//

Dzisiaj jest sobota
23 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
-1.12 °C

.
Gości na portalu: 79
.
Polecamy
Gromadno na podium w Trzeboniu
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Kosztowo, dodano: 2013-06-20, godz.11:04

KGW w Kosztowie ma pięćdziesiąt lat

W sobotę 15 czerwca 2013 roku odbyły się uroczyste obchody 50-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Kosztowie.

Zaproszonych gości przywitała przewodnicząca koła Alicja Ścigaj.













Maria Jagodzińska w swoim sprawozdaniu przybliżyła pięćdziesięcioletnią historię KGW przedstawiła, którą przedstawiamy poniżej.

Nasze koło zostało założone 8 marca 1963r. Pierwszą przewodniczącą została wybrana p. Irena Giełczyk. Przewodniczyła kołu do 1966r. W tym czasie odbywały się kursy i pokazy m.in. racjonalne żywienie rodzin, przyrządzanie napojów orzeźwiających i surówek oraz uczono różnego rodzaju robótek ręcznych. 27 stycznia 1965r. Odbyła się uroczysta akademia okolicznościowa wykonana przez dzieci szkolne z okazji 20 rocznicy wyzwolenia Kosztowa. W 1965r. po raz pierwszy nasze kobietki wzięły udział w dożynkach powiatowych w Wyrzysku.

17 stycznia 1966r. odbyło się walne zebranie KGW, gdzie nową przewodniczącą została wybrana p. Zofia Błażej, była nią do 1970r. Za kadencji p. Zofii odbywały się kursy kroju i szycia, robótek ręcznych i racjonalnego żywienia rodzin. Panie chętnie wyjeżdżały na wycieczki. 40 członkiń pracowało przy budowie świetlicy wiejskiej w czynie społecznym. Po ciężkiej pracy wolny czas umilały sobie organizując wieczorki taneczne. 1 maja 1969r. oddano do użytku świetlicę i nastąpiło jej otwarcie. Brałyśmy udział w sztukach teatralnych wystawianych pod kierownictwem nauczycieli naszej szkoły.

6 maja 1970r. z powodu wyjazdu p. Błażej ponownie przewodnicząca zostaje p. Giełczyk. 1 lipca 1971r. po raz pierwszy sezonowo otwarto „Dzieciniec”. Dzieci przez okres wakacji były pod opieką, a rodzice mogli spokojnie wykonywać prace polowe. W 1972r. po raz pierwszy zakupiono naczynia do koła, aby można było z nich korzystać oczywiście odpłatnie. Organizowano wycieczki, akademie środowiskowe, sztuki teatralne.

28 stycznia 1974r. nową przewodnicząca została p. Lucyna Chwaja. Była nią do 18 listopada 1986r. Za jej kadencji odbywały się: akademie z okazji Dnia Babci, Dnia Kobiet, Dnia Matki. Dla małych pociech organizowała gwiazdki noworoczne, a nauczycielom w podziękowaniu za trud nauczania panie przygotowywały wieczorki taneczne. Członkinie bardzo chętnie brały udział w wyjazdach do teatru i opery. Uczestniczyły również w czynach społecznych przy naprawie nawierzchni dróg. Dokupowano naczynia do wypożyczalni i zwiększono jej asortyment. Na terenie parku szkolnego został utworzony plac gier i zabaw dla dzieci. We wrześniu 1975r. za udział w konkursie „Mleko dobrej jakości” osiągnęliśmy II miejsce w powiecie, zaś w 1976r. zajęliśmy I miejsce w gminie w konkursie „Czyje mleko ma dobrą jakość”. Odbywały się szkolenia o różnej tematyce. W 1977r. otrzymaliśmy I miejsce w konkursie ogródki warzywno - kwiatowe. 1 kwietnia 1978r. Odbyły się uroczystości z okazji 15 – lecia KGW. Również w kwietniu tego samego roku społeczeństwo Kosztowa rozpoczęło budowę utwardzonej drogi długości 1600m od Kosztowa w kierunku Jeziorek Kosztowskich. Nasze członkinie przepracowały 500 godzin w czynie społecznym. Drogę ukończono przed 22 lipca. Przy budowie dalszych odcinków drogi, nasze panie przepracowały jeszcze 300 godzin. Od lipca do sierpnia dzieci uczęszczały do dziecińca. Odbywały się wieczorki taneczne, które były ukojeniem dla duszy po ciężkiej pracy dnia codziennego. Natomiast w zimowe dni organizowano różne pokazy np. nowoczesne urządzanie mieszkań. 7 wrześnie 1986r. nasza przewodnicząca zostaje starościną dożynek gminnych w Dąbkach. Zaś w 1993r. była przewodnicząca p. Lucyna Chwaja zostaje odznaczona orderem „Serca matki wsi”, który otrzymała za całokształt swojej pracy. 18 listopada 1986r. przewodniczącą została p. Maria Jagodzińska. Była nią do 8 marca 1990 roku. Za jej kadencji organizowano różnego rodzaju wyjazdy wycieczkowe. Za pieniążki przekazane od rady sołeckiej został zakupiony piec elektryczny oraz patelnia elektryczna, która służy nam do dnia dzisiejszego.

