//

Dzisiaj jest piątek
22 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
-0.37 °C

.
Gości na portalu: 66
.
Polecamy
Zespół Kordian rozpoczął lato w Wyrzysku
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Falmierowo, dodano: 2017-06-07, godz.00:00

Podsumowanie Historycznej Ligi Mistrzów

W świetlicy wiejskiej w Falmierowie miało miejsce podsumowanie „Historycznej Ligi Mistrzów” w ramach projektu „Od Narodowego Święta Niepodległości do Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja”. Przez cały rok grupa pasjonatów historii rywalizowała w comiesięcznych zmaganiach testowych z historii Polski i dziejów ziemi wyrzyskiej o tytuł „Historyka Roku 2016/2017”. Ostatecznie laur pierwszego miejsca wywalczył Mikołaj Torochow z klasy VI. Gościem honorowym gali był profesor Janusz Trempała.







Uroczystość rozpoczęła i gości powitała Agnieszka Krzycka, dyrektor szkoły podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie. Imprezę zaszczycili swoją obecnością: Tadeusz Perliński – zastępca burmistrza Wyrzyska, Janusz Trempała – dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Agnieszka Ptaszyńska – dyrektor do spraw handlowych Nadnoteckiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Białosliwiu, Piotr Holc – przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska, Wiesław Nowacki – prezes klubu sportowego „Sokół” Kościerzyn Wielki, Agata Kędzior – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku i Aneta Kowalska – przewodnicząca Rady Rodziców szkoły podstawowej w Falmierowie. W dalszej części uroczystość poprowadził Ryszard Sell – nauczyciel historii i koordynator projektu. Gala składała się z dwóch części. W pierwszej dokonano podsumowania projektu historycznego. W całorocznych zmaganiach wzięło udział 17 uczniów. Uczniowie rywalizowali w takich tematach jak, historia i współczesność ziemi wyrzyskiej, dzieje sołectw gminy Wyrzysk, znana postać z regionu – profesor Edmund Trempała, patron szkoły – Henryk Sienkiewicz, słynne bitwy w historii Polski, znane postacie historyczne oraz daty historyczne. Po bardzo ciekawej rywalizacji zwyciężył Mikołaj Torochow, przed Dominiką Kowalską i Wiktorią Dróbką. Najlepsi za swoje osiągnięcia otrzymali statuetki, cenne nagrody, zaś wszyscy upominki i pamiątkowe dyplomy. W tym momencie słowa podziękowania należą się sponsorom, którymi byli: Gmina Wyrzysk, Rada Rodziców SP Falmierowo, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wyrzysku, Nadnotecki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Białośliwiu, Market „Lewiatan” w Wyrzysku, Sklep Motoryzacyjny Marcina Pikulika w Wyrzysku i Klub Sportowy „Sokół” w Kościerzynie Wielkim. W czasie uroczystości wystąpił szkolny chór prowadzony przez nauczycielkę Halinę Urban, który pięknymi pieśniami historycznymi związanymi z odzyskaniem niepodległości i konstytucją 3 Maja wprowadził podniosłą atmosferę gali.


W drugiej części imprezy upamiętniono postać profesora Edmunda Trempały, wybitnego naukowca wywodzącego się z Kościerzyna Wielkiego z racji 90- rocznicy urodzin. Najpierw Agata Kędzior – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku odczytała uchwałę MRM z dnia 29 marca 2017 roku upamiętniającą postać zacnego profesora. Później nauczyciel historii Ryszard Sell przybliżył zebranym cytaty wspomnieniowe wypowiedziane przez znanego polskiego naukowca, które znajdują się w publikacji „Ziemia wyrzyska – świadkowie tamtych dni”. W tej części kulminacyjnym punktem było przemówienie profesora Janusza Trempały, który podziękował zebranym za pomysł i realizację upamiętniającą postać jego ojca. Warto dodać, iż profesor Edmund Tremapła, laureat wielu prestiżowych wyróżnień, twórca bydgoskiego środowiska naukowego, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, członek Polskiej Akademii Nauk nigdy nie zerwał kontaktu ze swoją rodzinną wsią i wielokrotnie spotykał się okolicznymi mieszkańcami. Chrzest, pierwszą komunię świętą a nawet ślub brał w Gleśnie. Jego syn a także wnuki poszli w ślady nestora rodu i także są pracownikami naukowymi.





To była piękna lekcja historii, która na długo zostanie w pamięci środowiska szkolnego. Poznawajmy historię naszych rodzin i kultywujmy pamięć o nich. Jak mawiał rzymski mówca i filozof „ Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia”. Na zakończenie wszyscy odśpiewali słynną „Rotę”.

   

Powrót do strony głównej