//

Dzisiaj jest czwartek
28 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
4.81 °C

.
Gości na portalu: 70
.
Polecamy
Wypadek z udziałem motocykla
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią/Wyrzysk, dodano: 2017-09-24, godz.10:12

W kręgu Słowian

18 września 2017 roku gościem Biblioteki Publicznej w Wyrzysku oraz filii w Osieku nad Notecią był Łukasz Wierzbicki, autor książek dla dzieci, redaktor, biografista oraz podróżnik. Na spotkania autorskie z pisarzem przybyli uczniowie ze szkoły podstawowej z Wyrzyska, Falmierowa oraz Osieka.


Na początku każdego ze spotkań literat opowiedział o swej drodze pisarskiej, która zaczęła się już w dzieciństwie i trwa do dziś. Owocem jego twórczości literackiej są interesujące książki dla młodego czytelnika. Pierwsze swe powieści dla dzieci pisarz promował już w wyrzyskiej i osieckiej bibliotece publicznej podczas odwiedzin w październiku 2014 roku. Wtenczas nawiązał do książki „Afryka Kazika”, w której przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań oraz do lektury „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”, w której opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Z kolei poniedziałkowa wizyta Łukasza Wierzbickiego w bibliotekach służyła popularyzacji najnowszej książki pod tytułem „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”. W wymienionym tekście autor podjął się próby opowiedzenia mitologii słowiańskiej w formie przystępnej dla współczesnego czytelnika. Dzieci uczestniczące w spotkaniu z pisarzem poznały słowiański mit o stworzeniu świata. Bohaterami wspomnianego podania ludowego byli Swaróg i Weles, którzy w wyniku działania opartego na współpracy stworzyli świat. Omawianiu mitu o powstaniu świata według Słowian towarzyszyła ciekawa inscenizacja w wykonaniu wybranych uczniów. W swych opowieściach o Słowianach literat nawiązał też między innymi do mitu o narodzinach człowieka oraz symboliki bociana w kulturze ludowej. Dzieci dowiedziały się, iż bocian w wyobrażeniach ludowych był bardzo znaczącym ptakiem dla naszych przodków, gdyż wyznaczał nadejście wiosny. W wierzeniach Słowian był czczonym, bożym i świętym ptakiem. Pisarz nawiązał także do symboliki jaja oraz starosłowiańskiego zwyczaju topienia marzanny. Podczas spotkań autor łączył elementy wykładu, prezentacji multimedialnej, kabaretu oraz inscenizacji historycznej.












Pisarz zabrał swych słuchaczy w niezwykłą i tajemniczą podróż do przeszłości. Pokazał słowiańskie korzenie oraz zaakcentował świat słowiańskich mitów. Pisarstwo dla Łukasza Wierzbickiego jest niesamowitą przygodą, która swój początek miała już w dzieciństwie. Talent, który pielęgnował i rozwijał w kolejnych latach swego życia zaowocował w postaci interesujących powieści dla dzieci, wśród których znalazły się też takie utwory jak: „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa”, „Wróżby dla Kuźmy. Bajka” czy „Machiną przez Chiny”. Autor na swoim przykładzie zachęcał dzieci do pielęgnowania i rozwijania swoich talentów. Namawiał zebranych, aby podążać tropem przygód.

M-GOK Biblioteka w Wyrzysku   
Filia w Osieku nad Notecią   


Powrót do strony głównej