Dzisiaj jest poniedziałek
21 października 2019
.
Temperatura powietrza
9.00 °C

.
Gości na portalu: 40
.
Polecamy
Zagospodarowano teren za świetlicą
Nadchodzące wydarzenia
Zaproszenie na mecz 3 ligi mężczyzn
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2019-07-11, godz.06:34

TPW w kolebce rodu Rydzyńskich

Jednym z głównych celów Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska jest realizacja zadań publicznych w zakresie pielęgnowania polskości i rozwoju świadomości narodowej. Wiążą się z tym także przedsięwzięcia w sferze turystyki i krajoznawstwa.


4 lipca br. blisko 40 członków i sympatyków Towarzystwa udało się do Rydzyny – urokliwego miasteczka leżącego kilka kilometrów od Leszna. Miejscowość tę założył na przełomie XIV i XV wieku Jan z Czerniny herbu Wierzbno. Jego potomkowie, którzy przyjęli nazwisko Rydzyńscy, posiadali to miasto do końca XVI wieku, a w 1717 r. kupili także Wyrzysk.

Wyprawa do Rydzyny to element podjętych kilka lat temu przez TPW działań zmierzających do poznania dziejów rodu Rydzyńskich, wielce zasłużonego dla naszego miasta. W roku ubiegłym na przykład grupa wyrzyszczan odwiedziła Pelplin, gdzie w katedrze spoczywają doczesne szczątki ks. bpa F.K. Rydzyńskiego, syna właścicieli Wyrzyska w XVIII w., a w czerwcu br. wszyscy zainteresowani historią mogli uczestniczyć w wykładzie Romana Chwaliszewskiego pt. „Między Rydzyną a Wyrzyskiem. Z dziejów rodu Rydzyńskich od XV do XVIII wieku” (w ramach Wszechnicy Wyrzyskiej, zorganizowanej przez TPW).Centralnym punktem pobytu w Rydzynie było oczywiście zwiedzanie monumentalnego zamku, rezydencji dwóch możnych rodów: Leszczyńskich i Sułkowskich. Ten jeden z największych i najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce wzniesiono w XVII w. na miejscu dawnego zamku Rydzyńskich z XV w. Dziś należy on do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, dzięki któremu został przywrócony do dawnej świetności.Uczestnicy wycieczki podziwiali m.in. Salę Balową, Salę Morską, Salę Czterech Pór Roku, Salę Myśliwską i Wielką Alkowę. W zachwyt wprawia bogaty wystrój sztukatorski i malarski tych pomieszczeń.

Udano się także na pobliski rynek, na którym można podziwiać malownicze kamieniczki, ratusz i wotywną kolumnę Trójcy Świętej. Dla zwiedzających bardzo ważny był też kościół św. Stanisława: za ołtarzem bowiem znajduje się płyta nagrobna Jana z Czerniny (z 1422 r.).

Wyjazd został dofinansowany przez Powiat Pilski w ramach środków przeznaczonych na turystykę i krajoznawstwo.

Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska zaplanowało na rok bieżący jeszcze wiele przedsięwzięć adresowanych do mieszkańców miasta i gminy, m.in.:
- Rajd Rowerowy im. E. i M. Chłapowskich pn. „Pałace i dwory gminy Wyrzysk”,
- II Biesiadę Krajeńską (wspólnie z M-GOK w Wyrzysku),
- V Dyktando Gminne,
- wydanie dwóch publikacji: „Notatnika obozowego” Michała Mędlewskiego i „Dziejów powiatu wyrzyskiego w zarysie” Romana Chwaliszewskiego.


Tekst: Piotr Holc (TPW)   
Zdjęcia: Krzysztof Śmigaj   

   Temat wyświetlono: 3505 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: -0.979199 sekund