Dzisiaj jest poniedziałek
26 października 2020
.
Temperatura powietrza
8.94 °C

.
Gości na portalu: 18
.
Polecamy
Autobusem przez barierki
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Falmierowo, dodano: 2019-11-23, godz.18:31

IV Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

IV GMINNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
„W pieśni wolność ”

„ Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało”

Tymi słowami 15 listopada 2019 r. rozpoczęto IV Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie oraz Gminę Wyrzysk, która ufundowała nagrody. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych, znajdujący się na terenie naszej gminy. Wykonawcy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych. W wokalnych zmaganiach wzięło udział 26 solistów. Celem konkursu było: przywrócenie naszej zbiorowej pamięci, niektórych zapomnianych już pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju, rozwijanie umiejętności i zdolności muzycznych, integracja dzieci i młodzieży Gminy Wyrzysk oraz promowanie młodych talentów. 


Przed rozpoczęciem konkursu wysłuchano krótkiej części artystycznej, ukazującej okoliczności powstawania wybranych pieśni patriotycznych. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły, mgr Ireneusz Bromek, który serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości i podkreślił, że „ Konkurs Pieśni Patriotycznej stał się już tradycją naszej szkoły i ma nadzieję, że będzie kontynuowany w kolejnych latach. Zachęcał do śpiewania pieśni patriotycznych, gdyż w nich zawarta jest historia naszego kraju ”. Dyrektor Szkoły podziękował też fundatorowi nagród – Gminie Wyrzysk. Następnie przedstawił skład Jury, a więc panią Ewę Kryzę – znakomitą wokalistkę, która pełniła funkcję przewodniczącej Jury, pana Sylwestra Sella -znanego muzyka z terenu naszej gminy oraz pana Ryszarda Sella – nauczyciela historii. Zanim przystąpiono do części najważniejszej, pani Ewa Kryza pięknie zaprezentowała się, śpiewając także pieśń patriotyczną „ Przybyli ułani pod okienko”. Została nagrodzona ogromnymi brawami.
Nad przebiegiem uroczystości czuwały uczennice klasy VIIIa – Aleksandra Pikulik i Julia Luhm, które przypomniały zasady konkursu. Potem nastąpiło losowanie kolejności występów. Uczniowie rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych. Uczestnicy konkursu zaprezentowali pieśni pochodzące z najróżniejszych okresów historycznych- jedne bardziej, inne mniej znane. Jedne współczesne, inne sprzed wieków, lecz wszystkie opowiadały o miłości do Ojczyzny na przestrzeni wieków.

Po owocnych obradach głos zabrała przewodnicząca Jury, dokonując podsumowania konkursu. Podkreśliła, że poziom był bardzo wyrównany, bo wszyscy byli perfekcyjnie przygotowani i wszyscy niech się czują zwycięzcami.

Ostatecznie, laureatami IV Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej zostali:
Uczestnicy w wieku 7- 8 lat:
I miejsce – Magdalena Jańczak – SP Wyrzysk
II miejsce – Zofia Piszczek – SP Falmierowo
III miejsce – Konrad Zmarlik – SP Osiek nad Notecią
Wyróżnienie – Jacek Wecwerth – SP Wyrzysk

Uczestnicy w wieku 9-10 lat :
I miejsce – Zofia Bura – SP Falmierowo
II miejsce – Lidia Wachowska – SP Kosztowo
III miejsce – Lilianna Weber – SP Osiek nad Notecią
Wyróżnienie – Iga Kowalska – SP Wyrzysk

Uczestnicy w wieku 11 – 12 lat :
I miejsce – Damian Matuszewski – SP Osiek nad Notecią
II miejsce – Igor Kwasiński – SP Wyrzysk
III miejsce – Zofia Garczyńska – SP Osiek nad Notecią
Wyróżnienie – Marcelina Gieruć – SP Falmierowo

Uczestnicy w wieku 13 -14 lat :
I miejsce – Małgorzata Kuna – SP Falmierowo
II miejsce – Natalia Kaleta – SP Falmierowo
III miejsce – Julia Garczyńska – SP Osiek nad Notecią


Na zakończenie organizator konkursu, mgr Halina Urban podziękowała Jury za pracę w Komisji, opiekunom za przygotowanie uczniów do udziału w konkursie, a uczestnikom za wspaniały występ. Stwierdziła, że „ Konkurs Pieśni Patriotycznej był wspaniałą okazją do krzewienia wartości historycznych, patriotycznych, ale również doskonałą okazją do integracji środowisk szkolnych. Wszystkim solistom pogratulowała i życzyła dalszych sukcesów, zachęcając w ten sposób do wzięcia udziału w następnym konkursie za rok.”


Dziękujemy Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie za ufundowanie słodkiego poczęstunku, pani Katarzynie Kowalskiej za pomoc w organizacji konkursu oraz wykonanie zdjęć, a pani Renacie Bednarek za szczególne zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu dekoracji.

SP w Falmierowie   

   Temat wyświetlono: 3033 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.024578 sekund