Dzisiaj jest wtorek
23 lipca 2019
.
Temperatura powietrza
22.56 °C

.
Gości na portalu: 21
.
Polecamy
Gminne zawody sportowo-pożarnicze 2019
Nadchodzące wydarzenia
Zaproszenie na wakacyjną dyskotekę
   Falmierowo, dodano: 2018-09-11, godz.06:40

600 metrów pod ziemią

Już na początku roku szkolnego, 7 września, uczniowie z klasy VIIA i VIIB oraz VIII Szkoły Podstawowej w Falmierowie, uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do kopalni soli w Kłodawie oraz do Inowrocławia. Organizatorką była p. Joanna Berndt, której w opiece nad uczniami pomagały p. Bożena Janicka i p. Alicja Święch.


Pierwszym punktem wycieczki była Kłodawa, gdzie zwiedziliśmy największą czynną kopalnię soli kamiennej w kraju. Tu wydobywa się  najlepszą gatunkowo i najstarszą sól, m.in. białą, szarą, magnezowo-potasową, różową oraz niezwykle rzadko spotykaną w świecie sól niebieską. Wiele emocji dostarczyła jazda na dno szybu kopalnianego  z prędkością 6 m/s.  Tak dotarliśmy do najgłębszej na świecie podziemnej trasy turystycznej, która znajduje się 600 metrów pod ziemią. W programie zwiedzania były komory solne, które obecnie nie są eksploatowane. Mogliśmy zobaczyć wykonaną w soli rzeźbę św. Kingi – patronki górników solnych. Byliśmy w potężnej komorze, w której w 2007r. pobito rekord Guinessa w kategorii najniżej odbywających się koncertów muzycznych w świecie – 600 metrów pod ziemią. Uczniowie podziwiali ogromne pokłady soli o nietypowym, bo różowym zabarwieniu. Od przewodnika usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących wydobycia i zdrowotnych właściwości soli. Opuszczaliśmy kopalnię pełni podziwu dla trudnej pracy górników.
Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Inowrocławia, stolicy Kujaw Zachodnich, miasta, będącego znanym uzdrowiskiem. Uczniowie spacerowali po Parku Solankowym, podziwiając dywany z kwiatów, fontanny i rzeźby w plenerze. Następnie udali się pod tężnię, aby wdychać leczniczy, a zarazem naturalny solankowy aerozol. W pijalni wód młodzież posmakowała wodę mineralną „Inowrocławianka” i leczniczą „Jadwiga” - obie mają zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie. W palmiarni uczniowie odpoczywali w cieniu okazałych roślin egzotycznych, a były to m.in. juki, palmy, draceny, opuncje. Na koniec tradycyjna chata kujawska, składająca się z kuchni i izby sypialnej, wyposażona w oryginalne sprzęty oraz przedmioty używane w XIX w. na Kujawach.

Wracaliśmy z wycieczki z przekonaniem, iż „podróże kształcą”.

SP w Falmierowie   

   Temat wyświetlono: 3245 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.019821 sekund