26 listopada 2024 . Temperatura powietrza 7.88 °C . Gości na portalu: 60 . |
-Transport mebli -Przeprowadzki ... (czytaj więcej) . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Wyrzysk, dodano: 2018-12-23, godz.16:07„O twoją przyszłość już bezpieczną,
W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim
„O twoją przyszłość już bezpieczną,
O wspólny dom, co trudno wznieść,
Walczył Powstaniec Wielkopolski,
A więc oddawaj Jemu cześć.”
Tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły Podstawowej imienia Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku miały niezwykle uroczysty charakter, bo też okazja była wyjątkowa: wszak za kilka dni wybije godzina setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dzień obchodów poprzedziły rozliczne działania należące już do tradycji szkoły, a wprowadzające uczniów w patriotyczną atmosferę.
W piątkowy ranek, siódmego grudnia na boisku społeczność szkolna uformowała się w zwarty szyk, na którego czele znalazł się poczet sztandarowy. Przemaszerowała ona do kościoła parafialnego pw. św. Marcina Biskupa Męczennika na uroczystą mszę świętą. Odprawił ją wikariusz tutejszej parafii- ksiądz Waldemar Indycki, który modlił się w intencji uczniów i pracowników szkoły- tych żyjących i zmarłych oraz za poległych powstańców. Po zakończonym nabożeństwie wszyscy uczestnicy tego święta podążyli w pochodzie, pod przewodnictwem sztandaru wyrzyskiej szkoły podstawowej z udziałem sztandarów szkół i sztandarów OSP z Gminy Wyrzysk, pod obelisk przy ul. Parkowej, gdzie oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim. Dyrektor Szkoły pani Danuta Buryta-Arndt powitała zebranych i wraz z Burmistrzem Miasta panią Bogusławą Jagodzińską odsłoniły tablicę upamiętniającą stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ufundowała ją Gmina Wyrzysk. W czworokącie marmuru zamknięte zostały między innymi słowa Epitafium powstańczego:
„Nikt im iść nie kazał, a poszli, bo tak chcieli,
Bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk”.
Po złożeniu kwiatów i zniczy pod obeliskiem przez nadzwyczaj liczne delegacje składające się z przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń, reprezentacji młodzieżowych, wszyscy przeszli do sali widowiskowej, gdzie w podniosłej atmosferze kontynuowano świętowanie. W takt wybijany przez werble wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy, po czym zabrała głos pani Danuta Buryta- Arndt, Dyrektor Szkoły. Witała ona gości, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość, a znaleźli się wśród nich: pani Bogusława Jagodzińska- Burmistrz Wyrzyska, ksiądz proboszcz Mariusz Stachowiak, pan Roman Łuka- Przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku, pan Piotr Radwański i pan Ryszard Sell- Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku oraz radni Rady Miejskiej w Wyrzysku. Wzorem poprzednich lat na obchody przybyli: przedstawiciele Koła nr 9 im. Teofila Spychały TPPW w Pile - pan dr Roman Chwaliszewski, pan Wojciech Kicman, pan Jan Balcerzak, mjr rez. Jarosław Odrobiński – członek Zarządu Koła TPPW w Mroczy oraz Przyjaciele Szkoły. Zaproszenia przyjęli również sołtysi, a także dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych znajdujących się na terenie naszej gminy, przewodniczący zarządów osiedli z Wyrzyska, prezesi ochotniczych straży pożarnych, a także przedstawiciele kół, związków i stowarzyszeń. Pozytywną odpowiedź dały również: Hanna Łapacz- Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Beata Borowczak- Kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wyrzysku, Magdalena Smełsz- Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku, Magdalena Strzałkowska- Dyrektor Samorządowej Administracji Placówek. Do uświetnienia uroczystości przyczyniły się także poczty sztandarowe wystawione przez: OSP w Gromadnie, OSP w Osieku n. Notecią, SP w Falmierowie, SP w Kosztowie, SP w Osieku n. Notecią.
W dalszej części pani dyrektor kolejny raz przypominała o tym, że bohaterską postawą Powstańcy Wielkopolscy wyznaczyli społeczności szkolnej wzór patriotyzmu, któremu zawsze należy pozostać wiernym. Dodała także, że wiedza o Patronie, znajomość jego losów i dokonań rodzi szacunek do wiedzy, nauki i człowieka. Po niej głos zabrali zaproszeni goście: Burmistrz Wyrzyska- pani Bogusława Jagodzińska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku- pan Roman Łuka oraz pan Wojciech Kicman.
