//

Dzisiaj jest środa
15 stycznia 2025
.
Temperatura powietrza
2.69 °C

.
Gości na portalu: 115
.
Polecamy
Gromadno na podium w Trzeboniu
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią, dodano: 2013-06-07, godz.23:53

Spotkanie z filozofem, teologiem i polonistą

Katarzyna Twaróg-nauczyciel filozofii. Absolwentka magisterskich studiów stacjonarnych w: Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (filozofia), Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (teologia) oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (filologia polska). Od 2008r. prowadzi autorską interdyscyplinarną Małą Akademię Filozofii dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w bydgoskim Pałacu Młodzieży. Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

W ramach realizowanego przez  Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią  projektu „e Szkoła-moja Wielkopolska” w maju 2013 r. na zaproszenie pani Agaty Bełki-Świtkowskiej przyjechała pani Katarzyna Twaróg, prowadząca na co dzień zajęcia z filozofii w bydgoskim Pałacu Młodzieży. Warto nadmienić, że w tych zajęciach co roku uczestniczą uczniowie osieckiego gimnazjum. Aktualnie reprezentuje szkołę uczennica z  grupy projektowej - Paula Rózga. Gość poprowadził wykład na temat: „Filozofia i teologia wobec wszelkiego stworzenia”.

Uczniowie bardzo skrupulatnie przygotowali się do tego spotkania. Zadbali o miłą atmosferę: ustawili przykryte obrusami stoły, udekorowali je świeczkami i drobnym poczęstunkiem w postaci słodyczy i napojów. Zanim nastąpił główny cel spotkania- wykład-młodzież  opowiedziała  gościowi o swojej szkole: ile klas ją tworzy, ilu pracuje w niej nauczycieli, z zachwytem i dumą  mówiła o powstałej niedawno hali sportowej. Potem uczniowie skupili swoją uwagę już tylko na projekcie „Psia dusza większa jest od psa”. Starali się uzasadnić pani Katarzynie, dlaczego właśnie takie zagadnienie wybrali i co ich skłoniło do tego, aby zgłębić temat psów. Kochają zwierzęta i ich los  nie jest obojętny. Widzą, że psy są źle traktowane na wsiach i ich projekt ma być sposobem na to, aby zwrócić uwagę ludzi na narastający wciąż problem.


Po  uważnym wysłuchaniu wypowiedzi uczniów, pani Katarzyna Twaróg  rozpoczęła swój wykład. Na początku wyjaśniła zebranym, czym jest ekologia i ekosystem w kontekście zagadnień filozoficznych i teologicznych. Powołując się na badania i alarmujące opinie ekologów, pokrótce przedstawiła czekające Ziemię niebezpieczeństwa. Najbardziej przejmujący dla słuchaczy był wniosek, że największym zagrożeniem dla żyjących jeszcze gatunków zwierząt jest człowiek, który, kierując się chciwością i chęcią zysku, handluje fauną i florą oraz niszczy siedliska zwierząt. Prowadząca przypomniała o Światowym Dniu Zwierząt (obchodzonym w Polsce od 1993r.), który ma na celu uświadomienie ludziom sytuacji maltretowanych i bezdomnych zwierząt oraz  w ten oto sposób nawiązała do głównego przesłania projektu osieckiej młodzieży. Pani Katarzyna Twaróg wspominała też o patronie ekologów, św. Franciszku, który stanowi wzór dla wielu osób z racji swojej postawy wobec środowiska naturalnego i zwierząt. Charakterystycznymi cechami tej postawy były: braterstwo, szacunek, miłość i odpowiedzialność.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Wyrażali swoje opinie i odpowiadali na pytania pani Katarzyny Twaróg. Utkwiło im w pamięci i sercach przesłanie, że nie trzeba wielkich nakładów finansowych, aby zmienić świat. Wystarczy każdego dnia obdarzać ludzi dobrocią i im pomagać, dbać o zwierzęta-naszych braci mniejszych oraz o środowisko naturalne. A postawa szacunku wobec człowieka, zwierząt i przyrody jest najlepszym drogowskazem ku przemianie świata.  Temat spotkania i jego atmosfera spodobały się zarówno uczestnikom, jak i samej prowadzącej. Młodzież podziękowała gościowi za ciekawy wykład i poświęcony im czas kwiatami. Pani była naprawdę wzruszona i obiecała kolejną wizytę. Wszyscy mamy głęboką nadzieję, że to dopiero początek współpracy z  Gimnazjum im.Jana Pawła II w Osieku nad Notecią.

Agata Bełka-Świtkowska   

Powrót do strony głównej