Dzisiaj jest wtorek
22 stycznia 2019
.
Temperatura powietrza
-5.50 °C

.
Gości na portalu: 76
.
Polecamy
Rodzinny sylwester na placu targowym
Nadchodzące wydarzenia
Zabawa chrytatywna na rzecz zakupu sztandaru
   Wyrzysk, dodano: 2018-06-14, godz.06:44

Spotkanie ze Zbigniewem Grochowskim

Organizowanie spotkań autorskich z pisarzami, poetami, artystami, naukowcami czy wreszcie z wyjątkowymi ludźmi, którzy wywodzą się z naszego miasta, jest ważnym obszarem działań Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Do tej pory udało się nam zaprosić blisko 20 takich osób. W miniony czwartek, tj. 7 czerwca br., gościliśmy Zbigniewa Grochowskiego - historyka i pisarza związanego przez całe życie z Toruniem. Jest on twórcą kilku znaczących konkursów dla młodzieży, przede wszystkim jednak to znakomity popularyzator wiedzy regionalnej i historycznej, który jako pierwszy w Polsce ujmuje biografie świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego oraz dzieje miast w formie testów. Zajmuje się także historią świątyń, polskiego sportu, wydał też testy i materiały pomocnicze z historii i wiedzy o społeczeństwie dla maturzystów i kandydatów na wyższe uczelnie.


Wśród miast, które go zainteresowały, znalazło się również nasze. "Historia Wyrzyska - 525 zadań i rozwiązań" to publikacja poświęcona przeszłości i teraźniejszości grodu nad Łobżonką, kompendium wiedzy o naszej miejscowości. Autor jest już postacią znaną przynajmniej kilkudziesięciu wyrzyszczanom, z którymi zetknął się podczas pracy nad swoją książką. Część z nich przybyła na ubiegłotygodniowe spotkanie, a władze miasta i gminy reprezentowane były przez z-cę burmistrza - Tadeusza Perlińskiego oraz radnych Rady Miejskiej w Wyrzysku: Józefa Jasika i Stefana Wełniaka. Cieszymy się, że z zaproszenia skorzystały też radne Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku wraz z opiekunem Ryszardem Sellem, co jest przejawem naszej wzajemnej współpracy.Dzięki uprzejmości burmistrz Wyrzyska Bogusławy Jagodzińskiej możliwe było przekazanie dziesięciu egzemplarzy tego ciekawego wydawnictwa osobom uczestniczącym w tym wydarzeniu.


Może w przyszłości będzie jeszcze okazja do spotkania się z tym historykiem, który polubił nasze miasto i okazuje mu i jego mieszkańcom wiele życzliwości.

Tekst: Piotr Holc /TPW/   

   Temat wyświetlono: 2728 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2018


Czas: 0.018004 sekund