25 listopada 2024 . Temperatura powietrza 6.94 °C . Gości na portalu: 38 . |
Oferuję usługi: - ... (czytaj więcej) . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Wyrzysk, dodano: 2019-06-21, godz.00:50W 1985 r. Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska podjęło się organizacji Wszechnicy Obywatelskiej - wykładów popularnonaukowych poświęconych przeszłości i teraźniejszości Wyrzyska, gminy Wyrzysk oraz Krajny. Dwie inauguracyjne prelekcje zostały przychylnie przyjęte przez słuchaczy, stąd w kolejnych latach odbyło się kilkanaście takich spotkań.
I Wszechnica Wyrzyska
W 1985 r. Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska podjęło się organizacji Wszechnicy Obywatelskiej - wykładów popularnonaukowych poświęconych przeszłości i teraźniejszości Wyrzyska, gminy Wyrzysk oraz Krajny. Dwie inauguracyjne prelekcje zostały przychylnie przyjęte przez słuchaczy, stąd w kolejnych latach odbyło się kilkanaście takich spotkań.
11 czerwca br. nastąpiło wznowienie - po wieloletniej przerwie - tamtych wykładów pod nazwą "Wszechnica Wyrzyska". W Klubie Miejskim, który po modernizacji posiada dogodne warunki do przeprowadzania takich przedsięwzięć, zgromadziło się kilkudziesięciu członków i sympatyków TPW. Władze samorządowe reprezentowali: Roman Łuka - przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku , Jacek Wiśniewski - zastępca burmistrza Wyrzyska, Stefan Rymer - radny Rady Powiatu w Pile i Stefan Wełniak - radny Rady Miejskiej w Wyrzysku. Obecna była też Wiktoria Mróz - przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku.
W programie znalazły się referaty dwóch znakomitych prelegentów ( obaj są członkami Towarzystwa!). Jako pierwszy wystąpił dr Henryk Duszyński-Karabasz, pracownik naukowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W odczycie pt. "Nazewnictwo ulic Wyrzyska" dokonał on analizy semantycznej polskich nazw ulic naszego miasta z roku 1945. Ten onomastyczny wykład spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem.
Następnie głos zabrał Roman Chwaliszewski - uznany historyk, regionalista, długoletni szef pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. W prelekcji zatytułowanej "Między Rydzyną a Wyrzyskiem. Z dziejów rodu Rydzyńskich od XV do XVIII wieku" przedstawił on historię osiemnastowiecznych właścicieli naszego miasta, a także wiele cennych informacji dotyczących książąt Leszczyńskich i Sułkowskich, w których posiadaniu znalazła się później Rydzyna.
Uczestnicy Wszechnicy mieli możliwość - zapewne po raz pierwszy - obejrzenia portretów Mikołaja Rydzyńskiego i jego żony Zofii z Grudzińskich Rydzyńskiej. Oba niezwykle cenne dla wyrzyszczan obrazy, namalowane ok. połowy XVIII wieku, wymagające prac konserwatorskich, zostały wystawione na widok publiczny dzięki przychylności ks. Mariusza Stachowiaka - proboszcza naszej parafii.
Wszechnica Wyrzyska, zorganizowana dzięki dotacji z budżetu Gminy Wyrzysk na 2019 rok, została zaplanowana jako wydarzenie cykliczne. Otrzymała logo (zaprojektowane przez Krzysztofa Śmigaja), na którym jest Willa Starosty, będąca obecnie m.in. siedzibą naszego Stowarzyszenia (od 2003 r.). W następnych latach odbędą się wykłady, które pogłębią znajomość przeszłości i teraźniejszości Wyrzyska wśród jego mieszkańców, wpływając też niewątpliwie na zacieśnienie więzi społecznych i budowanie patriotyzmu lokalnego - co jest istotą działań TPW.
Tekst: Piotr Holc (TPW)
Zdjęcia: Rafał Głyżewski
Powrót do strony głównej Zdjęcia: Rafał Głyżewski