego i trzody chlewnej. Produkcja roślinna głównie podporządkowana jest zapotrzebowaniom produkcji zwierzęcej. Gospodarstwo zostało zmodernizowane w ostatnich latach poprzez zakup nowego sprzętu rolniczego. Pani Marzena udziela się społecznie, należy do Komisji Rewizyjnej sołectwa Rzęszkowo.
Program artystyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kosztowie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Domek i Pani Ewy Dmochewicz.

Nieodłącznym elementem każdych dożynek jest wieniec. W tym roku do rywalizacji o tytuł najpiękniejszego wieńca przystąpiło 13 sołectw. Komisja konkursowa za najpiękniejszy wieniec uznała ten, który przygotowało sołectwo Młotkówko. Drugie miejsce zajął wieniec z Falmierowa, a trzecie z Gromadna.


   

   Temat wyświetlono: 2666 razy.
Powrót do strony głównej    
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2018


Czas: 0.030393 sekund