Dzisiaj jest środa
5 sierpnia 2020
.
Temperatura powietrza
11.69 °C

.
Gości na portalu: 14
.
Polecamy
Zderzyły się cztery samochody
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2020-02-13, godz.23:19

W poszukiwaniu wrocławskich krasnali...

Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie. […]

Maria Konopnicka


Takie krasnoludki można spotkać we Wrocławiu – mieście radości, które to w tegoroczne ferie odwiedzili harcerze z 6. Drużyny Harcerskiej „Sokoły” im. Franciszka Muracha działającej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku i przynależącej do Hufca ZHP im. Stanisława Staszica w Pile. Wrocławskie krasnoludki tak mocno wtopiły się w krajobraz miasta, że nikt już nawet nie zastanawia się, skąd się wzięły i ile ich tak naprawdę jest. Wrocławianie są z nimi bardzo zżyci i zaprzyjaźnieni.


Podróż do Wrocławia harcerze odbyli pociągiem. Po czterogodzinnej podróży uczestnicy wycieczki dotarli na miejsce. Zakwaterowali się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, a następnie rozpoczęli zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska.
Pierwszym punktem jaki odwiedzili, był najwyższy budynek w Polsce – Sky Tower mierzący 212 m. Widoki z tarasu z 49 piętra zapierały u harcerek i harcerzy dech w piersiach. Następnego dnia uczestnicy akcji zimowej odwiedzili takie miejsca, jak Hydropolis- Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Afrykarium. W Hydropolis młodzież zdobyła mnóstwo ciekawych informacji na temat wody. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach można było ujrzeć prezentowane głębie oceanów, różne stany wody, historie morskich zdobywców, a także poznać historię inżynierii wodnej oraz dowiedzieć się, ile wody dziennie potrzeba dorosłemu mężczyźnie, ile kobiecie, a ile niemowlęciu. Ponadto można było usłyszeć różne odgłosy wody, np. rwące strumienie, intensywny deszcz, szum fal na rajskiej plaży oraz odgłosy nadchodzącej burzy, a także obejrzeć na interaktywnym stole mapy zarys Wrocławia. Hydropolis to jedna z najbardziej nowoczesnych interaktywnych ekspozycji w Polsce. Skoncentrowana jest wokół wody, jej życiodajnych wartości i roli, jaką odgrywa w funkcjonowaniu naszej planety i całego kosmosu.


Dużo frajdy sprawiło wycieczkowiczom zwiedzanie Afrykarium, gdzie mogli podziwiać florę i faunę wód afrykańskich i okołoafrykańskich oraz Ogród Zoologiczny, a także liczne mosty i kładki, których we Wrocławiu jest bardzo dużo.

Bardzo ciekawym i angażującym młodzież zajęciem okazało się szukanie wrocławskich krasnoludków, których we Wrocławiu jest już ponad 500. Dodatkową motywację stanowiła nagroda dla osoby, która znajdzie ich najwięcej. Warunkiem jednak było uwiecznienie ich na zdjęciu. Uczestnicy w trakcie szukania tych małych skrzatów, poznawali historię Wrocławia, zwiedzali najciekawsze jego zabytki, zdobywali punkty widokowe. Odwiedzane z przewodnikiem kolejne miejsca dostarczyły wycieczkowiczom cennych informacji edukacyjnych zarówno z zakresu historii, jak i ekologii. Harcerze odwiedzili także najstarszą część Wrocławia, a mianowicie Ostrów Tumski - dawny gród, który dał początek miastu. Zwiedzili również Rynek – serce Wrocławia tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy oraz Ratusz – dzieło gotyckiej i renesansowej architektury, a także Uniwersytet Wrocławski, w którym mieści się perła dolnośląskiego baroku – Aula Leopoldina. Interesującym miejscem okazały się także Stare Jatki, gdzie od XII w. sprzedawano drób i mięso z ulokowanej tam rzeźni miejskiej. Obecnie znajdują się tam pracownie artystów, galerie malarstwa i tkactwa.

Kulminacyjny punkt wyjazdu stanowiła jednodniowa wycieczka do Skalnego Miasta – Adrspach. Skalne Miasto to fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury, będący fragmentem Gór Stołowych w Czechach. Tam, idąc jednym ze szlaków, harcerze mogli podziwiać urocze krajobrazy. Na niesamowity krajobraz tego miejsca składają się unikatowe formacje i rzeźby skalne podzielone licznymi kanionami i szczelinami. Młodzież wędrując pośród ogromnych skal, musiała przeciskać się przez wąskie korytarze, które stanowiły dla niektórych nie lada wyzwanie. W tym labiryncie wąwozów i kamiennych tworów uczestnicy zimowiska mogli poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym, zwłaszcza, że Skalne Miasto posłużyło niegdyś filmowcom z Hollywood za plan filmowy podczas ekranizacji „Opowieści z Narni” C.S Lewisa.


Wycieczkowicze, przebywając we Wrocławiu, zwiedzili także Galerię MovieGate znajdującą się w schronie wybudowanym podczas II wojny światowej. Bunkier skupia pomieszczenia pozwalające na zapewnienie podstawowych potrzeb dla aż 300 osób! Schron usytuowany we Wrocławiu pod samą starówką niepowtarzalnie łączy ożywioną historię z oryginalną w skali europejskiej rozrywką świata filmowego. To wyjątkowe miejsce łączące historię, film i naukę – niepowtarzalny mix wrażeń oraz doświadczeń od razu po wejściu w podziemia Placu Solnego! Tam zwiedzający mogli wkroczyć do świata wyjątkowych kostiumów, rekwizytów i artefaktów pochodzących z największych produkcji prosto z Hollywood. Przestrzeń gromadzi przedmioty m.in. z filmów takich jak “Prestiż”, “Gwiezdne Wojny”, “Matrix” czy “Gladiator”. Wszystkie eksponaty, jakie posiada w swoich zbiorach galeria rekwizytów filmowych MovieGate, posiadają oryginalne certyfikaty  potwierdzające ich autentyczność. Dzięki temu harcerze mogli poczuć ducha magii sztuki kinematografii, ale także ducha historii z okresu II wojny światowej.Dodatkowy punkt zimowiska stanowił seans filmowy pt. „Doktor Dolittle”, na który uczestnicy udali się wieczorem w przedostatni dzień pobytu.

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy, tak więc po pięciodniowej wyprawie harcerze z 6. DH bezpiecznie wrócili do domów, przywożąc ze sobą pełen plecak nowych doświadczeń, wrażeń i przeżyć. Sam wyjazd zapewne stanowić będzie dla uczestników cenne źródło informacji z różnych dziedzin, które na pewno wykorzystają w swoim codziennym życiu.

6 DH „Sokoły”   

   Temat wyświetlono: 3080 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.021091 sekund