Dzisiaj jest wtorek
22 stycznia 2019
.
Temperatura powietrza
-5.81 °C

.
Gości na portalu: 60
.
Polecamy
Rodzinny sylwester na placu targowym
Nadchodzące wydarzenia
Zaproszenie na ferie w bibliotece
   Wyrzysk, dodano: 2018-02-02, godz.06:36

Uroczysta inauguracja obchodów

W czwartek, 1 lutego 2018 roku, odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski w Wyrzysku.


Doskonałym rozpoczęciem całorocznych obchodów było nadanie nazwy rondu im. Powstańców Wielkopolskich. Obiekt drogowy powstał w ramach rozbudowy drogi wojewódzkiej przebiegającej przez Wyrzysk, która była realizowana przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w latach 2016-2017.

Dyskusja nad nazwą dla powstającego ronda rozpoczęła się już na początku ubiegłego roku. Aby poznać opinie mieszkańców, w czerwcu zarządzeniem Burmistrza Wyrzyska rozpoczęto konsultacje w tej sprawie. Do końca sierpnia wpłynęły 3 propozycje: Rondo im. Powstańców Wielkopolskich – 315 głosów, Rondo im. Żołnierzy Wyklętych – 262 głosy i pozostawienie ronda bez nazwy – 101 głosów. W grudniu decyzją Rady Miejskiej w Wyrzysku rondo nazwano im. Powstańców Wielkopolskich.Oficjalnego odsłonięcia tablicy z nazwą dokonali: Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku Stefan Rymer, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka i Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

Kolejnym elementem podkreślającym podniosłość rozpoczynających się obchodów było prawykonanie hejnału miasta, autorstwa wyrzyszczanina dr. hab. Piotra Jańczaka, znanego w Polsce i na świecie kompozytora i dyrygenta.


Dalsza część uroczystości odbyła się pod obeliskiem upamiętniającym powstańców wielkopolskich, znajdującym się przy szkole podstawowej w Wyrzysku. Tam licznie przybyłe delegacje złożyły wiązani kwiatów i zapaliły znicze, by uczcić pamięć tych, którzy polegli za naszą wolność.


Ostatnim punktem inauguracji obchodów była uroczystość w sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Program rozpoczęła przewodnicząca Komitetu Honorowego obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski i wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 na terenie Gminy Wyrzysk Danuta Buryta-Arndt. Dalszą część poprowadzili radni Młodzieżowej Rady Miejskiej – Weronika Mróz i Jacek Spichalski. Zaproszonych gości i przybyłych mieszkańców powitała Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska.Na temat Powstania Wielkopolskiego swoją prelekcję wygłosił dr. Roman Chwaliszewski. Barwny montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości: posłów, radnych i członków rodzin powstańców.

Warto podkreślić, że uroczysta inauguracja rozpoczyna cykl imprez, uroczystości i wydarzeń kulturalno-historycznych, które w ciągu bieżącego roku mają upamiętniać 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości na terenie gminy Wyrzysk.

   

   Temat wyświetlono: 2730 razy.
Powrót do strony głównej    
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2018


Czas: 0.03209 sekund