//

Dzisiaj jest sobota
23 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
-0.56 °C

.
Gości na portalu: 83
.
Polecamy
Wybudują drogę w Auguścinie
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Falmierowo, dodano: 2016-01-30, godz.10:21

Radni obradowali w Falmierowie

W piątek 29 stycznia 2016 roku odbyła się XVII sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku, w której uczestniczyło 13 radnych. Była to pierwsza sesja wyjazdowa w obecnej kadencji. Obrady miały miejsce w wyremontowanej niedawno świetlicy wiejskiej w Falmierowie.

Oprócz zaplanowanego programu obrad, dokonano oficjalnego otwarcia wyremontowanej świetlicy, a uroczystość swoim występem uświetniły dzieci z zespołu tanecznego Modraczki działającego przy SP w Wyrzysku. (Obszerniejszą fotorelację i informacje przekażemy w kolejnych tematach).


Podczas obrad radni przyjęli szereg uchwał. Pierwsze z nich dotyczyły zmian w budżecie gminy na 2016 roku oraz zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Wyrzysk na lata 2016-2023,

W tym punkcie swoje uwagi i spostrzeżenia przedstawił radny Leszek Matuszewski: - W wieloletniej prognozie finansowej Gminy Wyrzysk bardzo mało widzę działalności na rzecz Osieka. Jestem radnym z Osieka i chciałbym widzieć tutaj jakieś efekty. Zabraliśmy ponad trzy miliony z hali i za chwileczkę będziemy to rozdawali. Chciałbym zapytać czy cokolwiek pani widzi tutaj ewentualnie na rzecz Osieka? Co będzie robione? Są tutaj kwoty przekazane na upiększanie, ułatwianie, na różne rzeczy, ale nie jest tutaj nic konkretnie mówione o większych inwestycjach.

Plan budżetu i wieloletnia prognoza finansowa jest omawiana na komisjach – wyjaśniała Burmistrz Bogusława Jagodzińska, kontynuując: - Te zadania, które są wkładane są szczegółowo omawiane. My przeznaczamy kwoty na wszystkie miejscowości, natomiast kwoty, które przeznaczone są na upiększanie i czyszczenie miasta są kwotami niezbędnymi do tego, żeby miasto i także miejscowość Osiek były czyste i zadbane. Natomiast co do inwestycji nowych, które można by było włożyć do budżetu i do wieloletniej prognozy finansowej, można rozmawiać wtedy, kiedy mamy dodatkowe środki. Na dzień dzisiejszy tych środków dodatkowych nie mamy, choć państwo wiedzą już z ubiegłego roku, że wtedy kiedy się one pojawiają, wchodzą zadania inwestycyjne i zadania inne w trakcie roku budżetowego. Można o nich rozmawiać wtedy, kiedy ma się do dyspozycji odpowiednie finanse.


Do dalszej dyskusji nie chciał dopuścić przewodniczący Rady Stefan Rymer. Jednak radny Matuszewski dopytywał dalej: - Zdejmujemy trzy miliony złotych z budowy hali sportowej przy gimnazjum, czyli te trzy miliony gdzieś zostają. Przepraszam, może nieopacznie przeczytałem pewne kwoty. Jest wycofana inwestycja, że nie będziemy realizować inwestycji?

- Na ten moment podjęliśmy decyzję wycofania się z budowy nowej hali sportowej, na rzecz zadania modernizacja budynku hali sportowej oraz budynku socjalno-użytkowego z bazą noclegową i wypoczynkową w Wyrzysku przy ulicy Parkowej - wyjaśniała burmistrz Jagodzińska, dodając że to zadanie zostało rozłożone, aż do roku 2020.


Kolejna uchwała, jaką zajęli się radni dotyczyła przyjęcia Strategii Rozwoju Gminy Wyrzysk na lata 2016-2025. - Jest to o tyle ważny dokument, że przy ubieganiu się o jakiekolwiek środki zewnętrzne, zawsze jest potrzeba przedstawienia i powoływania się, że jesteśmy w posiadaniu takiego dokumentu - uzasadniał potrzebę przyjęcia uchwały przewodniczący Rymer.

Kolejne dwie uchwały dotyczyły określenia kryteriów rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Wyrzysk. Podjęcie uwały związane jest ze zmianami w ustawie o systemie oświaty i dotyczą przyjmowania do szkół tych uczniów, którzy mieszkają poza obwodem. Do tej pory takie kryteria ustalali dyrektorzy szkół swoimi zarządzeniami. Zmiany w ustawie o systemie oświaty spowodowały, że takie kryteria muszą być określane przez organ prowadzący szkołę.

Radni przyjęli również uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia kryteriów, wraz z liczbą punktów, branych pod uwagę podczas przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Wyrzysk. Ta uchwała również związana jest ze zmianami w ustawie o systemie oświaty, w której przesunięto termin tworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych do 2019 roku.

Podejmując uchwałę o zniesieniu formy ochrony przyrody z drzew uznanych za pomnik przyrody, radni decydowali o zniesieniu tejże ochrony z drzewa znajdującego się przy drodze krajowej przy wjeździe do Kosztowa od strony Piły.

Radni wyrazili także zgodę na zawarcie umów najmu nieruchomości w trybie bezprzetargowym na czas nieoznaczony z dotychczasowymi najemcami nieruchomości. Jedna z przedmiotowych nieruchomości znajduje się w Wyrzysku przy Placu Wojska Polskiego i przeznaczona jest na działalność handlową. Inna w Kosztowie służy jako ogród przydomowy, a trzecia znajduje się w Gleśnie i wykorzystana jest pod garaż blaszany nie związany trwale z gruntem.


W dalszej części obrad radny Ireneusz Przydział zwrócił uwagę na przepust pod drogą powiatową w miejscowości Żelazno: - Ten przepust przy większych opadach nie jest drożny. Chcielibyśmy, aby zarząd dróg powiatu zajął się tą sprawą. Prosiłbym o skierowanie pisma do zarządu dróg czy starosty, aby to nabrało tempa.


Radny Grzegorz Ozimina mówił, że niestety kończą się ferie i szkoda, że przy panujących ujemnych temperaturach nie wykorzystano sytuacji i nie przygotowano lodowiska dla dzieci. Radny podkreślał, że byłaby to większa atrakcja, niż spędzenie czasu na hali czy basenie.

Bogusława Jagodzińska wyjaśniła, że instytucje opiekujące się dziećmi, takie jak OSiR czy M-GOK organizowały wypoczynek zimowy na miarę możliwości uwzględniając pogodę. Burmistrz przyznała, że temat jest do rozważenia i gdy nadejdą odpowiednie warunki to do sprawy będzie można powrócić.


Radny Zbigniew Piotrowski zwrócił uwagę na potrzebę dokonania przeglądu i uzupełnienia oznakowania drogowego w Osieku nad Notecią i całej gminie.




Krystyna Gwizdowska podziękowała za inicjatywę przeprowadzania zajęć sportowych na świetlicach wiejskich. Sołtys Bąkowa podkreśliła, że mieszkańcy biorący udział w zajęciach są bardzo zadowoleni z propozycji.


Przewodniczący zarządu osiedla nr 6 Jarosław Kędzior prosił, aby w związku z planowanym remontem drogi wojewódzkiej w Wyrzysku, poprawić krawężnik i zjazd na ulicę Gołębią. Burmistrz Bogusława Jagodzińska odpowiedziała, że przyjrzy się sprawie, ale po remoncie drogi wojewódzkiej, by móc dopasować zjazd z tym co zostanie wykonane przy remoncie.




   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.