12 stycznia 2025 . Temperatura powietrza 0.44 °C . Gości na portalu: 196 . |
. |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Osiek nad Notecią, dodano: 2015-10-27, godz.19:18W ramach realizacji projektu „Nasze wody - obiekt w realiach społecznych miejscowości" uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią uczestniczyli w zajęciach terenowych i laboratoryjnych, zorganizowanych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Oddział Zamiejscowy w Pile. Są one wstępem do realizacji dalszego etapu projektu, który zakończy się w maju 2016r.
Gimnazjaliści z Osieka w murach wyższej uczelni
W ramach realizacji projektu „Nasze wody - obiekt w realiach społecznych miejscowości" uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią uczestniczyli w zajęciach terenowych i laboratoryjnych, zorganizowanych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Oddział Zamiejscowy w Pile. Są one wstępem do realizacji dalszego etapu projektu, który zakończy się w maju 2016r.
Dnia 19 października 2015r. grupa 29 uczniów z klas I, II i III pod opieką p. Anicety Banaszak, p.Edyty Marzoch – Gryczki, p. Moniki Boruckiej - Rerek oraz p. Ireneusza Zimnego udała się do Rezerwatu Kuźnik w okolicach Piły. Przewodnikiem po terenach rezerwatu był p. dr Paweł M. Owsiany i trzy panie doktorantki. Podczas trzygodzinnej wycieczki prowadzący w ciekawy sposób opowiadał o przyrodzie
i historii tego terenu. Mieliśmy okazję poznać wiele gatunków roślin, w tym – roślin pod ochroną, obserwować zmieniające się ukształtowanie terenu i zróżnicowanie lasu na niewielkim obszarze oraz efekty działania natury bez ingerencji człowieka. Na trasie wyprawy były jeziora: Kuźniczek
i Rudnickie, z których pobraliśmy próbki do analiz, mierzyliśmy temperaturę wody, pH oraz przewodnictwo prądu.
Po zajęciach w terenie udaliśmy się do sal laboratoryjnych uniwersytetu, gdzie mieliśmy zajęcia z trzema paniami - doktorantkami uczelni. Podzieliliśmy się na 3 grupy. W pierwszym laboratorium pani doktorantka omówiła, w jaki sposób lądolód ukształtował teren i za pomocą pojemnika
z piaskiem oraz modelu lądolodu zilustrowała nam ten proces. W drugim laboratorium oglądaliśmy pod mikroskopem próbki wody z jezior pobrane podczas wycieczki po rezerwacie. Samodzielnie umieszczaliśmy krople wody na szkiełkach i obserwowaliśmy znajdujące się w niej organizmy.
W trzeciej sali badaliśmy pH gleby, wody oraz różnych roztworów. Zbadaliśmy też przewodnictwo elektryczne czystej wody i wody z dodatkiem soli oraz nawozu do kwiatów. Zbadaliśmy też, jak szkodliwe jest oddziaływanie kwaśnych opadów na rośliny.
Wycieczka była bardzo udana, a zajęcia interesujące i atrakcyjne. Naszym zdaniem była to jednocześnie świetna lekcja biologii, geografii, chemii oraz historii. Dzięki wyprawie mogliśmy poznać ciekawy zakątek naszego regionu oraz zbliżyć się do natury.
Weronika Bugaj
Julia Hamerska
Uczennice klasy III
Powrót do strony głównej Julia Hamerska
Uczennice klasy III