//

Dzisiaj jest wtorek
26 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
4.69 °C

.
Gości na portalu: 75
.
Polecamy
Wypadek z udziałem motocykla
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2018-11-13, godz.01:05

Niepodległościowe biesiadowanie

Niemal cały mijający już rok obfitował w naszym mieście i naszej gminie w rozmaite przedsięwzięcia zorganizowane dla uczczenia naszej Niepodległej. Świętujemy przecież setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległego bytu. Również samo tegoroczne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości w Wyrzysku i gminie było wyjątkowe: wielu mieszkańców postanowiło złożyć hołd Ojczyźnie i nigdy dotąd nie było aż tylu propozycji wspólnego świętowania.


W te radosne obchody doskonale wpisało się „Niepodległościowe biesiadowanie z wierszem i piosenką” – impreza zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska i Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku. Wydarzenie to objęła swym patronatem burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska. W niedzielne popołudnie 11 listopada br. wyrzyski Klub Miejski wypełnili po brzegi mieszkańcy naszego miasta i ościennych miejscowości. Władze miasta i gminy reprezentowała burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Wyrzysku Stefanem Rymerem, zastępcą burmistrza Tadeuszem Perlińskim i sekretarz Miasta i Gminy Wiesławą Krasocką. Przybyli też dyrektorzy szkół i kierownicy różnych jednostek gminnych, nie zabrakło też przewodniczącej gminnego komitetu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Danuty Buryty – Arndt.










Jako pierwsza wystąpiła grupa ponad 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. Występ przybliżył widzom okoliczności utraty niepodległości przez Polskę, ponad stuletnie zmagania naszych przodków o jej odzyskanie, wreszcie tak długo oczekiwane wyzwolenie spod jarzma Rosji, Prus i Austrii. Perfekcyjne przygotowanie uczniów to zasługa trojga pedagogów: Aleksandry Walczak, Anny Nowickiej i Adama Nowaka.















Kolejnym punktem uroczystości była prelekcja Ryszarda Sella – historyka, nauczyciela wyrzyskiej szkoły podstawowej, znanego z ogromnej pasji w propagowaniu idei budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz upowszechniania wiedzy o funkcjonowaniu i znaczeniu samorządu terytorialnego. W interesującym wystąpieniu prelegent przedstawił proces odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości, odniósł się też do naszych lokalnych wydarzeń z tamtego okresu, jak wizyta Józefa Piłsudskiego w Wyrzysku (19 lipca 1921 r.), czy wkroczenie 22 stycznia 1920 r. polskiego wojska do Wyrzyska (stąd nazwa jednej z ulic naszego miasta) – po 148 (!) latach pruskiego i niemieckiego panowania.


I wreszcie śpiew polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich, m.in. „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie” czy „Wojenko, wojenko”. Młodzieżowemu zespołowi wokalnemu z Osieka nad Notecią (zespół działa pod kierunkiem Danuty Błażejczak przy wyrzyskim ośrodku kultury) udało się od pierwszych chwil włączyć całą salę we wspólne wykonanie tak ukochanych przez Polaków utworów. Występ pięcioosobowej grupy wokalnej poprzedził pokaz przejmującego filmu ukazującego okrucieństwa II wojny światowej. Film, zrealizowany przez pewnego ucznia szkoły średniej, został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie.


Ostatnim akcentem uroczystości była degustacja tradycyjnych rogali – nie mogło przecież ich zabraknąć w Wyrzysku w dniu parafialnego odpustu św. Marcina. Uczestnicy spotkania mogli też skosztować słodki deser przygotowany (zupełnie niespodziewanie !) przez panią Alinę Kwiatkowską z wyrzyskiej szkoły ponadpodstawowej (Wielkie Dzięki!).


Niedzielne niepodległościowe biesiadowanie zostało przeprowadzone na wzór akademii przygotowywanych przez TPW dla społeczeństwa naszego miasta i gminy z okazji świąt narodowych w latach 2006-2011. Później ich organizacją zajął się M-GOK w Wyrzysku. Przez ostatnie lata nie było takich imprez. Liczny udział mieszkańców jest zachętą dla organizatorów, by kontynuować taką formę świętowania naszej niepodległości.


Tekst: Piotr Holc (TPW)   

Powrót do strony głównej