//

Dzisiaj jest sobota
11 stycznia 2025
.
Temperatura powietrza
0.44 °C

.
Gości na portalu: 196
.
Polecamy
Zespół Kordian rozpoczął lato w Wyrzysku
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią, dodano: 2016-02-25, godz.16:47

Nasi Gimnazjaliści - Humaniści...

W lutym 2016r. zostały ogłoszone wyniki „ Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Humanistyczny 2015/2016”. Wzięło w nim udział ponad 15,5 tyś. uczniów z 451 szkół w Polsce. Najwięcej uczestników reprezentowało województwa:
mazowieckie – ponad 4000 uczniów,
zachodniopomorskie – ponad 2000 uczniów,
dolnośląskie – ok. 1800 uczniów,
małopolskie – ponad 1300 uczniów.


Wśród 16 województw Wielkopolska znalazła się na VII pozycji. Tu o zwycięstwo w XIX edycji konkursu walczyły 23 szkoły. W tegorocznym ” Alfiku” uczniowie na poziomie klas I i II gimnazjum rozwiązywali zadania testowe dotyczące ” Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy, natomiast młodzież klas III pracowała z ” Małym Księciem” A. de Saint – Exupery. Odpowiadając na pytania, uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu literatury, dotyczącymi m. in. rodzajów i gatunków literackich, podmiotu lirycznego, narratora i sposobów narracji. Uczniowie określali tematykę utworów, odróżniali rzeczywistość od fikcji literackiej i fantastyki, próbowali analizować rzeczywistość świata przedstawionego w dziele literackim i nazywać nastrój tej rzeczywistości. Odczytywali intencję nadawcy, rozważali przeżycia i emocje bohaterów oraz istniejące między nimi relacje. Wykazywali się rozumieniem pojęć – opis,przypis, dialog, moralistyka, patos, odróżniali synonimy od antonimów, wśród różnych informacji- wskazywali te prawdziwe.

Na poziomie klas III uczniowie również argumentowali i wnioskowali, określali filozoficzny, nastrojowy, poetycki lub komediowy charakter rozważań w utworze literackim, odróżniali opinię naukową od obiegowego opiniowania.

Na wszystkich poziomach konkursu pojawiły się pytania wymagające umiejętności wskazywania i nazywania funkcji środków artystycznego wyrazu oraz interpretowania tekstów w sposób dosłowny i przenośny.


Z zakresu nauki o języku, test przygotowany dla gimnazjów, zawierał wiele pytań o części mowy i części zdania, ale też pytania ze składni i fonetyki. W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią z zadaniami testowymi zmierzyło się 68 osób. Za dobre wyniki w „ Alfiku” 9 uczniów naszej szkoły otrzymało od organizatora konkursu – wrocławskiego ośrodka edukacyjnego „ Łowcy Talentów Jersz”, działającego pod patronatem Politechniki Wrocławskiej – dyplomy z wyróżnieniem.

Na poziomie klas III uzyskali je:
1. Deja Mirosław – IV m-ce w woj. wlk ,
2. Niemczyk Weronika – V m-ce w woj. wlk ,
3. Gryczka Luiza – XII m-ce w woj. wlk .
Na poziomie klas II:
1. Kilichowska Dominika – III m-ce w woj. wlk.

Wśród uczniów klas I dyplomy z wyróżnieniem otrzymali:
1. Śledź Klaudiusz – IX m-ce w woj. wlk,
2. Hamerski Bartosz – XIII m-ce w woj. wlk,
3 Lewandowska Paulina – XV m-ce w woj. wlk,
4. Kamińska Agata – XIX m-ce w woj. wlk,
5. Kowal Sandra – XXI m-ce w woj. wlk.

W. Niemczyk, L. Gryczkę, D. Kilichowską, K. Śledzia przygotowała do konkursu A. Bełka – Świtkowska, natomiast M. Deję, B. Hamerskiego, P. Lewandowską, A. Kamińską i S. Kowal – M. Babyszka, polonistki gimnazjum. Podsumowując, można stwierdzić, że w br. szkolnym młodzież osieckiego gimnazjum spisała się całkiem nieźle! Wprawdzie MIREK DEJA przyzwyczaił nas do zajmowania pierwszych i drugich miejsc w różnych konkursach polonistycznych, ale mimo wszystko jego IV pozycja wśród trzecioklasistów, III miejsce DOMINIKI KILICHOWSKIEJ wśród uczniów klas drugich i dobrze rokujący na przyszłość uczniowie klas pierwszych pozwalają, by złożyć im gratulacje i życzyć dalszych sukcesów w trudnych polonistycznych zmaganiach.

Kochamy naszego ALFI,
a tu robimy sobie z nim SELFIE



Gimnazjum w Osieku nad Notecią   

Powrót do strony głównej