Dzisiaj jest wtorek
25 czerwca 2019
.
Temperatura powietrza
27.06 °C

.
Gości na portalu: 58
.
Polecamy
Wyrzysk MTB Maraton 2019 za nami
Nadchodzące wydarzenia
4 Pory Roku – Dębowa Góra – Lato 2019
   Wyrzysk, dodano: 2019-01-06, godz.12:52

Odwiedzili wyrzyską Izbę Pamięci

W czwartek 3 stycznia 2019 roku samorządowcy z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku razem z opiekunami odwiedzili miejscową Izbę Pamięci. Frapującą prelekcję na temat dziejów miasta wygłosił Piotr Holc – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska.


Izba Pamięci znajdująca się na pierwszym piętrze przedwojennej willi starosty (przy ulicy Bydgoskiej 32) posiada wiele eksponatów darowanych przez mieszkańców Wyrzyska, w tym ponad 300 fotografii - najstarsza pochodzi z 1873 roku i przedstawia dawny browar. Opatrzone podpisami zdjęcia zostały pogrupowane w odpowiednio nazwane zbiory tematyczne i umieszczone w gablotach oraz na tablicach. Tytuły poszczególnych ekspozycji zachęcają do poznania różnorodnych elementów dziejów niewielkiej miejscowości nad Łobżonką i aktywnej działalności jej mieszkańców: „Życie kulturalne”, „Życie społeczno – gospodarcze”, „Życie religijne”, „Drogi do niepodległości”, „Marszałek w Wyrzysku – 15.11.1936 r.”, „Wyrzysk lat sześćdziesiątych w fotografii Jerzego Riegla”, „Czubatka – tajemniczy kurhan”, „Panorama miasta”, „Wyrzysk w dużym formacie”, „Scenki rodzajowe”, „Harcerstwo”, „Aktywność sportowa”, „Bractwo Kurkowe”, „Dom Dziecka i oświata”, „Czas okupacji”, „Druhowie ze straży”, „Znani mieszkańcy”, „Urzędnicy wyrzyscy”. Pamiątek związanych z historią miejscowości jest tak wiele, że część zbiorów znajdujących się obecnie w Archiwum Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska nie zmieściła się w istniejącej izbie. Prawdopodobnie w przyszłości potrzebne będzie większe pomieszczenie, aby udostępnić zwiedzającym wszystkie eksponaty lub trzeba będzie wygospodarować jeszcze jedną salę w tym celu.

Niezwykle oryginalnym eksponatem jest odnaleziona i zakupiona z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska przedwojenna kronika filmowa, przedstawiająca wizytę Edwarda Rydza–Śmigłego w Wyrzysku 15 listopada 1936 roku. Polski marszałek przybył wówczas do miejscowości nad Łobżonką, aby odebrać dar w postaci sprzętu wojskowego zakupionego przez ludność powiatu wyrzyskiego. Pierwsza w dziejach naszego miasta publiczna emisja tego filmu odbyła się w sali widowiskowej przy miejscowej szkole podstawowej 9 listopada 2009 roku podczas uroczystości z okazji 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Okolicznościową prelekcję wygłosił wówczas regionalista Roman Chwaliszewski, a pamiątkowe fotografie wykonał nauczyciel historii z wyrzyskiej szkoły średniej Michał Olejnik.Po zakończeniu zwiedzania młodzi radni wpisali się do Księgi Pamiątkowej Izby Pamięci w Wyrzysku. Znajduje się tam już kilkadziesiąt indywidualnych i zbiorowych wpisów, przede wszystkim uczestników wycieczek szkolnych.

MRM w Wyrzysku   

   Temat wyświetlono: 1716 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.046387 sekund