Dzisiaj jest czwartek
18 października 2018
.
Temperatura powietrza
10.88 °C

.
Gości na portalu: 43
.
Polecamy
Wyrzyszczanie oddali hołd powstańcom
Nadchodzące wydarzenia
Spotkanie autorskie z Heleną Wandą Kwadrans
   Falmierowo, dodano: 2017-12-26, godz.20:15

Przedszkolaki pieką pierniki

Przez minione 2 tygodnie grudnia dzieci z oddziału zerowego szkoły w Falmierowie poznawały różne zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe. Wykonywały dekoracje świąteczne, ozdabiały choinkę i salę przedszkolną, jednak najbardziej spodobało się im pieczenie i ozdabianie pierników.


W czwartek, 14. grudnia, dzięki pomocy pań: Moniki Wojda – mamy Martynki i Weroniki Neumann – mamy Ksawerego, które przyjechały do przedszkola z przygotowanym ciastem piernikowym, dzieci mogły własnoręcznie wałkować ciasto, wycinać za pomocą foremek pierniczki, układać na blaszkach. Zabawy było mnóstwo, każdy nie tylko spróbował ciasta, ale też miał okazję zapytać z jakich składników powstało i dlaczego tak pięknie pachnie. Gotowe pierniczki mamy zabrały do domu, by je upiec, a dzieci z niecierpliwością czekały na następny dzień. W piątek upieczone ciasteczka wróciły do oddziału. Wyglądały pięknie, ale wszyscy zgodnie orzekli, że mogą być jeszcze ładniejsze. W poniedziałek przedszkolacy znów zabrali się do pracy. Mama Ksawerego przygotowała nam pyszny lukier królewski, dzieci przyniosły kolorowe pisaki cukrowe, posypkę, barwniki i zaczęły ozdabiać pierniczki. To zajęcie było nie mniej ekscytujące, niż wycinanie ciastek, a na pewno o wiele smaczniejsze, bo przecież nie wszystkie kolorowe cukiereczki i kuleczki musiały znaleźć się na piernikach, a i lukier wyglądał kusząco. Dużą radość sprawiła nam pani dyrektor, Agnieszka Krzycka, która wspólnie z nami pracowała. Piękne, baaardzo kolorowe ciasteczka zostały odłożone, by lukier stwardniał. Po zapakowaniu będą prezentami dla naszych rodziców, chociaż nie wszystkie, bo najprzyjemniejszą częścią tego dnia była konsumpcja. Oj, nasze buzie i rączki kleiły się od tych słodkości.Wszyscy zgodnie orzekli, że samodzielnie przygotowane specjały smakują najlepiej i ta tradycja bożonarodzeniowa „prawie” najbardziej nam się podoba - zaraz po zwyczaju otrzymywania prezentów od gwiazdora.


Bardzo dziękujemy mamie Martynki i mamie Ksawerego za ciasto, wspólną pracę, upieczenie pierników i cierpliwość w czasie zajęć.

SP w Falmierowie   

   Temat wyświetlono: 2657 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2018


Czas: 0.022041 sekund