Dzisiaj jest wtorek
22 stycznia 2019
.
Temperatura powietrza
-5.50 °C

.
Gości na portalu: 75
.
Polecamy
Rozbudowa remizy coraz bliżej
Nadchodzące wydarzenia
Zaproszenie na ferie w bibliotece
   Wyrzysk, dodano: 2018-06-06, godz.01:09

Historyczna wizyta młodzieży w Krakowie

24. maja br. o świcie grupa 41 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku pod opieką pana Ryszarda Sella oraz pań – Beaty Nowickiej, Izabeli Duszczak oraz Moniki Nawrockiej – Paluszkiewicz wyruszyła na długo oczekiwaną wycieczkę do Królewskiego Miasta Krakowa. Dawna stolica Polski jest jednym z nielicznych na świecie miast, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Prastary gród królewski, pełen zabytków architektury, tętniący życiem kulturalnym, duchowa stolica, przywitał młodzież wyrzyskiej szkoły potęgą Zamku Królewskiego na Wawelu. Katedra na Wawelu, zamkowy dziedziniec i wspaniałe krużganki, Kaplica Zygmuntowska, a w niej groby królewskie – misternie zdobione krypty i słynny dzwon Zygmunta wzbudziły entuzjazm zwiedzających. Trudno wyobrazić sobie pobyt w grodzie Kraka bez obejrzenia Barbakanu, Bramy Floriańskiej, Pomnika Grunwaldzkiego, ul. Floriańskiej, Starego Rynku z Sukiennicami, czy Collegium Maius. Przewodnik ukazał te wszystkie jakże ważne miejsca nastolatkom, zaś ci z zapartym tchem chłonęli informacje o zabytkach Krakowa, by dokładnie o godzinie 17.00 wysłuchać hejnał z wieży Bazyliki Mariackiej. Wieczorem nastoletni podróżnicy wraz opiekunami udali się do Kalwarii Zebrzydowskiej, bowiem w tym miejscu zaplanowano nocleg.

Kolejny dzień okazał się również pełnym wrażeń i emocji, gdyż uczniowie spędzili go w bajkowej Energylandii, w Zatorze. Najnowocześniejszy park rozrywki w Polsce, oferujący kilkadziesiąt atrakcji, przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, okazał się strzałem w dziesiątkę. Na nastolatków czekała Bajkolandia, rozrywkowa strefa familijna, jak  i ta ekstremalna, dostarczająca maksimum adrenaliny oraz potężną dawkę radości i zabawy na najwyższych obrotach. W ten piękny, pogodny majowy dzień można było także miło spędzić czas w Water Parku, naśladującym tropikalną wyspę, i zażyć kąpieli wodnych. Dodatkowo 20 gier i zabaw interaktywnych, 4 sceny widowiskowe, nowoczesne kino 7D wzbudziły zachwyt wśród młodych pasjonatów zabaw na świeżych powietrzu. Największą popularnością cieszył się Mayan, Formuła Roller Coaster, Speed Water Coaster, Space Gun, Swiss Water Cups, Splash Battle, czy Anaconda. Po pełnym przygód dniu młodzież udała się na odpoczynek i chwilę relaksu do miejsca zakwaterowania – przyjemnego ośrodka wśród zieleni.


Ostatni dzień wycieczki okazał się żywą lekcją historii. Uczniowie wraz opiekunami udali się do Oświęcimia – nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, aby zwiedzić największy hitlerowski obóz zagłady – Muzeum Auschwitz i Birkenau - pomnik męczeństwa i zagłady wielu narodowości. Wizyta w muzeum przybliżyła okrutny los milionów osób, pozwoliła pogłębić wiedzę historyczną na temat tego, czym był Holocaust.
Kolejny punkt eskapady to Wadowice – miasto rodzinne Jana Pawła II i dom rodzinny Karola Wojtyły. Młodzicy wysłuchali ciekawostek z życiorysu papieża Polaka.

Ostatnim miejscem, zaplanowanym na trasie Kraków – Wyrzysk była wizyta na Jasnej Górze. Chwila osobistej refleksji i modlitwy przed Cudownym Obrazem w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej były ostatnim punktem wycieczki na południe Polski.

W ten sposób młodzież z grodu nad Łobżonką poznała dziedzictwo naszych przodków w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości. To były dla nich niezapomniane lekcje historii z akcentami rekreacji.
Monika Nawrocka – Paluszkiewicz    

   Temat wyświetlono: 2742 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2018


Czas: 0.020324 sekund