11 stycznia 2025 . Temperatura powietrza 0.44 °C . Gości na portalu: 181 . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Osiek nad Notecią, dodano: 2016-06-28, godz.23:2020 czerwca 2016r. grupa 28 uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią pod opieką p. Anicety Banaszak i p. Katarzyny Senski spędziła dzień w gościnnych murach Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile UAM w Poznaniu. Był to ostatni etap projektu „Kołobrzeska 15 – Laboratorium”.
Projekt „Kołobrzeska 15 – Laboratorium”
20 czerwca 2016r. grupa 28 uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią pod opieką p. Anicety Banaszak i p. Katarzyny Senski spędziła dzień w gościnnych murach Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile UAM w Poznaniu. Był to ostatni etap projektu „Kołobrzeska 15 – Laboratorium”.
Gimnazjaliści wzięli udział w wykładzie dr Szymona Łukasiewicza p.t. „Wrażliwość (d. odporność) drzew i krzewów na degradacje środowiska (na tle miejskich warunków rozwoju drzew i krzewów)”. Podczas wykładu uczniowie poznali sposoby nasadzeń drzew, metody zabezpieczenia ich przed szkodliwym działaniem chlorku sodu oraz charakterystykę warunków glebowych i przestrzennych w mieście. Dowiedzieli się również, jak dobrać właściwe gatunki drzew i krzewów, by dobrze znosiły niekorzystne, miejskie warunki oraz jakie są metody pomocy drzewom już rosnącym w mieście i jakie metody stosuje się w celu rekultywacji terenów miejskich.
Druga część zajęć odbyła się w laboratorium chemicznym. Celem zajęć było przypomnienie i utrwalenie wiadomości i umiejętności z chemii w zakresie tworzenia środowiska zasadowego i kwaśnego oraz ich identyfikacji metodami chemicznymi. Ciekawym doświadczeniem, wykonanym w dygestorium przez panią prowadzącą zajęcia, było doświadczenie ukazujące mechanizm powstawania kwaśnych opadów.
Trzecią częścią zajęć była lekcja na ścieżce dydaktycznej, utworzonej na terenach otaczających budynek uczelni. Uczniowie poznawali gatunki drzew i krzewów, zarówno rodzime, jak i zawleczone z innych rejonów świata oraz poznali ich warunki życia. Doktor Łukasiewicz w ciekawy sposób przekazywał informacje na temat roślin, które znamy z najbliższego otoczenia, a których na co dzień nie dostrzegamy.
Uczniowie mieli również okazję obejrzeć film prezentujący Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: jego historię oraz możliwości, jakie stwarza studentom obecnie.
Jestem przekonana, że bogata oferta uczelni, a przede wszystkim czas ciekawie spędzony w murach ZOD w Pile, będzie dla naszych gimnazjalistów zachętą do rozwijania wiedzy, umiejętności i pasji z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
Aniceta Banaszak
Powrót do strony głównej