//

Dzisiaj jest sobota
11 stycznia 2025
.
Temperatura powietrza
-0.37 °C

.
Gości na portalu: 83
.
Polecamy
Zespół Kordian rozpoczął lato w Wyrzysku
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią, dodano: 2017-01-19, godz.00:07

Spotkanie z posłem Krzysztofem Paszykiem

We wtorek, 17 stycznia 2017 roku w Osieku nad Notecią z inicjatywy radnego Województwa Wielkopolskiego Jana Marka Pikulika odbyło się otwarte spotkanie z posłem na Sejm RP Krzysztofem Paszykiem. Była to znakomita okazja do uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące obecnej sytuacji panującej w parlamencie.


Wśród wielu poruszanych tematów na spotkaniu, poseł Krzysztof Paszyk mówił, że ludowcy kontynuują zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywracającym wcześniejsze emerytury rolnicze. Działania te, to odpowiedź na przeforsowaną przez PiS podwyżkę wieku emerytalnego dla rolników, gdyż mieszkańcy wsi będą musieli pracować o 5 lat dłużej. Poseł wspomniał, że wcześniejszą emeryturę rolniczą PSL wywalczyło po wielu bojach z Platformą Obywatelską, rolnicy mogą jeszcze w tym roku przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat.


Poseł wspomniał także, że klub poselski PSL złożył w Sejmie projekt ustawy wzmacniający ustrojową pozycję sołectwa. Propozycja ludowców zakłada uregulowanie prawne kompetencji sołtysa i docenienie jego wkładu w rozwój Polski lokalnej poprzez dodatkowe wynagrodzenie. Projekt zakłada m.in. umożliwienie „Sołectwom” działanie na zasadach organizacji pożytku publicznego. Ma to zapewnić szersze spektrum możliwości pozyskiwania środków pozabudżetowych na realizację planowanych zadań w każdej wsi. Propozycja ludowców nie godzi w budżety samorządów. Jej finansowanie ma zapewnić budżet państwa.


Kolejnym przedsięwzięciem, o którym mówił poseł jest inicjatywa ustawodawcza w sprawie zmiany ustawy, dotyczącą dodatku do emerytur dla członków OSP z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według projektu ustawy, dodatek do emerytury przyznawany byłby osobom, które przez co najmniej 20 lat były czynnymi członkami OSP. Przez czynne członkostwo należy rozumieć okres, w którym strażak był ubezpieczony, brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, posiadał aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz posiadał szkolenie pożarnicze uprawniające do udziału w działaniach ratowniczych.


Krzysztof Paszyk poinformował także, o ważnej inicjatywie, o powołaniu przez ludowców Ruchu Obrony Polskiej Samorządności. To protest przeciwko konsekwentnej polityce rządu PiS uderzającej w samorządy. Ponieważ 26 lat budowania samorządności doprowadziło do decentralizacji państwa i oddania dużej części zadań i odpowiedzialności mieszkańcom i ich reprezentantom – radnym w wszystkich szczeblach samorządów. Wspominał, że właśnie reforma samorządowa uważana jest przez Polaków za jeden z największych sukcesów transformacji, natomiast samorządowcy cieszą się dużym zaufaniem mieszkańców – deklaruje je aż 64% badanych, podczas gdy rządowi ufa zaledwie 38%, a Sejmowi i Senatowi jedynie 30% Polaków. Nie zważając na to, rząd PiS odbiera samorządom kolejne kompetencje. Przejmuje głównie te działania, których finansowanie jest w pełni zabezpieczone, a samorządowcom pozostawia te, które wymagają wysokich nakładów i są najbardziej problemowe. Stoi to w sprzeczności z ideą reformy samorządowej, której celem był demontaż obecnego w PRL centralnego zarządzania i oddanie odpowiedzialności tym, których te decyzje dotyczą – gminom, powiatom i województwom, a zatem mieszkańcom.



W trakcie spotkania, zostały także przedstawione główne założenia przygotowanego przez PSL Narodowego Programu Antysmogowego, gdyż według szacunków różnych ekspertów z dziedziny ochrony środowiska zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do przedwczesnej śmierci 48 tys. Polaków. To 15 razy więcej niż ofiar wypadków drogowych w naszym kraju. Polacy żyją średnio aż o 9 miesięcy krócej tylko dlatego, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 znajdują się w Polsce. Odpowiedzialność za walkę ze smogiem nie może spoczywać wyłącznie na samorządach. Musi się w nią włączyć polski rząd – apelował poseł Paszyk – przedstawiając zarazem główne założenia tego Programu – m.in.: dofinansowanie do wymiany pieców w wysokości do 75% kosztów oraz 100% po spełnieniu kryterium dochodowego lub propozycja dofinansowania do ogrzewania przez 2 lata od wymiany starych instalacji.

   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.