//

Dzisiaj jest piątek
29 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
5.19 °C

.
Gości na portalu: 54
.
Polecamy
Wybudują drogę w Auguścinie
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2017-05-30, godz.19:46

Najważniejsze u Mamy jest to, że ją mamy

"Najważniejsze u Mamy jest to, że ją mamy"!
To zdanie dzieci z Zielonowa, małego sołectwa, gdzie w ostatnią niedzielę świętowano Dzień Matki, Ojca i zbliżający się Dzień Dziecka.

Świętowano w niecodziennej atmosferze, bo z udziałem gości z Armenii, Kirgistanu, Uzbekistanu. Niby takie zwykłe - ludzie z rożnych krajów razem, opowiadający o swoich miejscach życia, rodzinach, a zarazem niezwykłe, bo z różnymi tradycjami i wypełnianiem roli matki, ojca. Ale wspólne to, że wszędzie Mama jest dla dziecka najważniejsza. Stąd świętowanie Dnia Matki, ale w różnych krajach w innych dniach.

Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja, a po raz pierwszy miało to miejsce w 1923 roku. Wg. niektórych źródeł wskazuje się także na rok 1914. Jedna i druga data jest blisko innej daty ważnej dla kobiet w Polsce, tj. uzyskania w 1918 roku praw wyborczych. Kobiety same wywalczyły sobie prawną równość pozycji społecznej, nie zaniedbując jednocześnie macierzyństwa. Po tylu latach jednak wciąż wiele z tej równości pozostaje na papierze, w aktach prawnych, które ją sankcjonują.

W realu bywa różnie, jak choćby z równością płac kobiet i mężczyzn. Każdego roku obchodzi się Europejski Dzień Równych Płac. Jest to święto ruchome, a wybór daty jest odzwierciedleniem zmieniającej się średniej różnicy wynagrodzeń. Według obliczeń Europejskiego Urzędu Statystycznego dotyczących wysokości dziury płacowej pomiędzy kobietami i mężczyznami, w tym roku dzień 3 marca był symboliczną datą, kiedy wynagrodzenie kobiet w Europie zrównało się z wynagrodzeniem mężczyzn osiągniętym na dzień 31 grudnia 2016. Oznacza to, że kobiety muszą pracować dokładnie o trzy miesiące i trzy dni dłużej w stosunku do mężczyzn, aby osiągnąć jednakowy poziom wynagrodzeń. A mówiąc wprost - kobiety w tym roku pracują 3 miesiące i 3 dni za darmo!

Najnowszy raport Komisji Europejskiej w sprawie równości kobiet i mężczyzn wskazuje też, że mimo, że w ostatnich latach w UE nastąpił wzrost liczby kobiet uczestniczących w procesach decyzyjnych lub wyznaczanych na stanowiska decyzyjne, to w sferze gospodarczej i politycznej władza pozostaje niezmiennie w rękach mężczyzn.

Przykładów nierówności jest wciąż dużo, mimo że w dniach naszych świąt jesteśmy doceniane i szanowane. Czyli dużo przed nami pracy - rozmów, edukacji, inicjatyw prawnych, a w skrajnych sytuacjach protestów.

Maria Janyska
Posłanka na Sejm RP

   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.