//

Dzisiaj jest czwartek
25 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
13.56 °C

.
Gości na portalu: 52
.
Polecamy
Ulica Zduny w Wyrzysku już gotowa
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2018-11-15, godz.17:03

Czynem zbrojnym budzili Polskę…

„Gdy widzisz ptaka w locie jak wolny jest 
Jak płynie sobie, aż po nieba kres 
Wiedz - niebo bywa pełne wichrów i burz 
A z lotu ptaka już nie widać róż 

Bo wolność - to nie cel lecz szansa by 
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia 
Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd 
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja.”

Dnia 9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w roku 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W apelu wzięła udział cała społeczność szkoły oraz zaproszeni goście: Wiceburmistrz Wyrzyska p. Tadeusz Perliński, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Stefan Rymer, Dyrektor Samorządowej Administracji Placówek p. Magdalena Strzałkowska, Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku p. Magdalena Smełsz i Przewodnicząca Rady Rodziców p. Edyta Lipkowska. W programie artystycznym nie zabrakło chwytających za serce wierszy oraz pieśni patriotycznych. Z ust zebranych uroczyście wybrzmiały takie utwory jak: „Rota”, „Wojenko, Wojenko”, „Legiony Polskie”, „Boże, coś Polskę”, które wpisały się także w działania Młodzieżowej Rady Miejskiej. Społeczność szkolna chętnie włączyła się we wspólne śpiewanie. Szczególnie radośnie zaśpiewano czterozwrotkowy hymn Polski. Podczas apelu zgromadzeni w sali widowiskowej obejrzeli również dwie prezentacje multimedialne, przedstawiające zmieniające się granice naszego kraju na przestrzeni wieków oraz zdjęcia z powstań i z I wojny światowej. Ciekawe prezentacje multimedialne wskazywały na kształtowanie się państwowości polskiej, podkreślały trudny dla Polaków czas zaborów i niezłomną walkę o wolność ojczyzny zakończoną sukcesem w roku 1918.

Występ naszych uczniów pozwolił zgromadzonym na refleksję i odświeżenie dumy z dokonań naszych przodków, takich jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Edward Rydz-Śmigły czy Wincenty Witos. Konferansjerzy, Michał Kowalski oraz Zuzanna Bura, poruszyli wiele bardzo ważnych kwestii związanych z patriotyzmem. Wśród niech tę, że wszystkich ludzi, mimo różnego pochodzenia i różnych zainteresowań, łączy jeden cel, jakim jest Ojczyzna.

Uczniowie oddali w tym dniu cześć tym, dzięki którym po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości, płacąc za to krwią i życiem. Dzięki ich ofiarności ojczyzna nasza powróciła na mapę Europy.

Bardzo istotnym przesłaniem wierszy, które zaprezentowali młodzi ludzie podczas apelu, było ciągłe zwracanie uwagi na pamięć o symbolach tamtych wydarzeń, aby nie zatracić historii, przywiązania do wolności i niepodległości. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy walczyli o naszą wolność.

Po występie uczniów głos zabrała pani dyrektor – Danuta Buryta-Arndt, która w swoim przemówieniu nawiązała do bardzo ważnych słów piosenki Marka Grechuty pt. „Wolność”, będących mottem niniejszego artykułu.

Pani Dyrektor zaznaczyła, iż 11 listopada 2018 roku to bardzo ważny dzień dla każdego Polaka. 100 lat temu odrodziła się Polska, nasza ojczyzna, której nie było na mapie Europy przez 123 lata. Polacy wielokrotnie próbowali odzyskać wolność, chwytając za broń w czasie powstań narodowych: powstania listopadowego, styczniowego, angażując swoje siły w rewolucyjne wrzenie 1905- 1907 r., występując przeciwko okupantom w latach I wojny światowej i wreszcie - zakładając jeszcze przed wojną organizacje paramilitarne i zbrojne formacje wojskowe.

Pani Dyrektor podkreśliła, jak należy rozumieć patriotyzm czasów pokoju. Dzisiaj patriotyzm to poznawanie polskiej historii, pogłębianie wiedzy na jej temat, poznawanie polskiej kultury i uczestniczenie w niej, szacunek wobec tradycji, uczestnictwo w obchodach świąt i rocznic ważnych dla kraju, szacunek wobec symboli narodowych, troska o zabytki kultury i miejsca pamięci, troska o język ojczysty, zaangażowanie w działalność społeczną charytatywną oraz codzienna życzliwość, uczciwość, miłość, szacunek. Przemówienie dyrektor szkoły niesie za sobą bardzo ważne przesłanie: należy pamiętać o szacunku do naszych symboli narodowych- godła, flagi i hymnu.  Swoje wystąpienie pani dyrektor zakończyła apelem, aby wsłuchać się w słowa utworu „Ojczyzna” Marka Grechuty, wskazujące na zadania współczesnego Polaka:
„dziś Ojczyzna
czeka na ciebie, wierzy w ciebie
tysiąc lat historii patrzy w serce twe
Masz obronić co najlepsze
by służyło Polsce jeszcze
liczy na twą pomoc dziś Ojczyzna twa”.

Atmosferę uroczystego apelu dopełniła biało- czerwona dekoracja, której jednym z elementów był obraz „Piłsudski na Kasztance”, będący reprodukcją słynnego obrazu Wojciecha Kossaka, namalowany przez wnuka powstańca wielkopolskiego p. Huberta Orlińskiego i przekazany szkole. W wystroju sali widowiskowej nie zabrakło także pięknych prac wykonanych przez naszych uczniów w związku z 100- rocznicą odzyskania niepodległości.

To święto skłoniło nas do zastanowienia się nad rozumieniem słów: ojczyzna i patriotyzm. W czasie wojny patriotyzm przejawiał się w walce, w poświęceniu życia za ojczyznę– matkę. Za wolną ojczyznę walczyli patroni szkoły – powstańcy wielkopolscy. Zwyciężyli! Spełniło się ich marzenie o wolnej Polsce! Rozpoczęli życie w wolnej Ojczyźnie!

Program z okazji Narodowego Święta Niepodległości pokazał, jak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych uczniów, uczenie szacunku do symboli narodowych i do Ojczyzny.













































































































































































































Tekst: Aleksandra Walczak   
Zdjęcia: Anna Poniewierska   


Powrót do strony głównej