//

Dzisiaj jest piątek
26 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
13.63 °C

.
Gości na portalu: 24
.
Polecamy
Woda zalewa Wyrzysk
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią, dodano: 2021-12-04, godz.13:43

19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu

W listopadzie Szkoła Podstawowa w Osieku nad Notecią przyłączyła się do działań profilaktycznych w ramach ogólnoświatowej i ogólnopolskiej Kampanii „19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY”, do której w tym roku przystąpił Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyrzysku. Kampania trwała w dniach 1 – 19 listopada, pod hasłem „Budujemy świat wolny od przemocy”. Jest to akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem, jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. Jej zasadniczy cel to tworzenie świata, w którym dzieci i młodzież czują się bezpieczne i szczęśliwe. Kampania ta została zainicjowana w 2011 roku przez szwajcarską fundację Women’s World Summit Foundation (WWSF), której celem jest wspieranie kobiet, dzieci i organizacji pozarządowych. Symbolem kampanii jest kolor pomarańczowy. Jest to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają bowiem ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej.

Wspierając Kampanię przystąpiliśmy do organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Opieki Społecznej konkursu plastycznego na logo Ośrodka Pomocy Społecznej, związanego z tematyką przemocy i krzywdzenia dzieci i młodzieży. Wzięło w nim udział 29 uczniów z klas 1 – 8.

Przy okazji wywiadówek (03.11.br.), na korytarzu szkolnym był zorganizowany kącik z ulotkami dotyczącymi problemu przemocy domowej. Rodzice zostali poinformowani o Kampanii, zaproszeni do zapoznania się z ulotkami i ewentualnie przekazania ich innym osobom.


W ramach Kampanii „19 DNI przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” klasy 1 - 8 miały przeprowadzone lekcje wychowawcze nt. „Budujemy świat wolny od przemocy - wartości prospołeczne”, których efektem było wypracowanie haseł lub rymowanek związanych z tematem lekcji. Następnie uczniowie kl. 4-8 wykonywali plakaty lub transparenty z wybranym hasłem.







W starszym oddziale przedszkolnym dzieci miały pogadankę „Budujemy świat wolny od przemocy” - przy wykorzystaniu plakatów przygotowanych w domach przez dzieci i ich rodziców. Dzieci kształtowały umiejętności związanych z rozpoznawaniem przemocy i agresji oraz eliminowaniem zachowań agresywnych. Młodszy oddział przedszkolny wypracował wspólnie na zajęciach plakat „Nasze prawa”, w nawiązaniu do pogadanki o Deklaracji Praw Dziecka.

Ostatniego dnia kampanii uczniowie po przejściu korytarzami szkoły wykonywali klasami pamiątkowe zdjęcia z wykonanymi przez siebie plakatami, transparentami, ozdabianymi balonami.








Jak wiemy, przemoc psychiczna i fizyczna narusza prawa i dobra osobiste człowieka, powoduje szkody fizyczne i psychiczne oraz cierpienie. Warto więc było zaangażować się w sprawy przeciwdziałania przemocy i edukować w zakresie tego zjawiska.

   

Powrót do strony głównej