Dzisiaj jest wtorek
22 stycznia 2019
.
Temperatura powietrza
-5.50 °C

.
Gości na portalu: 77
.
Polecamy
Powstały bulwary wyrzyskie
Nadchodzące wydarzenia
Zaproszenie na ferie w bibliotece
   Osiek nad Notecią, dodano: 2018-05-02, godz.00:10

Wieczór autorski promujący książkę „Krajanie"

W piątek, 27 kwietnia 2018 roku, w kościele parafialnym w Osieku nad Notecią odbył się wieczór autorski promujący najnowszą książkę ks. Adama Przyborskiego pt. „Krajanie".


Zebranych gości powitała oraz sylwetkę autora książki przybliżyła dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku Magdalena Smełsz.


Ksiądz Adam Przyborski urodził się 21 grudnia 1960 roku w Mieścisku. Jako wikariusz pracował w różnych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, m.in. w Gnieźnie, Inowrocławiu, Wrześni i Bydgoszczy. W 2000 roku został proboszczem w Fanianowie w gminie Łobżenica. Od 2005 roku do chwili obecnej jest proboszczem w Osieku nad Notecią. Ks. Adam Przyborski opublikował ponad 100 artykułów w lokalnej prasie, takiej jak: „Panorama Łobżenicy”, Tygodnik Nowy” i „Przewodnik Katolicki”. Jest autorem książek „Ziemia Krajeńska”, „Krajna. Historia. Miejsca. Ludzie”, „Dzieje ziemi dębińskiej” i innych. W swoich książkach zajmuje się szczególnie historią Krajny.
Sam autor o swoim najnowszym wydawnictwie mówił: - W książce „Krajanie” przedstawiłem sto biogramów osób związanych z Krajną, jej mieszkańców, ludzi tu urodzonych i wychowanych lub takich, którzy pochodzą z innych części kraju, a swoje dorosłe życie związali z tymi ziemiami. Wybór postaci nie jest przypadkowy. Przy ich wyborze kierowałem się, przede wszystkim, zasługami dla tej ziemi. Był jeszcze jeden taki istotny warunek – w tej książce są tylko ci, którzy umarli. Jest wielu innych, którzy tworzą historię Krajny, ale ci już zakończyli swoją historię i swój wkład w dzieje Krajny. Każdy biogram zawiera podstawowe fakty, które ilustrują życie danej osoby, takie jak: informacje o dacie urodzenia i śmierci, koligacjach rodzinnych, zajmowanych stanowiskach oraz o związkach z ziemią krajeńską. W poszczególnych biogramach ukazuję więc właścicieli ziemskich, urzędników państwowych i samorządowych, nauczycieli, lekarzy, księży, działaczy społecznych, politycznych i kulturalnych, a przede wszystkim tych, którzy w obronie tych ziem oddali swoje życie.
Serdeczne gratulacje z okazji wydania książki księdzu proboszczowi przekazał zastępca burmistrza Wyrzyska Tadeusz Perliński. Po spotkaniu wszyscy zainteresowani mogli nabyć książkę „Krajanie” z dedykacją od autora.   

   Temat wyświetlono: 2803 razy.
Powrót do strony głównej    
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2018


Czas: 0.021524 sekund