9 kwietnia 1989r. na uroczystości 25 – lecia koła odbyła się degustacja potraw wykonanych podczas kursu pt. „Racjonalne żywienie rodzin”. Panie z naszego koła wzięły udział w konkursie pt. „Więcej owoców, warzyw i kwiatów” i zajęły drugie miejsce w gminie. Przekazywałyśmy pewne kwoty pieniężne na sanatorium dzieci wiejskich w Rabce. Odbywały się wieczorki z okazji Dnia Babci, Dnia Matki, Dnia Kobiet, Dnia Nauczyciela. Organizowano zabawy sylwestrowe.

8 marca 1990 roku przewodniczącą została p. Czesława Kubich i byłą nią do 8 października 2012 roku roku. Za kadencji p. Kubich członkinie korzystały z różnych wycieczek i wyjazdów do teatru i operetki. Organizowano zabawy sylwestrowe, wieczorki taneczne, jak również różnego rodzaju imprezy by uprzyjemnić sobie czas. 8 marca 1991 roku wręczono order „Serca matki wsi” p. Józefie Przybylak. W naszym kole hucznie obchodzono Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka. W 1993 roku odbyło się 30-lecie KGW. W sierpniu 1997 roku rościliśmy grupę 28 dzieci „powodzian” z Wrocławia. Panie z naszego koła przygotowywały śniadania, obiady i kolacje. Wieś Kosztowo zapewniła całodobowe utrzymanie i wyżywienie tych dzieci. Organizowano różne szkolenia i pogadanki i zróżnicowanej tematyce.

8 października 2012 roku przewodniczącą została p. Alicja Ścigaj. Obecnie nasze koło liczy 30 członkiń i nadal intensywnie się rozwija.

Wszystkiego na pewno nie udało się nam ująć w tym sprawozdaniu, ale niech ono będzie tematem do rozmów i dyskusji na tejże uroczystości
- powiedziała kończąc sprawozdanie Maria Jagodzińska.


Z okazji jubileuszu 50-lecia KGW nie zabrakło podziękowań dla byłych przewodniczących koła: Lucyny Chwaji, Marii Jagodzińskiej i Czesławy Kubich.





Statuetki i wyróżnienia najaktywniejszym seniorkom wręczył wiceprezes zarządu wojewódzkiego Kółek Rolniczych Zdzisław Andrzejczak wraz z burmistrzem Wyrzyska Marią Bratkowską.







Dyplomy wyróżnienia i statuetki otrzymały także: Jagodzińska Anna, Koszuta Bernadeta, Lewicz Krystyna, Hoffman Wiesława, Młodzik Renata, Michałek Beata, Górniak Marianna, Ścigaj Alicja, Mrotek Marianna i Kowalska Beata.






Wyróżnienia za wystawę rękodzieł artystycznych otrzymali: Krystyna Kowalska, Elżbieta Błażej, Bogdan Włazik i Cecylia Kość.

Nie zabrakło również podziękowań za prowadzenie kroniki dla pań: Teresy Bartkus i Haliny Nowak.



Gratulacje z okazji złotego jubileuszu składali: burmistrz Maria Braktowska, wiceprezes zarządu wojewódzkiego Kółek Rolniczych Zdzisław Andrzejczak oraz przedstawiciele SP w Kosztowie, BS w Więcborku i OSP w Kosztowie.









Oficjalną część imprezy zakończył występ zespołu ludowego z KGW Lutowo.





   

Powrót do strony głównej