Dzisiaj jest czwartek
18 kwietnia 2019
.
Temperatura powietrza
14.06 °C

.
Gości na portalu: 35
.
Polecamy
Ponad 148 tysięcy złotych dla parafii w Gromadnie
Nadchodzące wydarzenia
Majówki będą dwie
Nie tylko Wyrzysk
   Piła, dodano: 2017.04.23, godz.21:38

Obszary Funkcjonalne Północnej Wielkopolski

Spotkanie konsultacyjne z Wojciechem Jankowiakiem, wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego, odbyło się w gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile. Uczestniczyli w nim włodarze jednostek administracyjnych z subregionu pilskiego. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Nadnoteckich. Podczas spotkania udało się wypracować ostateczne stanowisko w sprawie wyznaczenia nowego Obszaru Funkcjonalnego Północnej Wielkopolski.

- Spotkanie pokazało, że samorządy północnej Wielkopolski potrafią pracować dla dobra wspólnego. Dzięki tym staraniom, w granicach Północno - Zachodniego Obszaru Funkcjonalnego znajdą się 34 gminy, w tym cała dziewiątka, należąca do powiatu pilskiego. Gminy północnej Wielkopolski posiadają wspólne powiązania, jednoczące teren cechy geograficzne, przyrodnicze, gospodarcze, historyczne i społeczne, a także mają wspólne kierunki rozwoju. Cechuje je bogaty potencjał przyrodniczy. Obecność pradoliny Noteci, głównych zbiorników wód podziemnych oraz znaczne zalesienie sprawiają, że tereny te mają istotne znaczenie dla ochrony i kształtowania zasobów wodnych w skali kraju – informuje Eligiusz Komarowski, starosta pilski.


Dodać należy, że prace nad wyznaczeniem obszaru funkcjonalnego, obejmującego swoim zasięgiem północną część województwa wielkopolskiego, nie należały do łatwych. Rozmowy zaczęły się jeszcze w poprzednim roku. W listopadzie okazało się bowiem, że subregion pilski został pominięty przez odpowiedzialny za zagospodarowanie przestrzenne samorząd wojewódzki. W reakcji na te informacje, z inicjatywy Eligiusza Komarowskiego, w budynku Starostwa Powiatowego w Pile sprawnie zorganizowano spotkanie z udziałem władz powiatów i gmin północnej Wielkopolski oraz Tomasza Kuźniara, przedstawiciela Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego. Reprezentanci samorządów lokalnych negatywnie zaopiniowali przedstawioną im propozycję władz województwa. W kolejnych dniach starosta pilski przedstawił wypracowane stanowisko między innymi podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim. Nad problemem debatowano również podczas marcowego Konwentu Starostów Północnej Wielkopolski. Wielotygodniowe starania przyniosły wreszcie oczekiwany efekt.


Wśród 34 gmin tworzących Obszar znalazło się pięć gmin miejskich: Piła, Chodzież, Czarnków, Złotów, Międzychód; 13 gmin miejsko-wiejskich: Jastrowie, Krajenka, Krzyż Wielkopolski, Łobżenica, Margonin, Okonek, Sieraków, Szamocin, Trzcianka, Wieleń, Wyrzysk, Wysoka, Ujście oraz 16 gmin wiejskich: Budzyń, Białośliwie, Chodzież, Chrzypsko Wielkie, Czarnków, Drawsko, Kwilcz, Lubasz, Połajewo, Szydłowo, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie, Lipka, Tarnówka, Zakrzewo, Złotów.

Na podkreślenie zasługuje fakt uwzględnienia w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego województwa wielkopolskiego propozycji wpisania pradoliny Noteci na „listę światowego dziedzictwa”, ze względu na wyjątkowe wartości przyrodnicze i kulturowe. Wszystkie gminy, które proponuje się wpisać do Obszaru Funkcjonalnego Północnej Wielkopolski, położone są dość daleko od metropolii wojewódzkiej, przez co stopniowo tracą dotychczasowe funkcje społeczno-gospodarcze i wymagają rewitalizacji.


- Cieszymy się bardzo, że udało się wpisać w obszar wszystkie gminy naszego powiatu. Umiejscowienie w tym obszarze daje powiatowi większe możliwości pozyskiwania środków zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, co z kolei z pewnością wpłynie na rozwój gospodarczy i społeczny naszego regionu – powiedział Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Starostwo Powiatowe w Pile
http://www.powiat.pila.pl    

   Temat wyświetlono: 1289 razy.



Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.



www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.017713 sekund