Dzisiaj jest sobota
6 czerwca 2020
.
Temperatura powietrza
12.06 °C

.
Gości na portalu: 39
.
Polecamy
Uczcili pamięć generała Władysława Andersa
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2019-12-01, godz.23:09

Andrzejki w wyrzyskim przedszkolu

W przedszkolu zabawa,
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.

29 listopada w Publicznym Przedszkolu nr 1 im. Chatka Puchatka odbyły się międzygrupowe spotkania andrzejkowe. Wszystkie przedszkolaki z chęcią wzięły udział w zabawach, które zgodnie z tradycją miały wskazać, co nas czeka w przyszłości.

Andrzeju, Andrzeju
Prosimy dziś Ciebie,
Pozwól nam zobaczyć 
Co pisane nam w niebie.


Wszystkie dzieci świetnie się bawiły, ale szczególny zachwyt było widać na twarzach najmłodszych, którzy po raz pierwszy brali udział w andrzejkowym wróżeniu. Młodsze przedszkolaki rozpoczęły od wrzucania grosików do studni życzeń, aby zapewnić spełnienie przepowiedni. Starsze dzieci na początek wylosowały kolorowe karteczki, które miały wskazać ich nastrój. W każdej z grup pojawiły się zabawy, które miały przewidzieć, jaki prezent każdy dostanie od Mikołaja, poprzez losowanie cukierków z wróżbą oraz liczb. Wśród zabaw nie mogło zabraknąć przewidywania kim dzieci zostaną w przyszłości. Ponadto były wróżby z rekwizytami, które wskazywały jakie charaktery posiadają losujący i jakie czeka ich życie. Wśród rekwizytów były zaskakujące, takie jak ziarenka pieprzu, kamyk, orzech. Ciekawostki niosła zabawa z czarodziejskimi balonami, która wymagała od uczestników nie lada odwagi, ponieważ, aby poznać zdarzenie, które ma się niebawem pojawić trzeba było przebić balon. Emocje były duże zarówno dla działaczy, jak i publiczności. Podobne napięcie występowało podczas zabawy z kołem fortuny, w której z napięciem czekano na wskazanie gwiazdy przez obracającą się wskazówkę.

Pośród zabaw były również takie, które nie przepowiadały przyszłości, ale tworzyły wesołą atmosferę i skłaniały do wspólnej zabawy. Wśród zabaw tanecznych były „Kaczuchy” oraz „Kapelusze”, gdzie wędrujące nakrycie głowy eliminowało uczestnika zabawy, kiedy pozostało na głowie dziecka, podczas przerwy w muzyce. Było też aktywne słuchanie muzyki w zabawie pt. „Czary – mary”. U starszaków pojawiła się też paczka z niespodzianką, której wiele warstw kryło coraz wymyślniejsze zadania, sprawiające wiele radości rozpakowującym i kibicom.

Na zakończenie, dzieci młodsze otrzymały gałązki wiśni, które zgodnie z tradycją, jeśli wypuszczą pąki do świąt będą wskazywały na spełnienie andrzejkowych wróżb. Po wielu emocjach i mnóstwie zabawy, na wszystkie dzieci czekała w sali słodka przekąska, którą z ochotą częstował się każdy przedszkolak.

Przedszkole Wyrzysk   

   Temat wyświetlono: 2963 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.021732 sekund