Dzisiaj jest niedziela
19 stycznia 2020
.
Temperatura powietrza
2.69 °C

.
Gości na portalu: 39
.
Polecamy
Wyrzyszczanie już powitali Nowy Rok
Nadchodzące wydarzenia
Zima z książką w bibliotece
Nasze filmy
   Glesno, dodano: 2019-08-20, godz.23:37

Dożynki gminne w Gleśnie

W niedzielę, 18 sierpnia 2019 roku, świętowali rolnicy z Gminy Wyrzysk. Z terenu gospodarstwa w Gleśnie należącego do Stadniny Koni W Dobrzyniewie wyruszył barwny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą z OSP w Osieku nad Notecią. Były delegacje z wieńcami, sztandary organizacji rolniczych i straży pożarnych, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, a przede wszystkim rolnicy.W kościele parafialnym pw. św. Jadwigi, mszę św. w intencji rolników, sadowników i ogrodników odprawił ks. Waldemar Cwik wraz z ks. Mariuszem Stachowiakiem.

Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie rekreacyjnym, gdzie oficjalnego otwarcia dożynek dokonała Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska wraz z sołtys Marzanną Musiał.


Gospodarz gminy Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska podziękowała rolnikom, sadownikom i ogrodnikom za trud zebrania tegorocznych zbiorów mówiąc: - Dzisiejszy dzień jest okazją do pochylenia się nad trudem rolników, ich ciężką i odpowiedzialną pracą. Jest też okazją do złożenia podziękowań za to, że dzięki wam, drodzy rolnicy, na naszych stołach codziennie gości chleb oraz za to, że nie tylko żywicie, ale i bronicie wartości, które we współczesnym świecie nie są uważane za najważniejsze. Dla was Bóg, Honor i Ojczyzna nadal mają znaczenie. Bronicie rodziny, ziemi i służycie innym i za to należy wam się szacunek i ogromne uznanie.

W swoim wystąpieniu burmistrz Bogusława Jagodzińska podkreśliła: - Drodzy rolnicy Gminy Wyrzysk, jestem ogromnie dumna z waszego działania. Doceniam waszą pracę i podziwiam wasze dążenie do rozwoju. Cieszę się kiedy rozwijacie swoje gospodarstwa, kiedy zwiększacie hodowlę bydła czy trzody chlewnej. Widzę, bo żyję wśród was, jak staracie się nadążać za nowinkami technicznymi i tymi, które są związane z uprawą roli czy utrzymaniem sadów. Jako burmistrz mam świadomość, że dobrze rozwijające się gospodarstwa, inwestowanie w nowe maszyny to lepsze jutro, nie tylko dla waszych rodzin, ale i dla rozwoju gminy. Dziś za waszą pracę, za wasze serca oddane temu co kochacie, czyli ziemi bardzo dziękuję. Chciałabym was zapewnić, że zawsze będę was wspierać i tak, jak wy służycie swą pracą innym, tak i ja służę wam i mieszkańcom naszej gminy.
O oprawę ceremoniału dożynkowego zadbał Zespół Pieśni i Tańca "Rodlanie" z Zakrzewa. Swój program artystyczny zaprezentowali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gleśnie oraz zespół Osieczanki działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku.


Starostowie dożynek Kazimierz Zieliński i Żaneta Mróz przekazali bochny chleba na ręce włodarzy gminy – Burmistrz Wyrzyska Bogusławy Jagodzińskiej i przewodniczącego Rady Miejskiej w Wyrzysku Romana Łuki.


Pani Żaneta Mróz prowadzi wspólnie z mężem Włodzimierzem gospodarstwo rolne w miejscowości Gleszczonek o powierzchni około 9 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję rośliną, głównie zboża i kukurydza. Państwo Mróz maja również sad czereśniowy.

Pan Kazimierz Zieliński od 43 lat pracuje w Stadninie Koni w Dobrzyniewie Sp. z o. o., 28 lat na stanowisku kierownika Gospodarstwa Glesno, którego powierzchnia to około 1100 ha. Główne uprawy to: pszenica ozima 300 ha, rzepak 250 ha, kukurydza 300 ha. Produkcja zwierzęca ukierunkowana jest głównie na produkcje bydła mlecznego. Pan Kazimierz w latach 2002-2014 był radnym Rady Miejskiej w Wyrzysku.
Nieodłącznym elementem każdych dożynek jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 14 sołectw. Komisja konkursowa za najpiękniejszy wieniec uznała ten, który przygotowało sołectwo Falmierowo. Drugie miejsce zajął wieniec z Gromadna, a trzecie z Młotkówka.


Gminne święto plonów jest doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń dla najbardziej zasłużonych rolników. W tym roku odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymał Ryszard Kowalski.


Pan Ryszard Kowalski wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Gromadno, gmina Wyrzysk od 1999 r. Gospodarstwo przejął od swoich rodziców. Obszar gospodarstwa wynosi około 75 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego. Pan Ryszard rocznie sprzedaje około 400 tysięcy litrów mleka. Produkcja roślinna głównie podporządkowana jest produkcji zwierzęcej. W skład struktury zasiewów wchodzą: pszenica, przeżyto, kukurydza na kiszonkę, rzepak, lucerna oraz burak cukrowy. Pan Ryszard w ostatnich latach zakupił na potrzeby swojego gospodarstwa ciągnik rolniczy, przyczepę, pług obrotowy oraz zestaw uprawowo-siewny. Pan Ryszard jest członkiem OSP.


Po części oficjalnej odbył się IX Turniej Sołectw Gminy Wyrzysk, a całość zakończyła zabawa ludowa z zespołami Relax i Mini Bazar.


   

   Temat wyświetlono: 3001 razy.
Powrót do strony głównej    
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.023798 sekund