22 listopada 2024 . Temperatura powietrza -0.37 °C . Gości na portalu: 58 . |
Oferuję usługi: - ... (czytaj więcej) Oferuję usługi: - ... (czytaj więcej) . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Falmierowo/Piła, dodano: 2017-03-18, godz.08:16Harcerki z 21. Drużyny Harcerskiej działającej przy naszej szkole wraz z drużynową Mariolą Bromek wzięły udział w konkursie pt. „Portret Leśnego Rycerza”. Konkurs ten był adresowany do zuchów i harcerzy Hufca ZHP Piła im. Stanisława Staszica i został włączony do pilskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Sukces w konkursie „Portret Leśnego Rycerza”
Harcerki z 21. Drużyny Harcerskiej działającej przy naszej szkole wraz z drużynową Mariolą Bromek wzięły udział w konkursie pt. „Portret Leśnego Rycerza”. Konkurs ten był adresowany do zuchów i harcerzy Hufca ZHP Piła im. Stanisława Staszica i został włączony do pilskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, oni - wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD.
Przygotowania do konkursu trwały od kilku tygodni, ponieważ każda drużyna biorąca w nim udział musiała zrealizować kilka zadań:
- wykonać pracę plastyczną w formacie A3 przedstawiającą portret wybranego żołnierza wyklętego,
- przygotować i zaprezentować sylwetkę wybranego bohatera i historię jego życia,
- przygotować i zaprezentować piosenkę żołnierską związaną z okresem walki o niepodległość Polski po II wojnie światowej.
Wybraliśmy postać majora Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”, który był jedną z pierwszoplanowych postaci zbrojnego podziemia antykomunistycznego na ziemi lubelskiej. Świetny organizator i doskonały partyzant, łączący lojalność wobec struktur dowódczych konspiracji z troską o los podległych mu żołnierzy. Cechowała go odwaga, szybkość decyzji, a jednocześnie ostrożność i ogromne poczucie odpowiedzialności za ludzi. Był znakomicie wyszkolony w posługiwaniu się bronią ręczną i maszynową, umiał być wymagający i utrzymywał żelazną dyscyplinę w podległych mu oddziałach, co w połączeniu z troską o każdego żołnierza zapewniało mu u podkomendnych ogromny szacunek.
Wieczernica upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych zorganizowana została 9 marca 2017r. Przez 6. Gromadę Zuchową „Leśne Skrzaty”, działającą przy Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile. Naszą drużynę reprezentowały: Aleksandra Pikulik, Małgorzata Kuna, Natalia Dróbka, Dominika Kowalska i Marta Maria Mrotek. Harcerki przedstawiły sylwetkę żołnierza, prezentację multimedialną i piękną piosenkę żołnierską pt. „Dziś idę walczyć – Mamo!”. Otrzymaliśmy dyplom oraz nagrody książkowe i rzeczowe dla drużyny.
Harcerze z drużynową dziękują za pomoc w przygotowaniach do konkursu paniom: Halinie Bednarek, Elżbiecie Knioła i Halinie Urban oraz rodzicom, którzy pomogli w dowiezieniu dzieci, szczególnie pani Izabeli Pikulik.
SP w Falmierowie
Powrót do strony głównej