Następnie Dyrektor Szkoły- pani Danuta Buryta-Arndt wręczyła nagrody, ufundowane przez Gminę Wyrzysk, Stowarzyszenie „Dorośli Dzieciom” i Szkołę Podstawową w Wyrzysku, laureatom konkursów szkolnych zorganizowanych z okazji Dnia Patrona Szkoły i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego: Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim i Konkursu Plastycznego. Z kolei laureatom Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego i Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski ze szkół w Gminie Wyrzysk gratulowała pani Bogusława Jagodzińska. Następnie odznakami Związku Harcerstwa Polskiego za wzorową postawę zostali uhonorowani harcerze z 6DH Sokoły im. Franciszka Muracha.
Podziękowania za wieloletnie wsparcie w organizowaniu Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odebrali: Burmistrz Wyrzyska pani Bogusława Jagodzińska, dr Roman Chwaliszewski, pan Wojciech Kicman, pan Ryszard Garbarczyk prezes Koła nr 9 TPPW oraz przedstawiciele Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury, Rady Rodziców, Hufca Piła im. Stanisława Staszica. Wyróżnieni zostali również nauczyciele i rodzice, którzy zarówno tego roku, jak i w poprzednich latach, dołożyli swoją cegiełkę do organizowania Święta Szkoły -panie: Anna Panek, Małgorzata Jakóbek, Edyta Kałużna, Renata Belaid, Elżbieta Kwasek, Katarzyna Chyła, Agnieszka Spirydow, Edyta Lipkowska oraz panowie: Wojciech Sobiech i Piotr Spirydow. Później- już trzeci rok z rzędu- wnuk powstańca wielkopolskiego pan Hubert Orliński, absolwent wyrzyskiej szkoły, przekazał jej kolejny namalowany przez siebie obraz z jednym z twórców niepodległości- Ignacym Paderewskim. W podsumowaniu swojego wystąpienia pani dyrektor poprosiła zebranych o wpisywanie się do szkolnej kroniki 100-lecia obchodów niepodległości i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Na zakończenie części oficjalnej prowadzonej przez siódmoklasistów- Zofię Kałużną i Huberta Troczyńskiego- odśpiewano hymn szkoły, po czym przy wtórze werbli odprowadzono sztandar. W tym momencie tańcem flagowym w wykonaniu uczniów klasy drugiej „c” rozpoczęło się widowisko słowno-muzyczne. Uczniowie klasy siódmej „b”, recytując wiersze- między innymi Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida- poprowadzili widzów przez niełatwą historię Polski: od momentu utraty niepodległości, poprzez powstania narodowe i wojnę, aż po czasy Powstania Wielkopolskiego. Obrazy kreślone słowem przez recytatorów dopełniali tancerze z zespołu „Modraki”, prezentując piękne, polskie tańce w choreografii: pani Małgorzaty Jakóbek i pani Edyty Kałużnej. Muzyczną, ale jakże liryczną ilustrację do przedstawienia przygotowali: pan Wojciech Sobiech, ks. Waldemar Indycki, Karolina Mróz, Iga Kowalska, Natalia Skrzypczyńska, Klaudia Duszczak oraz Jakub Kałużny. W plastyczne ramy cały spektakl ujęły panie z biblioteki szkolnej: pani Elżbieta Kwasek i pani Katarzyna Chyła, a jego scenariusz przygotowała wychowawczyni klasy siódmej „b”- Anna Panek. Dziękując wszystkim za piękny występ, pani dyrektor zachęciła zebranych do zwiedzenia Izby Pamięci oraz zaprosiła na poczęstunek.
Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w stulecie niepodległości i w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego- przeszedł do historii naszej placówki i już zajmuje w niej poczesne miejsce. Nam pozostaje pamiętanie na co dzień o wartościach, za które walczyli powstańcy, a mottem niech pozostaną słowa z wiersza Marii Paruszewskiej:
„A teraz bądźmy jednem zwarci kołem,
Abyśmy duchem, czynem silni byli
I dla Ojczyzny pracowali społem,
Byśmy jej nigdy już nie utracili.”
Tekst: Anna Panek
Zdjęcia: Anna Poniewierska
Powrót do strony głównej Zdjęcia: Anna Poniewierska