28 listopada 2024 . Temperatura powietrza 4.88 °C . Gości na portalu: 45 . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Wyrzysk, dodano: 2017-12-03, godz.01:25Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska konsekwentnie poszerza paletę swoich działań w zakresie regionalizmu. Kolejnym przedsięwzięciem w ramach poznawania Ziemi Krajeńskiej było spotkanie autorskie Jowity i Konrada Kaczmarków pn. „Moja mała ojczyzna to Krajna” zorganizowane 27 listopada br. Gościliśmy wybitną znawczynię języka i kultury naszego regionu, autorkę znakomitych opracowań poświęconych Krajnie. Prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek, bo o niej mowa, związana wcześniej pracą naukową i dydaktyczną z Akademią Pomorską w Słupsku, jest niezwykłą propagatorką i popularyzatorką naszej małej ojczyzny, organizatorką życia kulturalnego i naukowego Złotowszczyzny. Z ogromną pasją prowadzi od ponad trzech dekad założony przez siebie zespół folklorystyczny „Krajniacy”, dla którego m.in. sama pisze i komponuje pieśni, przygotowuje rekonstrukcje dawnych obyczajów i obrzędów. Trudno więc było sobie wyobrazić, aby nie zabrała ze sobą do Wyrzyska chociaż kilku przedstawicieli tego zespołu: mieliśmy przyjemność posłuchać Renatę Białowąs, Reginę Czyż i Gertrudę Sierszyń.
Moja mała ojczyzna to Krajna
Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska konsekwentnie poszerza paletę swoich działań w zakresie regionalizmu. Kolejnym przedsięwzięciem w ramach poznawania Ziemi Krajeńskiej było spotkanie autorskie Jowity i Konrada Kaczmarków pn. „Moja mała ojczyzna to Krajna” zorganizowane 27 listopada br. Gościliśmy wybitną znawczynię języka i kultury naszego regionu, autorkę znakomitych opracowań poświęconych Krajnie. Prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek, bo o niej mowa, związana wcześniej pracą naukową i dydaktyczną z Akademią Pomorską w Słupsku, jest niezwykłą propagatorką i popularyzatorką naszej małej ojczyzny, organizatorką życia kulturalnego i naukowego Złotowszczyzny. Z ogromną pasją prowadzi od ponad trzech dekad założony przez siebie zespół folklorystyczny „Krajniacy”, dla którego m.in. sama pisze i komponuje pieśni, przygotowuje rekonstrukcje dawnych obyczajów i obrzędów. Trudno więc było sobie wyobrazić, aby nie zabrała ze sobą do Wyrzyska chociaż kilku przedstawicieli tego zespołu: mieliśmy przyjemność posłuchać Renatę Białowąs, Reginę Czyż i Gertrudę Sierszyń.
Zupełnym fenomenem są organizowane od 20 lat przez profesor konferencje naukowe w będącym jej miejscem zamieszkania i działań Wielkim Buczku. Ta wieś wielkości naszego Polanowa gromadzi co roku znanych naukowców, jest jednocześnie siedzibą „Krajniaków” i tamtejszego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Konrad Kaczmarek to uznany już pisarz krajeński, z zawodu nauczyciel, miłośnik przyrody, wielki pasjonat pszczelarstwa. Jest autorem m.in. „Stolemowego znamienia” i „Obelnika” - powieści historycznych, których akcję osadził na średniowiecznej Krajnie.
Wśród licznie przybyłych członków TPW i naszych sympatyków nie zabrakło władz naszej gminy w osobach burmistrz Wyrzyska Bogusławy Jagodzińskiej i wiceburmistrza Tadeusza Perlińskiego; swoją obecnością zaszczycili nas także: dyrektor SP w Wyrzysku Danuta Buryta-Arndt, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie Maria Nowak, prezes WLKS „Łobzonka” Edmund Pijanowski i dyrektor M-GOK w Wyrzysku Magdalena Smełsz.
Spotkanie, które prowadził Piotr Holc - przewodniczący Towarzystwa, rozpoczęło się od deklamacji poezji i prozy w gwarze krajeńskiej w wykonaniu laureatów konkursu recytatorskiego „Godejmy po naszymu”, który Zarząd naszego Stowarzyszenia zorganizował 25 bm. Występ Kacpra Pawlaka i Jakuba Kościerskiego (z PSP w Rudzie) oraz Karoliny Mróz (ze SP w Wyrzysku) wzbudził aplauz, a słów uznania nie szczędziła też prof. J.Kęcińska-Kaczmarek i „Krajniacy” - osoby, które świetnie znają naszą gwarę.
Wystąpienia pani profesor i jej męża, pełne wiedzy i miłości do Krajny, prowadzone ze swadą, okraszone zostały piosenkami i próbkami dialogów w gwarze. Można było też zadawać pytania gościom i nabyć ich publikacje, w tym drugie wydanie „Małego słownika gwary krajeńskiej”, którego promocja odbyła się zaledwie kilkanaście dni temu w Złotowie.
Poniedziałkowe spotkanie to następny krok w uczeniu się naszej małej ojczyzny. Członkowie TPW od ubiegłego roku zwiedzili Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle n. Notecią, Muzeum Ziemi Złotowskiej, złożyli wizytę w Domu Polskim w Zakrzewie. Przeprowadzili konkurs krasomówczy „Opowiadamy podania i legendy Krajny” i wspomniany już konkurs recytatorski w gwarze. Odwiedzili też Wielki Buczek – siedzibę „Krajniaków”. Są już też pewne zamierzenia dotyczące organizacji większego wydarzenia, które poświęcone będzie naszej małej ojczyźnie – Krajnie.
Zarząd TPW
Powrót do strony głównej Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.