Dzisiaj jest poniedziałek
1 czerwca 2020
.
Temperatura powietrza
20.19 °C

.
Gości na portalu: 12
.
Polecamy
Uczcili pamięć generała Władysława Andersa
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2020-01-10, godz.22:03

Ogromna podwyżka opłat za odbiór odpadów

Dzisiaj, tj. 10 stycznia 2020 roku, Zgromadzenie Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” podjęło uchwałę dotyczącą wzrostu wysokości stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych. Opłata za odpady segregowane będzie wynosiła 29 złotych od osoby, a za odpady niesegregowane 58 złotych od osoby. Nowe stawki wejdą w życie 1 marca 2020 roku.

Przeglądając media społecznościowe, wyraźnie widać, że dla mieszkańców tak drastyczny wzrost opłat jest nie do przyjęcia. Pojawiają się liczne sugestie opuszczenia Związku. Taką decyzję jeszcze pod koniec ubiegłego roku podjęła Rada Miejska w Okonku. Podjętą uchwałę uzasadniono: - Analiza dotychczasowej działalności Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” z siedzibą w Pile i efektów płynących z członkostwa Gminy Okonek w Związku Międzygminnym PRGOK wykazały brak wymiernych korzyści dla Gminy. W tym stanie rzeczy dalszy udział w Związku jest niezasadny.

W należącej do Związku Krajence to mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i wystąpili z inicjatywą uchwałodawczą uzasadniając swoje działania: - Przystąpienie do związku miało zabezpieczyć interesy mieszkańców Gminy i Miasta Krajenka, jednak w chwili obecnej związek proponuje jedne z największych kwot zagospodarowania odpadami komunalnymi w kraju i stawki znacznie wyższe niż chociażby Związek Gmin Krajny z siedzibą w Złotowie. Zaistniała sytuacja sprawia, że dalsze uczestnictwo w związku jest bezpodstawne i nieopłacalne, gdyż rażąco narusza interesy mieszkańców Gminy i Miasta Krajenka, co zostało poparte wyraźnym sprzeciwem społecznym.


Jaka przyszłość dotycząca gospodarki odpadami czeka mieszkańców Gminy Wyrzysk? Głos w tej sprawie zabrała burmistrz Bogusława Jagodzińska: - Pragnę Państwa zapewnić, że nie uciekam od trudnych tematów. W przedmiotowej sprawie od kilku tygodni pracuję wraz z moimi pracownikami nad różnymi możliwościami tańszego odbioru i utylizacji odpadów komunalnych od Mieszkańców. Rozważamy różne warianty, o czym mówiłam już na sesji grudniowej, kalkulujemy koszty oraz wszystkie „plusy” i „minusy”, a także ryzyka związane z opuszczeniem Związku. Nie można jednak tego uczynić w ciągu jednego dnia czy tygodnia i pod wpływem emocji czy czyjegoś ataku naszych działań. W najbliższym możliwie czasie przedstawię Państwu kalkulacje i wszelkie ewentualne konsekwencje finansowe związane z wyjściem ze Związku. Będę Państwa informować na bieżąco o naszych działaniach. Proszę jednak dać mnie i moim pracownikom czas na przeliczenie i kalkulację nowych rozwiązań, ponieważ nie możemy pozostać bez odbiorcy odpadów lub wybrać rozwiązanie, które może spowodować jeszcze większe koszty dla Mieszkańca za odbiór śmieci. Już odbywamy rozmowy i spotkania z przedstawicielami innych Związków i przedstawicielami Gmin prowadzących samodzielną gospodarkę odpadami, by móc Państwu przedstawić rzetelną wiedzę i koszty, by wszelkie decyzje, które w przyszłości podejmiemy, były skutkiem kalkulacji a nie populistycznych działań.

Burmistrz Wyrzyska dodaje: - Zapewniam Państwa, że celem mojego działania jest dobro Mieszkańców. Muszę jednak, jako Burmistrz, zapewnić bezpieczeństwo odbioru odpadów i respektować przy tym wszelkie zapisy umów i obecnie obowiązujących przepisów prawa, by nie narazić Gminy na dodatkowe konsekwencje finansowe.

   

   Temat wyświetlono: 3136 razy.
Powrót do strony głównej    
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.018691 sekund