Dzisiaj jest niedziela
24 października 2021
.
Temperatura powietrza
3.81 °C

.
Gości na portalu: 34
.
Polecamy
Tragiczny wypadek pod Falmierowem
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią, dodano: 2021-10-08, godz.22:36

Europejski Dzień Języków

26 września to dzień, w którym obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Z tej okazji, uczniowie Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią na lekcjach języka polskiego, angielskiego i niemieckiego poszerzali swoją wiedzę na temat języków w nietypowy sposób.

Na lekcjach języka polskiego doceniali bogactwo ojczystej mowy, wykonując szereg nietypowych zadań. Młodsi mogli się przekonać, że język to dziwny narząd, który nie zawsze bywa giętki i może płatać figle na polskich łamańcach. Niemałe trudności napotkali powtarzając za nauczycielem zdania typu: Poczmistrz z Tczewa.; Czy tata czyta cytaty z Tacyta? Śmiechu nie było końca, gdy okazywało się, że dzieci wypowiadały niezrozumiałe słowa. Przekonali się także jak zróżnicowany jest nasz język, gdy szukali synonimów różnych słów, jednocześnie rywalizując ze sobą w ilości znalezionych wyrazów.

Z kolei starsi uczniowie musieli wymyślić homonimy lub znaleźć je w znanych im tekstach literackich. Najbardziej spodobało im się zadanie, w którym musieli podać jak najdłuższe wyrazy w języku polskim. Wśród nich pojawiły się takie, jak: niepodległość, dziewięćdziesiąt czy dźwiękonaśladowczy. Próbowali także swych sił, wyjaśniając pojęcie ‘palindrom’. Okazało się, że młoda wyobraźnia nie ma granic i pomysły były bardzo różne. Zabawy językiem sprawiły wszystkim wiele radości. Pomysłowość uczniów zaskoczyła nie tylko nauczycielki, ale także samych uczestników gier.Na lekcjach języka angielskiego natomiast, wykonywali zadania nawiązujące do różnorodności językowej. Ćwiczyli się w łamańcach językowych, sprawdzali swoją znajomość popularnych słówek w różnych językach, wykonywali gry i zabawy językowe. Niektórzy przygotowali informacje o Europejskim Dniu Języków w formie notatek, plakatów, a także prezentacji multimedialnych.

W innych klasach uczniowie obejrzeli film dotyczący atrakcji turystycznych Londynu, przypomnieli sobie historię powstania flagi Zjednoczonego Królestwa, jak również poznali stolice, symbole kwiatowe i patronów krajów wchodzących w skład UK.

W jeszcze innych klasach, zadanie uczniów polegało na przypisaniu każdemu europejskiemu krajowi właściwy język urzędowy. Klasy młodsze poznały zwroty powitania i pożegnania w sześciu językach europejskich oraz przyporządkowywały właściwą flagę kraju. Natomiast grupa przedszkolna „Zerówka” bawiła się w tym dniu kolorując flagi państw języków, których uczą się uczniowie w naszej szkole.


Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie dowiedzieli się iloma językami mówi się na całym świecie, jakie możemy wyróżnić rodziny językowe wśród języków europejskich, próbowali dopasować języki do konkretnej rodziny, a także przywitać się w różnych językach. Na zakończenie rozegrali quiz „Jaki to język?” na platformie quizizz, który wyłonił największego poliglotę w klasie.
NAUCZYCIELKI JĘZYKA   
polskiego   
angielskiego   
niemieckiego   

   Temat wyświetlono: 467 razy.
Powrót do strony głównej