Dzisiaj jest piątek
28 lutego 2020
.
Temperatura powietrza
1.00 °C

.
Gości na portalu: 65
.
Polecamy
Kolejny zakup inwestycyjny PWiK w Wyrzysku
Nadchodzące wydarzenia
Zaproszenie na promocję książki
Nasze filmy
   Falmierowo, dodano: 2018-09-04, godz.00:52

Dożynki Gminne w Falmierowie

W niedzielę, 2 września 2018 roku, świętowali rolnicy z Gminy Wyrzysk. Znad jeziora w Falmierowie wyruszył barwny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą z OSP w Osieku nad Notecią. Były delegacje z wieńcami, sztandary organizacji rolniczych i straży pożarnych, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, a przede wszystkim rolnicy.
Na boisku szkolnym, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, mszę św. w intencji rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy odprawił ks. Andrzej Kalita wraz z ks. Mariuszem Stachowiakiem.
Oficjalnego otwarcia dożynek dokonała Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska wraz z sołtysem Tadeuszem Jagodzinskim.


Gospodarz gminy Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska podziękowała rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom na trud zebrania tegorocznych zbiorów. W swoim wystąpieniu mówiła: - Ten rok, podobnie jak poprzedni, nie był łatwy dla rolników. Dlatego z wielką wdzięcznością oraz szacunkiem i podziwem dla ciężkiej pracy rolników spoglądamy na niezwykle wymowne chleby dożynkowe i przepiękne wieńce przyniesione przed chwilą przez delegacje sołectw. Świadczą one o tym, że tegoroczne żniwa mimo licznych problemów i niesprzyjających warunków atmosferycznych przyniosły upragnione plony.
- Jestem ogromnie dumna, że poziom rolnictwa w naszej gminie, dzięki waszej państwo pracy i etosowi pracy i przedsiębiorczości jest wyróżniający na tle innych obszarów naszego kraju. Cieszę się, że rozwijacie swoje gospodarstwa i stale modernizujecie bazę narzędziową. Życzę Wam, by nigdy nie zabrakło sił do działania i kultywowania polskiej tradycji i historii - mówiła burmistrz Bogusława Jagodzińska.

O oprawę ceremoniału dożynkowego zadbał Zespół Pieśni i Tańca "Rodlanie" z Zakrzewa.

Starostowie dożynek Krzysztof Dudziak i Mariola Cybulska oraz wicestarostowie Bartłomiej Nowak i Magdalena Białakowska przekazali bochny chleba na ręce włodarzy gminy.


Krzysztof Dudziak wspólnie z żoną Agnieszką prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Falmierowo. Obszar gospodarstwa wynosi około 60 ha. Pan Krzysztof specjalizuje się w chowie bydła mlecznego, posiada 130 sztuk. Rocznie krowy dają ok. 350.000 litrów mleka. Produkcja roślinna głównie podporządkowana jest zapotrzebowaniom produkcji zwierzęcej. Dodatkowo uprawiane są buraki cukrowe – ok. 200 ton rocznie pan Krzysztof dostarcza do cukrowni.

Mariola Cybulska prowadzi wspólnie z mężem Andrzejem oraz synek Łukaszem gospodarstwo rolne w miejscowości Falmierowo. Obszar gospodarstwa to 70 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na chów bydła mlecznego i opasowego – ok. 180 sztuk. Rocznie do mleczarni państwo Cybulscy dostarczają ok. 500.000 litrów mleka. Produkcja roślinna głównie podporządkowana jest zapotrzebowaniom produkcji zwierzęcej.

Bartłomiej Nowak prowadzi wspólnie z żoną Anna gospodarstwo rolne w miejscowości Falmierowo. Obszar gospodarstwa wynosi 20 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego, opasowego – 70 sztuk oraz trzody chlewnej – 100 sztuk. Do mleczarni rocznie dostarczane jest 130.000 litrów mleka. Produkcja roślinna głównie podporządkowana jest produkcji zwierzęcej. Dodatkowo do cukrowni co roku pan Bartłomiej dostarcza ok. 200 ton buraków cukrowych. Pan Bartłomiej działa społecznie - jest w członkiem Zarządu OSP Falmierowo.

Magdalena Białakowska prowadzi wspólnie z mężem Jarosławem gospodarstwo rolne w miejscowości Polinowo. Obszar gospodarstwa wynosi 32 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego i opasowego – posiadają 72 sztuki wraz z bykami. Co roku do mleczarni państwo Białakowscy dostarczają ok. 165.000 litrów mleka. Produkcja roślinna głównie podporządkowana jest zapotrzebowaniom produkcji zwierzęcej.


Program artystyczny przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Falmierowie pod kierunkiem Pani Haliny Urban.Gminne święto plonów było doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń najbardziej zasłużonym rolnikom. Odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Andrzej Pawlaczyk i Krzysztof Mrotek.

Andrzej Pawlaczyk wspólnie z żoną Ewą prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Osiek nad Notecią od 1997 roku. Kontynuuje tradycje rolnicze po swoich rodzicach. Obszar gospodarstwa wynosi ok. 34 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę trzody chlewnej i bydła opasowego. Produkcja roślinna głównie podporządkowana jest produkcji zwierzęcej. Pan Andrzej w ostatnich latach na potrzeby swojego gospodarstwa zakupił ciągnik Renault, agregat, kultywator oraz siewnik.

Krzysztof Mrotek wspólnie z żoną Bożeną prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Falmierowo od 1989 r. Gospodarstwo przejął od swoich rodziców. Obszar gospodarstwa wynosi ok. 35 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego oraz opasowego. Pan Krzysztof rocznie sprzedaje około 400 tysięcy litrów mleka i około 20 sztuk opasów. Produkcja roślinna głównie podporządkowana jest produkcji zwierzęcej. W skład struktury zasiewów wchodzą: jęczmień, kukurydza oraz lucerna. Pan Krzysztof w ostatnich latach zakupił na potrzeby swojego gospodarstwa pług obrotowy oraz agregat uprawowy. Oprócz działalności rolniczej pan Krzysztof działa społecznie - jest członkiem OSP.Nieodłącznym elementem każdych dożynek konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 9 sołectw. Komisja konkursowa za najpiękniejszy wieniec uznała ten, który przygotowało sołectwo Osiek nad Notecią. Drugie miejsce zajął wieniec z Gromadna, a trzecie z Falmierowa.Po części oficjalnej odbył się VIII Turniej Sołectw Gminy Wyrzysk, a całość zakończyła zabawa ludowa z zespołami AM i Trzecia Zmiana.
   

   Temat wyświetlono: 2909 razy.
Powrót do strony głównej    
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.021982 sekund