27 listopada 2024 . Temperatura powietrza 4.13 °C . Gości na portalu: 80 . |
Powierzchnia ... (czytaj więcej) . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Wyrzysk, dodano: 2018-03-06, godz.22:59W październiku 2017 r. posłowie przyjęli uchwałę, w wyniku której rok 2018 jest rokiem pamięci Powstania Wielkopolskiego. W uchwale podkreślono, że dzięki bohaterskiemu zrywowi Wielkopolan prawie cała zachodnia część tradycyjnie polskich ziem ponownie została włączona do odradzającej się Polski. Zwrócono również uwagę, iż zwycięska walka stała się triumfem Polaków, dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli.
XVII Gminny Konkurs Recytatorski w Wyrzysku
W październiku 2017 r. posłowie przyjęli uchwałę, w wyniku której rok 2018 jest rokiem pamięci Powstania Wielkopolskiego. W uchwale podkreślono, że dzięki bohaterskiemu zrywowi Wielkopolan prawie cała zachodnia część tradycyjnie polskich ziem ponownie została włączona do odradzającej się Polski. Zwrócono również uwagę, iż zwycięska walka stała się triumfem Polaków, dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli.
Społeczność uczniowska ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku włączyła się w obchody Roku Powstania Wielkopolskiego, organizując 2 marca 2018 roku XVII Gminny Konkurs Recytatorski pod tytułem „Tobie, Wielkopolsko, serc naszych bicie”. Po raz pierwszy konkurs odbywał się przy finansowym wsparciu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Cele tegoż konkursu to również popularyzacja patriotycznej poezji polskiej, kultywowanie pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych dotyczących regionu, kształtowanie wrażliwości uczniowskiej na piękno słowa, promocja uczniów zdolnych oraz integracja społeczności uczniowskiej gminy Wyrzysk.
Uczniów, nauczycieli, rodziców, jury oraz gości przywitały organizatorki konkursu: pani Danuta Buryta-Arndt oraz pani Magdalena Wachowska. Wiceburmistrz Wyrzyska pan Tadeusz Perliński wyraził radość, iż tak wielu młodych ludzi chętnie sięga po poezję. Życzył wszystkim uczniom powodzenia w zmaganiach konkursowych. Podkreślił również, że wszyscy powinni czuć się zwycięzcami, gdyż reprezentują swoje macierzyste szkoły.
W tegorocznym konkursie wzięło udział aż 34 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych gminy Wyrzysk. Jury w składzie: pani Jadwiga Wawrzyniak, pani Barbara Pawlak, pani Magdalena Smełsz i pani Katarzyna Knap, oceniało dobór repertuaru i pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację, kulturę słowa i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Młodzi recytatorzy występowali na tle przepięknej dekoracji nawiązującej do tematyki konkursu. Wystrój sali to dzieło pani Elżbiety Kwasek i pani Katarzyny Chyły. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje i gromkie brawa publiczności, która wysłuchała m.in. takich wierszy jak: „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”, „Wiersz dla Poznania”, „O cześć Powstańcom, sława”, „Wiersz o Powstaniu Wielkopolskim”, „Krople wrzącej krwi”, „W pierwszą rocznicę wolności”, „Na sejm dzielnicowy”, „Poznańczyk”, „Bój o Wysoką”, „O Wrześni”, „Powstańcy Wielkopolscy”. Recytowano utwory uznanych twórców: Wisławy Szymborskiej, Leopolda Staffa, Marii Konopnickiej, ale także wiersze mieszkańców gminy Wyrzysk: pana Marka Kułakowskiego i pana Zdzisława Seroki.
Po dwugodzinnych zmaganiach przyszedł czas na ogłoszenie wyników. W kategorii klas I-III bezkonkurencyjna okazała się Weronika Grochowska z SP w Falmierowie. II miejsce uzyskał Jakub Kościerski z SP w Rudzie. III lokatę zdobyła Nadia Wiśniewska z SP w Wyrzysku. Po wyróżnienia sięgnęli: Martyna Jasińska z SP w Gleśnie i Kacper Pawlak z SP w Rudzie.
W kategorii klas IV-VII oraz klas oddziałów gimnazjalnych najwyższy laur przypadł Hubertowi Troczyńskiemu z SP w Wyrzysku. II i III miejsce otrzymały uczennice z tej samej szkoły – Karolina Mróz i Wiktoria Mróz. Wyróżnienia powędrowały do rąk trzech uczennic: Marty Marii Mrotek z SP w Falmierowie, Anny Dudy z SP w Wyrzysku i Natalii Dróbki z SP w Falmierowie.
Nagrody laureatom wręczyły przewodnicząca jury pani Jadwiga Wawrzyniak i pani dyrektor Danuta Buryta-Arndt. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, długopisy, zakreślacze i notesy, które zostały ufundowane przez współorganizatorów konkursu: Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Gminę Wyrzysk. Wszystkim uczniom wręczono dyplomy. Nauczyciele otrzymali podziękowania za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu.
Dziękujemy recytatorom za niezapomniane wrażenia, interesujący dobór tekstów i ciekawe interpretacje wierszy, nauczycielom za zaangażowanie i czas poświęcony dzieciom, zaproszonym gościom za pracę w jury. Laureatom gratulujemy zwycięstwa, a uczniom życzymy kolejnych fascynujących przygód z poezją.
Tekst: Magdalena Wachowska
Zdjęcia: Anna Poniewierska
Powrót do strony głównej Zdjęcia: Anna Poniewierska