Dzisiaj jest piątek
19 października 2018
.
Temperatura powietrza
11.69 °C

.
Gości na portalu: 20
.
Polecamy
W Kosztowie mają piękną wiatę
Nadchodzące wydarzenia
Spotkanie autorskie z Heleną Wandą Kwadrans
   Wyrzysk, dodano: 2017-12-06, godz.20:15

Śladami Powstańców Wielkopolskich

Naprzód młodzieży! Chwyć los swój w ręce!
Wzbij się wysoko w sam środek chmur.
Czoło do góry! Do przodu wypnij swe młode serce.
Niech cię prowadzi powstańczy duch…


Z takim oto hasłem 6. Drużyna Harcerska „Sokoły” im. Franciszka Muracha wyruszyła 2.12.2017 r. na dwudniowy Rajd Mikołajkowy pn. Śladami Powstańców Wielkopolskich do Piły. Celem rajdu było kultywowanie tradycji powstańczych, krzewienie wartości patriotycznych, a także przybliżenie uczestnikom informacji o powstaniu z kart historii Piły oraz integracja środowiskowa drużyn harcerskich i gromad zuchowych.


W rajdzie wzięły udział drużyny przynależące do hufca pilskiego. Z wielkim zaangażowaniem zuchy, harcerze i harcerze starsi poruszali się po mieście, zdobywając cenne dla nich informacje. Jednym z zadań było szukanie ważnych miejsc w Pile, związanych z powyższym tematem. Odnalezione tablice kryły w sobie rozwiązania do krzyżówki otrzymanej na samym starcie. Innym zadaniem było rozszyfrowanie tajnego hasła, które również dotyczyło tematu powstania oraz znajomość wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ponadto podczas gry rajdowej na uczestniczące patrole czekało niebezpieczeństwo ze strony przebranych Niemców, którzy czyhali gdzieś w ukryciu na trasie rajdu.Po wykonaniu zadań uczestnicy mogli posilić się smaczną grochówką oraz troszkę odpocząć. Następnie zostali zaproszeni do kolejnej gry, która polegała na zbiciu wielkiego majątku, czyli podwojeniu otrzymanego kapitału. Gra cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród harcerzy. Wieczorem przyszedł czas na świeczkowisko, które jest jednym z głównych obrzędów harcerskich. Podczas niego śpiewano, pląsano oraz wysłuchano kolejnych informacji o powstańcach. Po świeczkowisku nadeszła pora snu.


Nazajutrz wszyscy ochoczo zabrali się do sprzątania miejsca noclegowego, jakim była sala gimnastyczna w SP 6 na ulicy Żeromskiego. Następnie wzięli udział w apelu podsumowującym rajd, podczas którego wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagrody i mikołajkowy słodki upominek.Dzięki temu rajdowi harcerze z 6. DH „Sokoły” poszerzyli swoją dotychczasową wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego o kolejne fakty, ciekawostki i nazwiska związane z tym wydarzeniem.

6. DH „Sokoły”   

   Temat wyświetlono: 2659 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2018


Czas: 0.019192 sekund