Dzisiaj jest niedziela
21 października 2018
.
Temperatura powietrza
7.13 °C

.
Gości na portalu: 28
.
Polecamy
I Gminny Dzień Seniora
Nadchodzące wydarzenia
II liga mężczyzn w tenisie stołowym
   Wyrzysk, dodano: 2017-11-11, godz.08:07

Obchody Święta Niepodległości w Wyrzysku

W piątek, 10 listopada 2017 roku, rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości w Gminie Wyrzysk. Już przed godziną 16-tą na wyrzyskim rynku zebrały się delegacje i poczty sztandarowe. Kilkanaście minut później w kościele parafii pw. św. Marcina Biskupa i Męczennika rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. Mariusz Stachowiak. Podniosłości nabożeństwu nadała oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku nad Notecią, dyrygowana przez Katarzynę Wyczyńską oraz Wyrzyskiego Chóru Męskiego i Wyrzyskiego Chóru Canto pod dyrekcją Piotra Jańczaka.

Po Mszy św. licznie przybyłe delegacje i poczty sztandarowe udały się pod pomnik Chrystusa Króla, by podziękować za opiekę nad Ojczyzną oraz by oddać hołd pomordowanym w 1939 roku mieszkańcom pod pomnikiem przy ulicy Bydgoskiej.

Za pamięć i obecność wszystkim zebranym podziękowała burmistrz Bogusława Jagodzińska, mówiąc: - Dzisiaj warto zastanowić się nad najpiękniejszym, najprostszym, a zarazem najtrudniejszym słowem Ojczyzna. Czym jest dziś Ojczyzna i czym była dla naszych przodków? Ojczyzna to kraj ich urodzenia, Ojczyzna to miejsce zamieszkania, Ojczyzna to ludzie, których łączy wspólna historia, kultura i tradycja. Historia naszego kraju była nie tylko piękna, ale i tragiczna, obfitująca w wiele walk o wolność, godność i tożsamość narodową. Właśnie ta walka tworzyła to co mamy dzisiaj, czyli nasz kraj i naszą tożsamość narodową. Dla nas zawsze były i są najważniejsze trzy wartości Bóg, Honor i Ojczyzna. Te wartości znalazły też odzwierciedlenie w każdym symbolu tworzącym naszą państwowość – fladze narodowej biało-czerwonej, w naszym godle, które zawiera w swej treści orła białego, będącego symbolem nie tylko władzy, ale też godności. My potomkowie tych, którzy walczyli o wolność musimy dziś zrobić wszystko, by te wartości trwały i by były podstawą budowania przyszłości dla nas i dla następnych pokoleń.

To nie koniec uroczystości związanych z 99. rocznicą odzyskania niepodległości. W Osieku nad Notecią odbędzie się Msza św., a później złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem XV Pułku Ułanów Wielkopolskich. W świetlicy wiejskiej będzie program artystyczny. Nie zabraknie żywej lekcji historii, dzięki II Niepodległościowej Grze Miejskiej, która odbędzie się w Wyrzysku, a w Kosztowie będzie koncert pieśni patriotycznych.
   

   Temat wyświetlono: 2659 razy.
Powrót do strony głównej    
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2018


Czas: 0.029538 sekund