21 listopada 2024 . Temperatura powietrza 0.06 °C . Gości na portalu: 96 . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Gromadno, dodano: 2011-11-17, godz.22:4616 listopada br. w Gromadnie doszło do spotkania przedstawicieli firmy West Wind Energy Polska Sp. z o.o., która ma w planach budowę elektrowni wiatrowych z rolnikami posiadającymi ziemię w takich miejscowościach, jak Gromadno, Kruszki czy Witkorówko.
Powrót do strony głównej
O planach budowy elektrowni wiatrowej
16 listopada br. w Gromadnie doszło do spotkania przedstawicieli firmy West Wind Energy Polska Sp. z o.o., która ma w planach budowę elektrowni wiatrowych z rolnikami posiadającymi ziemię w takich miejscowościach, jak Gromadno, Kruszki czy Witkorówko.
Zanim doszło do spotkania rolnicy zaniepokojeni pewnymi paragrafami zaproponowanej przez firmę umowy, zwrócili się do mgr inż. Jana Marka Pikulika – gł. spec. ds. odnawialnych źródeł energii, ekologii i ochrony środowiska w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego o weryfikację tychże umów i doradztwo w kwestiach, na które mają zwracać uwagę podpisując wieloletnią umowę dzierżawy.
Wszyscy biorący udział w spotkaniu rolnicy, posiadający ziemię w miejscach będących w zainteresowaniu firmy, zgodnie stwierdzili, że chcą zawrzeć umowę dzierżawy. Jednak wspólnie z Janem Markiem Pikulikiem wskazali te paragrafy proponowanej umowy, które budziły pewne obawy. Przedstawiciele firmy West Wind Energy Polska Sp. z o.o. wstępnie zgodzili się na większość wskazanych zmian.
Podczas negocjacji padło stwierdzenie, że takich inwestorów powinno się w naszej gminie witać z pełną otwartością, gdyż ich inwestycje mogą przynieść budżetowi gminy ogromne korzyści w postaci podatków, które mogą sięgać nawet 120 tysięcy złotych rocznie od jednej postawionej turbiny, których na terenie Gromadna i okolic może stanąć nawet do 30 sztuk. Takie przychody mogą wzbogacić gminę o powstanie kolejnych dróg czy innych inwestycji.
Zbudowanie elektrowni wiatrowej może przynieść także wymierne korzyści rolnikom, na których ziemiach zostaną postawione wiatraki, gdyż wypłata z tytułu dzierżawy ziemi pod jeden wiatrak może dać rolnikowi nawet 35 tysięcy złotych netto rocznie.
Niestety, niejednokrotnie podkreślano w czasie spotkania, że ze względu na niezbyt przychylne inwestorom polskie prawo i procedury urzędowe, może upłynąć nawet 5 lat zanim zostanie zbudowany park wiatrowy. Ponadto nawet po podpisaniu umowy z rolnikiem inwestor nie może zapewnić, że w danym miejscu rzeczywiście zostanie postawiony wiatrak.
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.