//

Dzisiaj jest sobota
19 kwietnia 2025
.
Temperatura powietrza
10.94 °C

.
Gości na portalu: 45
.
Polecamy
Osobówka zatrzymała się za barierkami
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Glesno, dodano: 2013-11-14, godz.23:32

Święto Niepodległości

11 listopada to bardzo ważna data dla każdego Polaka. Szczególnie dla młodych, którzy kształtują w sobie patriotyzm, dlatego w piątek 8 listopada br. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Gleśnie odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 95 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klasy III pod opieką swojej wychowawczyni pani Beaty Twardzik przygotowali i przedstawili społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny, przybliżający historię tego niezmiernie ważnego dla każdego Polaka wydarzenia.

Na wstępie dyrektor szkoły pani Ewa Dmochewicz przeprowadziła z uczniami pogadankę na temat święta 11 listopada, jego znaczenia i obchodów. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością tematu. Następnie uroczysta akademia rozpoczęła się słowami jednej z patriotycznych piosenek pt. Uwięziony Ptak:
"Niepodległość - trudne słowo.
Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?
Kto mi wytłumaczy?
Tak to słowo - bardzo ważne.
Jeśli słuchać umiesz
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz".



Wiersze i piosenki prezentowały młodszym uczniom postawę ich przodków, którzy dla ojczyzny często poświęcali nawet swoje życie. Lata pod zaborami nie pozbawiły ich bowiem, wiary w posiadanie własnego państwa i nadziei na to, że kiedyś ich następcy będą mogli swobodnie posługiwać się mową ojczystą.

Po krótkim, ale jakże wyniosłym występie klasy III, pani dyrektor Ewa Dmochewicz, aby jeszcze bardziej zobrazować uczniom, co działo się z polską od roku 1795 powiedziała: "Znalazły się niedźwiedzie, które chciały podzielić naszą (polską) skórę".


Młodszym uczniom słowa pani dyrektor oraz występ starszych kolegów na pewno głęboko wpisze się w pamięć, bo przecież każdy Polak powinien pamiętać o tym, że obecna niepodległość oraz wolność naszego kraju to wynik długiej, heroicznej walki tych, którzy byli przed nami.

Tekst i zdjęcia: Weronika Rola   

Powrót do strony głównej