Dzisiaj jest poniedziałek
27 maja 2019
.
Temperatura powietrza
15.56 °C

.
Gości na portalu: 18
.
Polecamy
Ponieśli flagę ulicami Wyrzyska
Nadchodzące wydarzenia
Zapisz się na Bieg Olka
   Glesno, dodano: 2018-06-04, godz.00:33

Jubileusz 600-lecia Glesna

W sobotę, 2 czerwca 2018 roku, obchodzono jubileusz 600-lecia Glesna. Uroczystości rozpoczęły się mszą św., którą odprawił ks. proboszcz Waldemar Ćwik.Po mszy przybyli goście i mieszkańcy wsi wysłuchali wysłuchali referatu naukowego prof. Emiliana Prałata o roli rodziny Chłapowskich w życiu gospodarczym, politycznym i patriotycznym Wielkopolski, Gminy Wyrzysk oraz wsi Glesno. Referat okolicznościowy wygłosił potomek rodu Chłapowskich – profesor Krzysztof Chłapowski.

Następnie barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP w Osieku nad Notecią i bryczkę wiozącą państwa Chłapowskich, w których rolę wcielili się: Beata Twardzik i Czesław Grabowski, przeszedł przez wieś, by zatrzymać się pod obeliskiem przy Szkole Podstawowej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej zamontowanej na budynku szkoły oraz posadzono drzewo w szkolnym ogrodzie. Krótki referat okolicznościowy wygłosił dr Roman Chwaliszewski. Obchody w tym miejscu zakończyło złożenie kwiatów pod obeliskiem.

Odśpiewaniem hymnu narodowego i powitaniem przybyłych gości rozpoczęto kolejną część uroczystości, która odbyła się na boisku wielofunkcyjnym przy szkole. W tematykę uroczystości znakomicie wprowadzili uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej przedstawiając genezę powstania Glesna w montażu słowno-muzycznym „Nie depczcie przeszłości ołtarzy”. Spotkanie uświetniły występy zespołu Modraki ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku, swój występ rozpoczynając od „Poloneza”. Widzowie mogli podziwiać wysęp zespołu trębaczy myśliwskich ze Złotowa. Do wspólnego tańca zaprosiła sekcja średniowieczna Towarzystwa Miłośników Łobżenicy "Krajka" przedstawiając kilka tańców średniowiecznych. Na scenie zaprezentowały się także Karolina Mróz i Julia Wojtczak. Przez cały czas trwania imprezy dostępna była wystawa zatytułowana „Historia Glesna i okolic na fotografii” autorstwa Piotra Brzezińskiego. Podczas uroczystości podsumowano odbywające się dzień wcześniej Zawody Wędkarskie i Puchar Emilii i Mieczysława Chłapowskich. Na ogłoszenie wyników czekali również uczestnicy Zawodów Jeździeckich o Puchar Jana Strosina. Podsumowano także odbywające się tego dnia V Mistrzostwa Gminy Wyrzysk w Siatkówce Plażowej Mężczyzn.


Po części oficjalnej na scenie wystąpił mieszkaniec Glesna Damian Śledź, a po nim zespół easy.Lovers z Bydgoszczy. Do wspólnej zabawy zaprosił Sylwester Sell. Tak ważna uroczystość nie obyła się bez pokazu fajerwerków i zabawy do białego rana.


   

   Temat wyświetlono: 3807 razy.
Powrót do strony głównej    
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.024225 sekund