//

Dzisiaj jest czwartek
28 marca 2024
.
Temperatura powietrza
11.56 °C

.
Gości na portalu: 39
.
Polecamy
Woda zalewa Wyrzysk
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2018-11-15, godz.22:02

Wycieczka edukacyjna do Inowrocławia i Kłodawy

W dniu 7 listopada 2018 r. uczniowie klas siódmych, ósmych oraz trzecich oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku pod opieką p. Joanny Berndt, p. Moniki Nawrockiej – Paluszkiewicz, p. Anny Gallas – Ślepeckiej oraz p. Lidii Troczyńskiej udali się na wycieczkę dydaktyczną do Inowrocławia oraz do Kopalni Soli w Kłodawie.


W nauczaniu przedmiotów przyrodniczych, jakimi są chemia i geografia, niezwykle ważnym jest wygospodarowanie czasu na realizowanie projektów edukacyjnych, w tym wycieczki dydaktyczne.


Po niespełna dwóch godzinach jazdy uczestnicy dotarli do Inowrocławia. W tym pięknym uzdrowisku wydobywane są wody m.in. mineralna „Inowrocławianka” i lecznicza „Jadwiga”. Obu wód młodzież mogła skosztować w urokliwej pijalni, znajdującej się w centrum Parku Zdrojowego. Naukowcy potwierdzili, że działanie inowrocławskich wód ma zbawienny wpływ na zdrowie. „Jadwiga" pita w odpowiednich ilościach może doprowadzić do intensywniejszego wydzielania soku żołądkowego, a także pobudzać czynności wątroby i trzustki. Natomiast „Inowrocławianka" zawiera znaczne ilości kationów: sodu, wapnia i magnezu, jak również anionów: chlorków oraz jodków, uzupełnia niedobory elektrolitów. Niewątpliwą ciekawostką pijalni wód jest Pomnik Teściowej, usytuowany w centralnym miejscu obiektu. Na ławeczce, obok sympatycznie wyglądającej starszej pani (z nieco mniej przyjacielsko nastawionym pieskiem), uczniowie wykonali pamiątkowe fotografie.




Tuż obok nastolatkowie zrelaksowali się w egzotycznej palmiarni. Jej wyjątkowy klimat tworzą przede wszystkim ptaki oraz tropikalne rośliny. Uczniowie zachwycili się różnorodnymi gatunkami roślin, ponad pięciometrowymi bambusami oraz bananowcami, oczkiem wodnym, a także małą wolierą, w której zadomowiły się ptaki – zeberki oraz ryżowce, wyśpiewujące wyjątkowe koncerty.







Spotkanie z historią regionu, czyli zwiedzanie Chaty Kujawskiej, również spotkało się z pozytywnym odbiorem. To wyjątkowe miejsce, stylizowane na kuchnię i izbę sypialną, wyposażono w oryginalne sprzęty oraz przedmioty używane w XIX wieku na Kujawach.



Kolejną atrakcją pięknego listopadowego dnia było serce Parku Solankowego – tężnie solankowe, które zachwycają odwiedzających swoją konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą około 9 metrów wysokości i mają 300 metrów długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka. Dzięki temu w powietrzu unoszą się specyficzne aerozole, które pozwalają leczyć schorzenia górnych dróg oddechowych.




Punktem kulminacyjnym eskapady była wizyta w Kopalni Soli w Kłodawie. Mnóstwa wrażeń dostarczyła uczestnikom wyprawy jazda pod powierzchnię ziemi na samo dno szybu kopalnianego – 600 metrów w głąb z niebywałą prędkością 6m/s. Program zwiedzania obejmował prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich, jak również przejście wyrobiskami korytarzowymi do poziemnej kaplicy św. Kingi. Młodzież wysłuchała opowieści o wydobyciu minerału, jak również właściwościach soli – surowca o różowym zabarwieniu. Przewodnik przybliżył uczniom legendę o św. Kindze – patronce górników solnych, a także o skarbniku strzegącym odwiecznego skarbu – naturalnych zasobów ziemi. Spotkanie tej postaci w ciemnych czeluściach podziemi zwiastowało dobrobyt i szczęście. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w górnictwie podziemnym i innych osobliwości pracy pod ziemią okazało się niezwykłym przeżyciem dla zwiedzających. Na zakończenie odwiedzających czekała miła niespodzianka, bowiem każdy z uczestników mógł zabrać na pamiątkę wizyty w najstarszej kopalni w Polsce – bryłkę barwnej soli.



Młodzież pełna wrażeń i nowych doświadczeń bezpiecznie wróciła do domu.

M. N. – P.    

Powrót do strony głównej