//

Dzisiaj jest czwartek
25 lipca 2024
.
Temperatura powietrza
25.94 °C

.
Gości na portalu: 16
.
Polecamy
Ulica Kościuszki w Wyrzysku już gotowa
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk/Osiek nad Notecią/Ruda, dodano: 2020-08-12, godz.22:02

Rozmawiali o zielonej energii w gminie Wyrzysk

W środę, 12 sierpnia 2020 roku w Wyrzysku i Osieku nad Notecią odbyły się spotkania informacyjne dotyczące mającej powstać w pobliżu Rudy elektrociepłowni na biogaz rolniczy. Ciekawą prezentację dotyczącą inwestycji zaprezentował przedstawiciel inwestora Polskiej Grupy Biogazowej Patryk Stasiak, który odpowiedział także na liczne pytania uczestników spotkania.


Działalność Polskiej Grupy Biogazowej została zapoczątkowana w 2007 roku, a w jej skład wchodzi 26 spółek. Obecnie eksploatuje 7 elektrociepłowni na biogaz rolniczy, a do końca br. planuje uruchomić 11 nowych elektrociepłowni.


Biogaz powstaje w wyniku beztlenowej fermentacji metanowej, a substratem służącym do jego wytworzenia jest biomasa pochodząca z przetwórstwa rolno-spożywczego oraz hodowli, np. kiszonka z roślin energetycznych (kukurydza, trawy, żyto), wysłodki buraczane, wytłoki z owoców i warzyw oraz gnojowica i obornik. W planowanej w naszej gminie biogazowni nie będzie wykorzystywana odpadowa tkanka zwierzęca.


Podczas spotkania nie zapomniano wspomnieć o korzyściach płynących z działania elektrociepłowni na biogaz w gminie Wyrzysk. Są to m.in. nowe miejsca pracy, dostarczanie tańszej energii dla lokalnych przedsiębiorstw oraz tańszego ciepła dla okolicznych mieszkańców, współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami transportowymi. Obecna na spotkaniu Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska wspomniała również o korzyściach, które mogą odczuć wszyscy mieszkańcy, wynikających ze zwiększonych wpływów do budżetu gminy z tytułu podatku od nieruchomości i umowy dzierżawy terenu. Kwota ta może wynieść nawet ponad milion złotych rocznie.


Spotkanie zostało zorganizowane tuż przed zakończeniem postępowania dowodowego i wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w ramach którego wszystkie organy, do których zwrócono się o wydanie opinii przedstawiły opinię pozytywną. Budowa biogazowni zostanie zrealizowana przez Polską Grupę Biogazową we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju.

   

Powrót do strony głównej    
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.