//

Dzisiaj jest wtorek
26 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
4.69 °C

.
Gości na portalu: 70
.
Polecamy
Gromadno na podium w Trzeboniu
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2018-10-31, godz.19:28

Pamiętamy

W przedostatnią środę października czternaścioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyło w obchodach rocznicowych zorganizowanych przez Towarzystwo Pamięci gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie oraz z tej samej miejscowości- Szkołę Podstawową im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego .


Uroczystości poświęcone setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego rozpoczęły się pełnym ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem patrona szkoły i towarzystwa. W imieniu Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku godnie wystąpił poczet sztandarowy, a kwiaty u stóp dowódcy powstania wielkopolskiego złożyły zuchy z zastępu „Białe Wilczki” oraz harcerki z 6DH „Sokoły”.






Następnie otwarto wystawy edukacyjne: „W drodze do niepodległości” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz „Herosi Wolności” pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W kolejnym punkcie programu czekała młodych wyrzyszczan miła niespodzianka, ponieważ okazało się, że Tomasz Sell z klasy siódmej „b” zdobył II miejsce w Konkursie Literackim „Pamiętamy- w 100-lecie Powstania Wielkopolskiego”, ale cenne nagrody za udział odebrały także: Laura Zmitrowicz z tej samej klasy i Julia Michalska z ubiegłorocznej trzeciej klasy gimnazjalnej. Natomiast SP w Wyrzysku w dowód uznania za uczestnictwo w konkursie otrzymała piękny ryngraf stanowiący trwałą pamiątkę obchodów rocznicowych.


Po części artystycznej nadeszła okazja przyjrzeć się wystawie pokonkursowej, a także skorzystać z atrakcji pikniku „Wczoraj i dziś” przygotowanego przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Międzyrzeczu. Po uciechach dla ciała i ducha wszyscy chętnie skorzystali z okazji zwiedzenia Muzeum Powstania Wielkopolskiego, ale nie omieszkali też odwiedzić grobu dawnego gospodarza w lusowskim dworku- gen. Dowbora Muśnickiego.






Wycieczka tak naprawdę stała się okazją do podróży w czasie i zatrzymania się nad wydarzeniami o niezwykłym znaczeniu dla Wielkopolan i wszystkich Polaków.

Tekst i zdjęcia: Anna Panek   

Powrót do strony głównej