//

Dzisiaj jest środa
27 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
4.88 °C

.
Gości na portalu: 59
.
Polecamy
Gromadno na podium w Trzeboniu
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2018-05-24, godz.23:40

Poetyckie spotkanie autorskie ze Zdzisławem Seroką




Tomik wierszy pt. „Ziemia Wyrzyska w swej drugiej odsłonie” jest drugą pozycją książkową autora, po wcześniejszym opublikowaniu w listopadzie 2016 r. debiutanckiego zbioru utworów pt. „Ziemia Wyrzyska w świetle prawdziwym… i odbitym”. Obie te pozycje czytelnicze są do siebie bardzo podobne w charakterze, formie i merytorycznej treści, prawie bliźniacze. Najwidoczniej piszący doszedł do wniosku, że o tej części dzisiejszego powiatu pilskiego, będącej południowo- -wschodnim fragmentem historycznej Krajny, można jeszcze wiele ciekawego opowiedzieć – o urokliwych zabytkach architektury miejskiej i wiejskiej, o miejscach atrakcyjnych i tajemniczych, o reliktach przyrodniczych posadowionych na tle unikalnego pejzażu, o wszechobecnych wodach.

Poeta rzadko odnosi się do spraw bieżących swojej „małej ojczyzny”. Woli zagłębiać się za to w przeszłości, byłej już rzeczywistości kulturowej, historycznej i społecznej. Jak pisze we wstępie do drugiego zbiorku - „… do zajęcia się przeszłością skłaniała mnie ta smutna prawda, iż ludzi, obywateli stąd, pamiętających jeszcze dobrze czasy przedwojenne i powojenne, jest z roku na rok coraz mniej. Zapadają się coraz częściej, odchodzą na wieczystą wartę. (…) Póki więc jawią się podobne okazje, należy wspomnienia tych osób zapisywać, rejestrować w takiej czy innej formie”. Autor stara się zatem w każdym swoim dłuższym wierszu (taką wybrał konwencję) opowiedzieć przyszłym czytelnikom jakąś ciekawą historię, przywołać wspomnienia, poruszyć zbiorowe i indywidualne sumienie, zachęcić do działania.

Wszystko to wydaje się być takie odległe, a jednocześnie bliskie. W tomiku autor pomieścił około stu nazw geograficznych z naszych okolic, w tym – jak zapewnia – występują w wierszach wszystkie nazwy miejscowe z Gminy Wyrzysk (jest ich 38), nawet te, dotyczące nazw nieoficjalnych (na przykład Pinki, Gaj, Hercowo, Dąbrówka, Pracz) czy też miejscowości z szeregu najmniejszych (choćby Ostrówek, Wiernowo, Masłowo, Stefanowo, Anusin itd.).

Reasumując, na 200 stronach tekstu czytelnicy mogą odnaleźć 65 utworów, poświęconych Wyrzyskowi, najbliższym okolicom i Krajnie, z sentymentalnym i patriotycznym westchnieniem za przeszłością, która coraz bardziej w świadomości społecznej się zamazuje.

Autor stosuje z reguły tzw. wiersze wolne, to znaczy pozbawione rymów, znaków interpunkcyjnych, z różną długością wersów, co daje w sumie możliwość szerszej interpretacji i głębszej refleksji. To nieodwołalny trend we współczesnej poezji polskiej.

No i bardzo ważny fakt: utwory poetyckie Zdzisława Seroki zilustrowane są szeroką gamą atrakcyjnych zdjęć (jak gdyby w ramach drugiego toczącego się w książce wątku) autorstwa wyrzyszczanina Piotra Brzezinskiego, starszego instruktora w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku, człowieka o artystycznym, oryginalnym spojrzeniu na rzeczywistość, a także jego zdolnych podopiecznych z Koła Fotograficzno-Filmowego „Oczy Szeroko Otwarte”. Pośród zdjęć są też fotografie innych autorów oraz ujęcia archiwalne.

W czasie poetyckiego spotkania autorskiego Zdzisława Seroki będzie możliwość wysłuchania wybranych wierszy w jego interpretacji. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorem zainteresowane osoby, obywateli czujących związki emocjonalne z Wyrzyskiem i najbliższym otoczeniem.

   

Powrót do strony głównej